Paras krapulalääke?

mikä paras?

Ompa täällä hiljaista. Onko kaikilla vielä juhannuskankkunen? Josta pääsenkin sujuvasti kysymykseeni: Mikä on paras krapulalääke?

15

10039

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hä?

      Ei oo koskaan ollut krapulaa kun suurin määrä yhtenä päivänä alkoholijuomien nautimista on ollut 70cl 43% teguilaa parissa tunnissa juotuna. Oon aikuinen mies eli ei tuosta määrästä kai krapulaa tulekaan.

      Kuitenkin uskoisin että krapulassa kannattaa nauttia kohtuudella nestettä (puhdasta vettä) ja vähän jotain ravintoa ja ennen kaikkea kannattaa levätä paljon. Nestettä (siis puhdasta vettä) kannattaa varmaan nauttia kohtuudella jo ennen nukkumaan menoa, maitoa ei varmaankaan kannata nauttia ennen nukkumaan menoa koska sen oksentaminen ei ole mukavaa ja voi olla vaarallistakin.

      • maidon

        oksentaminen olisi sen vaarallisempaa, kuin muidenkaan nesteiden?
        Ainakin imeväiset pulauttelevat maitoa useita kertoja jo yhdellä imetyksellä...

        Paras lääke darraan on olla hankkimatta sitä;)
        Toiseksi paras (ja se realistisempi) on runsaasti nesteitä, raikasta salaattia, hedelmiä ja rasvasta pitsaa. Lepoa ja särkylääkettä. Seksiä, sitten kun vatsan sisältö pysyy siellä, minne kuuluukin.

        Miksi darrassa panettaa sairaasti?


      • Sumppi
        maidon kirjoitti:

        oksentaminen olisi sen vaarallisempaa, kuin muidenkaan nesteiden?
        Ainakin imeväiset pulauttelevat maitoa useita kertoja jo yhdellä imetyksellä...

        Paras lääke darraan on olla hankkimatta sitä;)
        Toiseksi paras (ja se realistisempi) on runsaasti nesteitä, raikasta salaattia, hedelmiä ja rasvasta pitsaa. Lepoa ja särkylääkettä. Seksiä, sitten kun vatsan sisältö pysyy siellä, minne kuuluukin.

        Miksi darrassa panettaa sairaasti?

        Lääkitysohjeet tuntui tutuilta, niillä minäkin (nainen 48v.) itseäni lääkitsen ja ihmattelen sitä samaa kuin sinäkin, että miksi krapulassa panettaa??! Vastatkaa nyt joku viisaampi.Toisaalta onhan se hyvä. että edes silloin panettaa, kun tää ikä alkaa jo muuten hiljentämään tahtia.


      • pois täältä
        Sumppi kirjoitti:

        Lääkitysohjeet tuntui tutuilta, niillä minäkin (nainen 48v.) itseäni lääkitsen ja ihmattelen sitä samaa kuin sinäkin, että miksi krapulassa panettaa??! Vastatkaa nyt joku viisaampi.Toisaalta onhan se hyvä. että edes silloin panettaa, kun tää ikä alkaa jo muuten hiljentämään tahtia.

        Mene hyvä ihminen jonnekin muualle panemisjuttujesi kanssa. Ehkä joku ikäihmisten seksivalistuspalsta? Ei tänne. Kankkusessa on muutenkin tarpeeksi rasitetta ilman tuollaisia törkeyksiä.


      • Anonyymi
        pois täältä kirjoitti:

        Mene hyvä ihminen jonnekin muualle panemisjuttujesi kanssa. Ehkä joku ikäihmisten seksivalistuspalsta? Ei tänne. Kankkusessa on muutenkin tarpeeksi rasitetta ilman tuollaisia törkeyksiä.

        Onko mielestäsi seksistä puhuminen törkeää? Mielestäni ihan luonnollinen asi.


    • Ennen juopottelua

      Krapula johtuu usein nestehukasta ja kun juot tarpeeksi vetta niin krapula on pienempi.
      Krapulan voi valttää kokonaan jos tilaa sen kossuvissyn ilman kossua ;)

      • Mystery Tramp

        Juo enne nukkumaan menoa riitävästi vettä, sillä alkoholin palaminen kuluttaa sitä. Heikko olo johtuu paljolti juuri nesteen puutteesta. Ja nappaa illalla jo yksi burana niin aamulla on parempi olo.


