Käännös vaan on huono.
1) Suomeksikin voisi kääntää nämä ihmisten erilaiset nimittelyt, kuten Aleksander-Sasa, Elisabet-Lisa-Lisinka, Mihail-Misa jne.
2)Sitä, josta seuraavaksi tulee tsaari kutsutaan tsarevitsiksi. Ei sovi suomen kieleen tässä tilanteessa tuo perillinen ilmaisu.
1) Suomeksikin voisi kääntää nämä ihmisten erilaiset nimittelyt, kuten Aleksander-Sasa, Elisabet-Lisa-Lisinka, Mihail-Misa jne.
2)Sitä, josta seuraavaksi tulee tsaari kutsutaan tsarevitsiksi. Ei sovi suomen kieleen tässä tilanteessa tuo perillinen ilmaisu.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sarja on tosiaan koukuttava.
En ymmärrä venäjää, mutta kyllä nuo nimet onneksi ymmärtää sarjaa seuratessa miten kenenkin nimiä "lyhennellään" puhekielessä.
Surullista tämän päivän jaksossa tuo paronin myrkyttäminen.
Toivottavasti "paha saa palkkansa".
Hei! En ole katsonut keskiviikon jaksoa alusta asti. Voiko joku kertoa kuka on myrkyttänyt paronin? Mä sain sellaisen vaikutuksen, että myrkky oli laitettu paronin viinin(ei se viini ole, vaan mitä paroni juokaan?) Onko niin? Ja miksi Lisan sulhanen on lyönyt Lisan? Ja missä Lisa nyt on?
Ja vielä yksi kysymys, todistiko lääkäri, että paroni on maksanut velkansa?
Kiitos:)
1)Jaksossa näytettiin vain valkohansikkaiset kädet, jotka pistivät pikkuputelista myrkkyä paronin brandy(konjakki)karahviin.
2)Korfin pihalla Zabalujeville ja Lisalle tuli sanaharkkaa, josta en ehtinyt saada selvää, kun piti vastata puhelimeen. Olisi kiva, jos joku voisi selittää mistä kaikesta oli kysymys. Sen näin, että Zabalujev läimäytti Lisaa poskelle.
3) Lääkäri Stern ei ollut todistamassa sillä hänet oli kutsuttu Dolgorukajan kartanolle hoitamaan Dolgorukajan migreeniä, vaikka Dolgorukaja itse olikin Korfilla. Palvelija Dmitri pyysi lääkäriä odottamaan Dolgorukajan kotiintuloa ja lääkäri jäi odottamaan.
Kiitos:)
Katsoin sarjaa parisen minuuttia ja ihmettelin vaan kuinka tuolloin 1800 luvun venäjällä oli noin paljon vetyperoksidi blondeja tuolloinhan ei ollut vielä olemassa kyseistä värjäysainetta eikä tosin barbejakaan joten ei oikein uskottavaa.
Kyllä näitä vanha venäläisiä vaaleita ihmisiä oli itse asiassa tuolloin enemmän. Vaaleushan on väistyvä ominaisuus, heitä on koko ajan yhä vähemmän väestössä. Ja 1832 olimme muuten samaa valtiota Venäjän kanssa.
Niinhän yhessä jaksossa sanottiinkin.Siis että Tsaari on venäjän, puolan ja suomen hallitsia tai jotai sinne päi.
Anastasia sarja tapahtuu 1839, tuolloin Venäjän tsaarina ja Suomen suuruhtinaana oli Nikolai I (1825-1855)
http://www.hymn.ru/img/nikolai-I-3.jpg
ja sitten tsaariksi ja Suomen suurruhtinaaksi tuli Aleksanteri II (1855-81), jonka aikana muistaakseni 1861 maaorjat vapautettiin.
http://varrakuklubi.ee.mikare.net/files/products/25164_large.jpg
!800-luvun tsaarien muotokuvat löytyvät aikajärjestyksessä täältä
http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.halvi.helsinki.fi/museo/images/taidekokoelma/keisarit/Aleksanteri_ii.jpg&imgrefurl=http://www.halvi.helsinki.fi/museo/kokoelmat/taidekokoelmat/galleria_academica/keisarit.htm&h=225&w=142&sz=23&hl=en&start=12&t