propral 10 mg

make

onko alkoholilla ja propral-lääkkeellä jotain sivuvaikutuksia?
muijalla on ko. lääkettä ja kun se ottaa paljon alkoholia niin siitä tulee erittäin agressivinen.
mihin tarkoitukseen ko. lääke on?
onks kellään tietoa....

4

1021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on tarkoitettu

      vaarallisille psykoosipotilaille. Ole varovainen, annos hipoo maksimia.
      Neuvottele lääkärisi kanssa välittömästi tai soita myrkytyskeskukseen.

      • vastaus oli

        Propral 10mg vaaraton, joskin ei hyvä alökohoilin kans. Propralia käytetään verenpainetautiin, jännitys/ahdistus oireisiin. Lue sielt Propralpurkin laatikosta tuoteselostus tai etsi internetistä lisätietoja. Luulen et alkoholi syy agressioihin, koska sehän päästää ihmisen estot pois eli kilttikin uskaltaa olla vihanen kun humalas jne.


      • beetasalpaaja
        vastaus oli kirjoitti:

        Propral 10mg vaaraton, joskin ei hyvä alökohoilin kans. Propralia käytetään verenpainetautiin, jännitys/ahdistus oireisiin. Lue sielt Propralpurkin laatikosta tuoteselostus tai etsi internetistä lisätietoja. Luulen et alkoholi syy agressioihin, koska sehän päästää ihmisen estot pois eli kilttikin uskaltaa olla vihanen kun humalas jne.

        Käytetään tosiaan sydän- ja verenpainelääkkeenä. Mutta myös jännitykseen ja ahdistukseen, fyysisiin oireisiin; esim. käsien vapinaan ja sydämentykytykseen. Varsinkin jos jännittää esiintymistä, niin silloin lääke on hyvä apu. Ei varmaan hyvä yhdessä alkoholin kanssa. Mutta, kuten edellinen kirjoittaja jo mainitsikin, alkoholi voi yksinäänkin jo tehdä aggressiiviseksi. Joillekin se ei vain sovi. Lääkkeen pakkausseloste kannattaa myös ehdottomasti lukea, jos vain mahdollista. Sieltä löytyy tietoa. Pakkauksen kyljessä on tarra, jossa lukee mihin ko. lääke on juuri kyseiselle henkilölle määrätty. Se voi siis olla eri tarkoituksiin. Jos et pakkausselostetta pääse pakkauksesta lukemaan (henk.kohtaisiahan lääkkeet ovat), niin katso netistä sillä hakusanalla. Googlen kautta löytyy tietoa siitä. Voithan myös suoraan kysyä tyttöystävältäsi, että mihin hän lääkettä käyttää. Kerrot että olet huolissasi, että voiko kyseistä valmistetta käyttää yhdessä alkoholin kanssa (ei tietenkään muussa kuin ohjeenmukaisessa tarkoituksessa). Lääkelaitoksen sivulta löytyy myöskin tarkat tiedot kaikista reseptillä saatavista lääkkeistä. Laita hakusanaksi "Lääkelaitos" Googleen.


    • aiheuttaa

      Agressiivisuutta Propralin ei käsittääkseni pitäisi aiheuttaa. Yleisimmin Propralia kai määrätään käsien vapinaan, rytmihäiriöhin tai esiintymisjännitykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      57
      2814
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      36
      2419
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      94
      1970
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1305
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1149
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      155
      851
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      80
      774
    8. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      706
    9. Ymmärrätkö jo nyt, että

      Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt
      Ikävä
      44
      682
    10. 43
      665
    Aihe