    • ei ihan tohtori

      Parhaat krapulan hoitokeinot löytyy, kun miettii mistä krapula johtuu.

      Karpulan aiheuttaa:
      - juotu alkoholi eli maksa poltaa ensisijaisesti alkoholia, jolloin muut ravintoaineet jää polttamatta ja verensokeri laskee. Lisäksi alkoholi poistaa nestettä kehosta enemmän kuin esim. oluesta saa
      - Elimistö puhdistaa ensin kehosta ensin alkoholin ja sitten vasta muut kuona-aineet.
      - Valvominen, keho reagoi väsymyksen tunteella vähiin jääneisiin yöuniin.
      - kovalla soitettu musiikki, korvat voi soida ja kova melu voi osaltaa jättää pääsärkyä
      - Huono ilma ja tupakan savu, monissa ravintoloissa ilmanvaihto on puutteellista, varsinkin kun ravintola on täynä, huono ilma aiheuttaa myös väsymystä ja päänsärkyä.

      Eli parasta hoitoa nestehukalle on mikä tahansa alkoholiton neste. Koska nestetasainon järkkymiseen liityy natrium tasapainon häiriöt, kannattaa myös ottaa jotain suolaista. Syömisien kannattaa olla hyvin sulavaa, jotteivat rasittaisi kovilla olevaa kehon puhdistusjärjestelmää kohtuuttomasti. Lisäksi kannattaa lepäillä ja nauttia ulkoilmasta, kuitenkin rankkaa liikuntaa kannattaa välttää koska nestetasapaino on jo muutenkin sekaisin.

      Jos seuraavana päivänä täytyy tehdä jotain järjellistä kannattaa illalla juominen vaihtaa alkoholittomaan viimeistää pari tuntia ennen nukkumaanmeno, jotta nestehukka ehtisi tasoittua vähän, kannattaa myös syödä jotain energiapitoista ennen nukkumaanmenoa. Nukkumaan kannattaa sunnata niin että on untenmailla klo 03-05 aamuyöllä, koska keskimääräinen ihminen nukkuu nämä tunnit kaikkein sikeimmin. Näin olo on seuraava aamuna vähän siedettävämpi.

      Itse suosin urheilujuomia (texal yms), koska niistä saa suoloja, nestettä ja energiaa oikeassa suhteessa helposti. Tähän lisäksi ulkoilua ja lepäilyä (ja karkkipussia). Ja kun elämä alkaa voittaa niin normaalia ruokaa pieninä annoksina.

    • viina!

      Pari tuhtia drinkkiä heti aamutuimaan niin krapulat on tiessään. Tämä tosin pitää sitten tehdä joka aamu. Mutta toisaalta hiprakassa maailma näyttää paljon kauniimmalta.

    • on yksinkertainen

      Tietysti olemalla juomatta viinaa ensinkään.
      Kiäh, kiäh!

    • N.A.Rasta

      Krapula menee lepäämällä ja vedellä mutta jos krapulaan liittyy NÄRÄSTYSTÄ niin silloin on RENNIE taikka kaksi paikallaan. Tämä ei ole mainos. Sain tämän neuvon brodilta kärsittyäni aikani NÄRÄSTYKSESTÄ, tuosta kirotusta tunteesta.

    • dARRa

      Diapam ja rasvaa pursuava pizza huuhdeltuna alas (miedolla) CossuColalla.

      • on kyllä

        sitä mieltä, että ryypiskelyn jälkeen ei pitäisi syödä rasvaisia ruokia vaan annettava maksan toipua rauhassa. Muuten maksa alkaa rasvoittumaan ja maksakirroosi voi iskeä.


      • neuvojaantava
        on kyllä kirjoitti:

        sitä mieltä, että ryypiskelyn jälkeen ei pitäisi syödä rasvaisia ruokia vaan annettava maksan toipua rauhassa. Muuten maksa alkaa rasvoittumaan ja maksakirroosi voi iskeä.

        Krapulaa saa nyt myös pillerinä :D

        http://www.superkauppa.fi/bakis-krapulapilleri.html


    • Adurodiel

      Pari lasia jääkylmää vettä, Rakettiglukoosi ja pitsa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1124
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe