Iltasanomat paljasti eilen ylijohtaja Cay Sevónin luovuttaneen tietoja DDR:n lähetystössä toimineille Stasi-upseereille. Sevón, jonka veli oli äskettäin korkeimman oikeuden presidentti, luovutti tietoja mm. SKP:n sisäisistä asioista.
Sevón on tominut mm. SKP:n toimitsijana ja Neuvostoliiton sotapropaganda-järjestön "Suomen Rauhanpuolustajien" pääsihteerinä, EU-virkailijana ja Turun kaupungin tiedottajana.
Siinäkin tapauksessa, että Sevón on luovuttanut tiedot tyhmyyttään, hän on pettänyt työnantajansa ja on kelvoton luottamustehtäviin. On erittäin epäuskottavaa, että tietovuoto on tahaton tai rajoittuu dokumentoituun tapaukseen.
Vanhat taistolais-politrukit ovat riski, jota ei EU:n jäsenmaassa ja tulevassa NATO-maassa voida sietää.
Suomen EU-puheenjohtajuus alkaa huonoissa merkeissä...
Kuka on seuraava paljastuja? Laajanen? Mansonen? YK-suurlähettiläs Kirsi Lintonen? Tiitinen?? -vai Tavja itse?????
Cay Sevón ja Stasi!
Semjon Kotko
2
1328
Vastaukset
- lukija...
En lukenut viikonlopun iltistä, mutta tänään siinä oli joku oikaisu liittyen Cay Sevonin osallisuudesta.
- Semjon Kotko
....joten voit lopettaa valehtelun.
Iltis kirjoitti ma 27.06:
"Stasi hyödynsi Cay Sevónin tietoja.
....Ilta-Sanomat sai käsiinsä salaisen Stasi-muistion huhtikuulta 1983. Bredow niminen Stasin virkailija kertoo siinä tapaamisestaan Cay Kankaanpään (nyk. Sevón) kanssa. ..."
Ei ole syytä oikaisuun, mutta stasilaisilla on syytä pelkoon.
Pelätkää, pelätkää.....
Muutkin kuin "Thorsten"....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135233
- 675034
- 904104
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753600Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603188- 432781
- 152287
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521904- 391764
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371628