Tähän ketjuun kysymyksiä liittyen kehonrakennukseen ja treeneihin.jos jotain on niin yritän vastata.
Vieteri vastaa
weider---
854003
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 85
Vanhimmat
Millä kannattaa ajaa karvat persiistä ja mikä on paras öljy lavalle?
Suosittelen nyppimistä karva kerrallaan ja öljyksi moottoriöljy. Muita yhtä järkeviä tai jopa parempia kysymyksiä?
Se on kuule tärkeää kilpailevalle kehonrakentajalle saada kaikki karvat pois ja oikea öljy, että kaikki lihakset erottuu. Taidat olla melkoinen amatööri?
Niin niin, mutta enhän sanonut, että kysymyksessä oli vikaa vaan kehuin sitä järkeväksi. Sitä paitsi sait jo vastauksesi joten shut up.
Milloin lihakset ovat liian suuret?
Sitten kun et menesty niillä mr.olympia kisoissa niiden suuruuden takia.
Onko väärin venytellä kipeitä lihaksia? Olen käsittänyt et lihakset ovat silloin katabolias ja sehän meinaisi että niitä ei saisi venyttää!
Lisäks olis kiva tietää sun historiasta; treenistä esim koska alotit ja oletko kenties kilpaillut? Täällä muistaakseni olikin siitä jokin aika sitten mut en enää tahdo löytää Voimanosto osiolla. Nää nyt alkuun mut älä katoo mihkää!
Mielestäni kipeitä ja palautumisprosessissa olevia lihaksia ei kannata venytellä.Venyttely kannattaa ajoittaa treenin jälkeen ja silloinkin kannattaa suosia lyhyitä n.8-20 sekuntia kestäviä kevyitä venytyksiä lihakselle. Jos aiot venytellä pidenpään, niin se kannattaa hoitaa ihan omana jaksonaan vaikka aerobisen jälkeen.
Olen treenaillut ja pitkän aikaa, mutta varsinaista kehonrakennusta harrastin joitakin vuosia ja nyt alle vuosi takana body fitness;tä, mutta en ole ehtinyt vielä kilpailemaan lajissa. Olen ollut lavoilla useaan otteeseen, mutta ei siitä sen enempää. Jatketaan!
mikä kehonrakennus muoto se body witnes on
kerropa siitä olen kuullut jossain siit.
Body fitness on vaihtoehtoinen kehonrakennuslaji niille, jotka haluavat kilpailla kehonrakennuksessa, mutta toisin kuin kehonrakentajat, haluavat kehittää fysiikkaansa enemmän esteettisten arvojen mukaisesti hieman pienemmällä lihasmassalla. Miesten body fitnessissä painotetaan urheilullisia muotoja, jotka esitellään anatomisissa asennoissa, viidellä pakollisella asennolla ja musiikin mukaan tehdyllä vapaaohjelmalla. Tämä testi on lainattu, mutta en olisi voinut asiaa paremmin itse sanoa...
Ne reenit kumminki venyy enemmän kun tunnin mittasiks, onko siitä siis haittaa? Kehityn kumminkin aivan mukavasti ja tuloksetki nousee..
Jos kehitystä tulee ja tulokset nousee niin en näe yhtään syytä miksi et voisi jatkaa entiseen malliin. Yleisesti tehokkaalla treeniajalla kehonrakennuksessa käsitetään alle tunnin mittaiset harjoitukset, mutta oma mielipiteeni on 20 minuutista 40 minuuttiin kerralla. Tähän en ole laskenut aerobista lämmittelyä enkä venyttelyä.
Varsinaista haittaa ei pitemmistä harjoituksista ole ellei sitten ihan mahdottomiin aikoihin mennä, mutta lyhyellä ja intensiivisellä treenillä on puolensa: motivaatio pysyy korkealla ja lihaksissa on potkua suorittaa tehokkaista harjoituksia ja näin yksikään kehon osa ei jää vähemmälle kuin jokin toinen.Lisäksi asiaan liittyy kehon luontainen hormonitoiminta, mutta niillä tiedoilla harva tekee mitään. Suosittelen aina kaikille, että pidetään asiat yksinkertaisina eikä mietitä liikaa, treenataan, syödään ja nukutaan ja opiskellaan uutta!
kirjaudu vaikka suomi24 ja pistä sinne tai
http://ezshare.de/
En koska, en halua, että henkilöllisyyteni paljastuu.
Suttaa naama, niin ei paljastu henkilöllisyys!
Johan tätä on yritetty tällä palstalla. Minut kyllä tunnistetaan vartalostakin. ;)
Hei kamoon! Et sä mikään semmonen julkkis ole, että sut tunnistettais vartalosta. Pistä kuvaa jakoon vaan. Ei sua kukaan tunnista.
taitaa olla aika leuhka tyyppi kun luulee itsestään noin paljon.
pistäisi edes jonkun kuvan haukkarin huipusta.
Olisikohan kyseessä se sama tyyppi, joka lähetti alastonkuvansa Quntelen sivuille ja sitten eräällä voimailupalstalla tämä yhdistettiin sinne palstalle lähettämiinsä kuviin ja se sai sen jälkeen kuulla siitä pitkän aikaa. Oli aika nolo tapaus. Siksi on nyt varuillaan, ettei kukaan vaan tunnista uudelleen. Saattaa netti olla pullollaan sen alastonkuvia.
Kyllä tunnistetaan, mutta ei siitä aiheesta sen enempää.
Tuollaiset epäilijät eivät ansaitse yhtään kuvaa.
En ole julkaissut kuviani missään netissä, tosin lehdessä on joskus vilahtanut. Lopetan tämän aiheen käsittelemisen tähän. Olisiko jollain jotain oikeasti järkevää kysyttävää?
Missä lehdissä muka on ollut sun kuvia?
onko se sitten kovakin kolaus maineellesi jos paljastuu kuka jakelee asiallisia neuvoja s24:lla?
En vain halua kuviani yleiseen levitykseen. Yleensäkään en oikein ymmärrä villitystä netissä esitellä kaikille itseään kuvien ja videoiden välityksellä. Kiitos kuitenkin kommentista.
Millasta palautusjuomaa suosittelisit? käyn 6-5 kert/vko. salil jos sil tiedol mitää tekee. Mikä hillareiden ja proteiinin suhde? mistä lähteistä?
Käyt paljon salilla, ehkäpä jopa liikaa! ;)
Suosittelen heraproteiini-isolaattia kreatiinia.Hiilihydraatti lähteenä voit sitten käyttää vaikka banaania,ruisleipää yms, mutta kyllä se iänikuinen maltodekstriinikin käy.
Kuitenkin jos haluaa säästää rahaa niin hyvin voit käyttää esimerkiksi heraproteiini-konsentraattia sillä käytännössä et tule huomaamaan eroa isolaatin ja konsentraatin välillä.
Hiilarit ovat ensisijaisen tärkeitä heti treenin jälkeen joten heti treenin jälkeen vaikka banaani naamariin ja joko heti perään tai 15-30 minuutin sisään proteiinit.
Toki voit myös käyttää sekoitusta jolloin otat kummatkin yhtäaikaa.Tärkeintä on pyrkiä syömään tasaisin väliajoin eikä yksikään palkkari korvaa kunnollista ruokavaliota.
Ei mitenkään pahalla mutta muuten kysyisin kun kirjoitit tuol ravinto palstal ettet usko oikein palautusjuomiin? Tietty tämä on varmaanki kokemuksesta mutta miksi näin? Olet kenties lukenut ufs sivuilt palautumiseen liittyvät asiat jotenka nä on ny vähä ristiriidas. Sua kyllä uskon tässä asiassa enemmän koska sulla on käytännön kokemusta ja "elämän kouluu" näistä jutuista vastausten perusteel.
Mm vielä tarkentasin et montako grammaa sitä proteiiniä tos palautusjuomas sitä vois olla? oon vaihellu 20-40 g välil. Sen verran on itekki huomannu et sen palkkarin jälkeen ku on ottanu ei tuu heti nälkä mut jos et nii tulee.
Kyähän sitä useesti tulee käytyy mut ku ei malta olla pois :P ja kehitystäki tulee jonkuverran vaikka on jo jonkin aika reenaillu
Niin, siis tarkoitin tuolla ravintopalstalla sitä, että mikään lisäravinne ei ole välttämätön vaan ruoallakin pärjää. Tokikin silti itse käytän palkkaria ja nestemäisessä muodossa oleva ruoka imeytyy verenkiertoon sekä elimistön käyttöön nopeammin kuin kiinteä ruoka. Proteiinin määrä palkkariin yleensä 20-50grammaa. Yksi asia mikä sinun on mielestäni hyvä tietää on se, että monet ovat alkaneet kehittyä paremmin kun ovat vähentäneet treenien määrää, lihas kun ei kasva silloin kun sitä kiusataan liikaa. 4 treeniä on mielestäni maksimimäärä treenejä viikossa ja tällöinkin kannattaa treenata jokaista lihasta korkeintaan 2 kertaa viikossa. Tämä on vain oma näkemykseni asiasta joten mikään absoluuttinen totuus se ei ole. Suosittelen silti kokeilemaan.
Sitäkin sitten kokeilla kun nuoren miehen mieli antaa periks. Jälleen kerran iso kiitos
kuin pitkä oot ja paljonko painat ja
hauiksen koko ja paljonko menee penkistä.
utelias vaa
Ihan hauskoja ja perinteisiä kysymyksiä!
Pituutta 183cm ja painoa tällä hetkellä 92kg,käsivarren ympärys hauiksen kohdalta viimemittauksessa n.42cm. Kehonrakennusaikoinani se oli parhaimmillaan paljon enemmän, tosin offseasonilla jolloin rasvaa oli lihaksen päällä enemmän kuin nyt.Penkistä ennätys kehonrakennusajoilta 140, mutta tällä hetkellä en ole perillä ykkösestä kyseisessä lajissa. 105 menee 12 toiston sarjaa ja mainittakkon vielä, että penkki ei ole koskaan ollut bravuurilajini.
MUKAVA SAAHA JOLTAKI REHELLISIÄ VASTAUKSIA JA
SE ON HYVÄ, SE BODYFITNESS MISTÄ KERROIT
TUNTUU PALJON JÄRKEVÄMMÄLTÄ KUIN TOI LIHASMASSALLA JA MUILLA SYSTEEMEILLÄ TEMPPUILU,
JA MIELIPIDE ON MULLA ETTÄ URHEILULLISEN
LIHAKSIKAS VARTALO ON PALJON KAUNIINPI KUIN
SUPERMASSAN OMAAVILLA KEHONRAKENTAJILLA.
Voitko laittaa mitään tietoja kuinka useasti treenaat viikossa ja millälailla?
Mua kanssa kiinnostaa enemmän tollanen fitness tyyppinen treenailu nykyään. Käyn noin 4krt viikossa salilla ja lenkilläkin tai pyöräilemässä lisäksi, tosin viitisen kertaa viikossa saattaa olla jo hieman liikaa, mut ei osaa oikein olla "paikallaan", tosin tähän tyyliin on menty jo useampi vuosi.
Eks jännittäny sitä kun otit..? ;)
Olen samaa mieltä kanssasi ja siitä syystä vaihdoinkin lajia! ;)
Punttitreenin teen 2-3 kertaa viikossa ja uskokaa tai älkää, mutta uskon suuremman määrän treenejä haittaavan kehitystäni. Treenaan aina vapailla painoilla lukuunottamatta taljoja. Mitään muita "laitteita" en pahemmin käytä. Ohjelmani olen perustanut 2-jakoiselle ohjelmalle joka muodostuu perusliikkeistä joita tuen valituilla apuliikkeillä. Sarjoja tulee per liike 4-8 ja liikkeitä per lihas 1-2,toistoja per sarja 2-10 (Joskus jopa 20 toistoa mutta se on harvinaista ja perustuu erikoistekniikoihin)
Aerobista taas tulee väännettyä tällä hetkellä 4 päivänä viikossa ja tämäkin tahti on osoittautunut itselleni optimaalikseksi. Aerobiset treenit hoidan yleensä joko uimalla,kuntopyörällä (kesällä paljon maastossa polkupyörällä)tai crosstrainerilla. En ole oikein viehtynyt mihinkään aerobicceihin tai vastaaviin ryhmäliikuntatunteihin joten näin ne hommat hoidetaan. Itsekkin olen joutunut aikanani kantapään kautta oppimaan, että liika treeni ei kehitä vaan hajottaa! ;)
No näyttäisi hieman tyhmältä jos tiukalla ja linjakkaalla fitness miehellä olisi puolen metrin tumppu! :D
aattelin et se vähä isompi. Miten neuvoisit jos lihaa olisi liikaa? Eli siis olisin 180 ja lihaa olisi 88kg eli kaks kiloo liikkaa! pitäiskö sillon polttaa niitä lihaksia pois jotka ovat "edellä" ja lisätä sitä "heikoimpiin" vai kuinka? vai lampsiako suoraan yleiseen sarjaan :D
Otappa huomioon, että fitness miehellä on rasvat alhaalla ympäri vuoden ja 42cm hauberi muutaman prosentin rasvoissa on aika muhkea. Rasvoista se paino pois otetaan ja jos ei ole rasvaa mitä polttaa niin sitten mennään sillä mitä on.
itse kans käyn 2-3 krt viikossa
salilla ja oon huomannu että on paljon mielekkäämpää, ei mee hommasta mielenkiinto,
eikä paikat hajua,niiku nuorena.
uinnin olen siinä sivussa huomannu hyväksi
vaihtoehdoksi.
hormooneja, insuliiniä, efedriiniä?
En.
Heh.. taas se sama vekkuli siel hehkuttaa caps lock pohjassa.. kynäniskan kateellista vuodatusta ku pala ei kasva. =)
Ite saan 70 kilosena natukyniksenä 145 kiloa penkistä!
Ei kaikkien tartte olla teidänlaisianne horoneilla pumpattuja aivottomia hirviöitä ;)
Kyniksiä vilisee=). 145..heh.. ihan hyvä jatka vaan samaa rataa=).
kaikkien ei tartte olla aina räjähtämispisteessä olevia hormonihirviöitä!
kovaa jo viis vuotta.
Käytä sä vain hormoneja :(
mut muista varoa kovaa vastatuulta...
Tulipa vaan mieleen että nykyään tulee nukutta kädet vatsan päällä. (Muuten epämukava nukkua koska kädet tahtovat koukistua ikävästi jos suorana yrittää pitää) Aamuisin kädet ovat hyvin puutuneet ja tämä myös tapahtuu jos otan päivä nokosia. Puutuminenhan johtuu siitä kun veri ei pääse kiertämään käsissä. nytten tuli meileen että onko tästä haittaa? haittaako se käsien kehitystä? Yöllä varsinkin kun kädet ovat pitkän aikaa ns. ilman verta? liekö haittaa kehitykselle?
Tuohon en osaa oikein tyhjentävästi vastata, mutta tuskin se käsien verenkierto nyt ihan niin pahasti heikkenee, että sillä olisi suora yhteus palautumiseen. En siis jaksa uskoa, että tuosta nyt mitään kamalaa haittaa on.
No moiks. Osaatko arvioida tai luulla, että mikä on miehellä vikana kun vipunostoa eteen, tai esim. vinopenkkiä tehdessä tuntuu jossain solisluun paikkeilla vihlova kipu ja paikka saattaa sen jälkeen olla kipeenä pari päivää.
En oo tota vipunostoo tehny enää pitkään aikaan mut vinopenkkiä välillä ja varsinkin suuremmilla painoilla siihen vihloo.
Pitäsköhän arvuutella lääkärillä...
En ole lääkäri joten ihan arvailuksi tuo menisi. Kiertäjäkalvosin,ac-nivel,olkapään kiinnikkeet yms. Vika voi olla missä vaan. Liikettä ei kannata tehdä jos se sattuu joten jätä viparit ja vinopena tekemättä, ilmankin pärjää. Voithan sä lääkäriltä käydä kyselemässä, mutta tavalliset arvauskeskus lääkärit tuskin osaavat muuta tehdä kuin tarjota kylmähoitoa,mobilaattia ja kortisonia.
Niinpä...Tota kiertäjäkalvosinta kaveri vähän epäilikin.
Pitää jättää tosiaan kipua aiheuttavat liikkeet pois, kun kumminkin aika paljon pystyy tekemään vielä.
Jännä juttu sinänsä, että olin tossa viime viikolla maalaamassa räystään aluslautoja ja
just sellanen ylöspäin kurottelu teki aika kipeää ja sit kolotteli taas muutaman päivän.
Muttamutta...Kiitos vaan asiallisista vastauksista sulle =)
Millä salilla treenaat? Suostuisitko pesemään minun selän, jos tulisin pyytämään? Tykkäätkö löylytellä poikien kanssa treenin jälkeen yhdessä vai istutko löylyhuoneessa ihan yksin ilman rihman kiertämää?
Treenaan monella eri salilla. En pesisi selkääsi sillä en ole selänpesijä. En pidä saunasta enkä sauno usein.
Treenaatko yksin vai jonkun treenikaverin kanssa? Voisitko tulla joskus varmistamaan mun kyykkyä tai suorinjaloinmaastavetoa? Voisin varmistaa kans sun nostoja.
Treenaan yleensä yksin, mutta joskus kaverin kanssa. Yksin pystyn keskittymään paremmin.
Mites toi kreatiini ja kahvi sopii keskenään,kun jostain luin että kahvin juominen kreatiinitankkaus jakson aikana olisi pahasta,eli kofeiini vie ns.Potkun koko kreatiinista.
Eli mites on? Onko huuhaata vai ei?
Ja mikä olisi 85 kiloselle sopiva määrä päivässä
2 teelusikallista vai kuinka paljon? Ja mihinköhän määrään vettä( kysyvä ei tieltä eksy ) Eli jauheena
olevaa? Tattis etukäteen!
En jaksa uskoa tuohon väitteeseen, mutta ota krea ja kahvi eri aikaan jos siitä saat mielen rauhan. 2-5grammaa (1/2-1tl) vuorokaudessa on täysin riittävä määrä kreatiinia lisäravinteena, sillä saahan sitä jos kalasta ja lihastakin jos sattuu sellaisia syömään.
Moi!
kertoisitko hieman kehonrakennuksen eri sarjoista ja luokista. Käsittääkö noviisi sarja siis aloittelevat podarit? mikä on nuorin sarja missä voi kilpailla ja minkä ikäiset yleensäkin luetaan nuoriin? Nuorissa ei ole käsittääkseni painorajoja ollenkaan?
Olisiko esim jo 17 vuota vajaana täysi-ikäistä kilpailla? miten tämä tapahtuisi? Ilmoittaisinko itesni johonkin kilpailuun muina miehinä tai tarvitsisinko jonkinlaisen valmentajan?
tuo valmentaja touhu on kyllä aika lasten kengissä vielä täällä suomessa (?) ei lasketa tähän pt yms.
Miesten kehonrakennuksessa on kolme kierrosta. Ensimmäisellä kierroksella tuomarit arvostelevat fysiikan lihasmassan, lihastiukkuuden (rasvattomuus), symmetrian, lihasten tasapuolisen kehityksen ja kokonaisuuden perusteella. Kilpailijat tekevät 3-5 kilpailijan ryhminä seitsemän pakollista asentoa, jotka ovat tuplahauikset edestä, leveä selkä edestä, rintaposeeraus sivulta, tupla hauikset takaa, leveä selkä takaa, ojentaja poseeraus sivulta ja vatsalihakset ja reisi.
Toinen kierros on 60 minuutin pituinen vapaaohjelma, jossa kilpailija tekee musiikin mukana erilaisia poseerauksia ja tuomarit arvostelevat edellisten kriteerien lisäksi myös lihasten esittelykyvyn (poseeraus) ja kilpailijan tekemän koreografian ohjelmassaan. Jokaisen liikkeen pitää olla sulavia ja liikkeiden vaihdot hallittuja.
Kolmas kierros on kuudelle parhaalle kilpailijalle. Kilpailijat tekevät ryhmässä kaikki seitsemän pakollista asentoa ja tuomarit arvostelevat vielä kerran kilpailijat fysiikan perusteella. Kilpailun voittaa se kilpailija, jolla on kierrosten jälkeen vähiten pisteitä.
Naisten kehonrakennus ei juurikaan poikkea arvostelukriteereiltään miesten kehonrakennuksesta, paitsi tuomarien on muistettava arvostelussaan ottaa huomioon naisellisuus. Naisilla on viisi pakollista asentoa. Naisilla on muuten samat pakolliset asennot, paitsi leveä selkä edestä ja takaa eivät kuulu heidän repertuaariinsa. Naisten vapaaohjelman pituus on 90 sekuntia, jossa kaikki samat arvostelukriteerit kuin miehilläkin.
Painoluokat tulivat kilpailutoimintaan vuonna 1979, jolloin sarjat miehille olivat alle 70 kg, alle 80 kg, alle 90 kg ja yli 90 kg. 80-luvulla mukaan otettiin kansainvälisiin kilpailuihin myös painoluokka alle 65 kiloa ja 90-luku toi tullessaan välisarjan alle 75 kiloa.
Valmentaja tai ei - se on jokaisen oma asia.
mitä lihaksia pitäis treenata, että tulee fitness miehen näköseksi eli seksikkääksi. kai siinä on joitakin lihaksia, joihin tulee keskittyä, vaikka kaikkiahan tietysti treenataan
Tärkeintä on tiukka olemus yhdistettynä "sopivaan" lihasmassaan.Aerobisella pidetään huoli, että ylimääräistä rasvaa ei pääse kertymään suurissa määrin. Koko keho on periaatteessa yhtä tärkeässä asemassa ja on pidettävä huoli siitä, että mikään kehon osa ei kasva "karkuun" tai jää jälkeen. Kun lähdetään rakentamaan fitness-miehen kroppaa niin suosittelen samaa tyyliä kuin kehonrakennuksessa, mutta aerobista on vain painotettava enemmän. sillä näihinkään mittoihin ei ihan noin vain päästä ellei sitten satu omaamaan erityisen lahjakasta fysiikkaa/perintötekijöitä.
Mitä mieltä oot kofeiinista treenibuusterina?
Jos se jollain toimii, niin mikä ettei.
Itse en käytä buustereita.
Onko väliä ottaako maitoon sekoitetun proteiinin HETI treenin jälkeen vai vaikkapa 2h treenistä?
kiitos.
Tutkimusten mukaan olisi parasta ottaa palkkari heti treenien jälkeen. Maito sellaisenaan hidastaa imeytymistä. Itse nautin hiilihydraatteja ja proteiinia välittömästi treenin jälkeen ja joskus pienen hera satsin myös treeniä ennen niin veressä on aminohappoja ikään kuin etukäteen kropan käytössä. Sitten palkkarin jälkeen 1-2 tuntia syön kunnon aterian joka sisältää joko lihaa tai kalaa ja yleensä joko pastaa tai riisiä. Treenipäivinä otan lisäksi "yöproteiinia" (kaseiini tms) tai syön maitorahkaa ennen nukkumaan menoa varmistaakseni proteiinin riittävän saannin pitkälle yöhön.
kuka on idolis kehonrakennuksessa?
No niitä on monta. Ainakin nämä: Frank Zane,Lee Haney,Priest,Scott, ja tietysti arska.
ikäsi,ja mitä teet työkses, ja ootko sinkku,
tumma vai vaalee:)
Ikää on 27 vuotta. Työskentelen personal trainerina, joskus mallina tapahtumissa sekä turvallisuusalalla, vartijana sekä järjestyksen valvojana. Olen oikeasti vaalea, mutta tällä hetkellä tumma. Siviilisääty on avoliitossa.
Tunnistin sut juuri noista tuntomerkeistä! ;)
Oletteko rekisteröineet parisuhteenne nyt kun se on samaa sukupuolta oleville pareille mahdollista?
Ihan tavallisessa avoliitossa ollaan ja kumppanini on nainen. En siis harrasta miehiä, mutta kiitos tarjouksesta jos siis elämäsi miestä etsit...?
Jep, mäkin tunnistin. Aika monta kertaa salilla nähnyt treenaamassa semmoset tightsit jalassa.
Monet on sitä vastaan, että maastavedossa ja kyykyssä ei kannattaisi käyttää vyötä. Notta se on turha kasvua hidastava apuväline. Mitä mieltä olet käyttää vyötä, jos haluaa kasvaa isoksi?
kiitos fiksusta läsnäolosta palstalla.
siis tarkotin, että monet on sitä mieltä että sitä vyötä ei käytetä. muuten hidastaa kehitystä
Mielestäni vyötä ei pahemmin kehonrakennuksessa tarvita ennenkuin nostellaan RASKAITA painoja.
Itseasiassa on mielestäni tukilihaksille hyödyksi, että ne saavat luonnollisella tavalla tukea kroppaa, mutta tällöin on käytettävä maalaisjärkeä painoissa/tekniikassa.
Mikä sitten on kenellekkin raskas kilomäärä riippuu monesta tekijästä. Siinä vaiheessa kun alkaa tuntumaan, että "hei nämä painot ja tämä tekniikka voivat vahingoittaa selkääni", pitäisi hälytyskellojen soida ja on aika ruveta käyttämään vyötä ja miettiä tarvitsenko näin isoja painoja ja onko tekniikkani puhdas. Monet unohtavat täysin myös sen, että jalkoja kelpaa kurittaa myös pitkillä sarjoilla ja massa kasvaa ihan eri tavalla kuin yläkroppaa pitkillä sarjoilla koulitessa.
Toki vyötä voi käyttää muutenkin jos sen käyttäminen tuntuu luontevalta.
Kyykyn ja maven lisäksi se antaa mukavasti suojaa selän ojentajille myös pystypunnerruksessa varsinkin jos liike tehdään seisten.
tärkeiden tukilihasten kunnollisen käytön, aktivoitumisen ja vahvistumisen.
Samaa mieltä.
kannattaako joskus isoilla raudoilla antaa hieman lähtöapua jaloilla että saa enemmän toistoja ja sitten hidastaa hyvin alastulon? eritoten tangolla.
Omasta mielestäni kyllä. Silloin tällöin "liian suuret painot" ovat hyvä keino antaa shokkitreeniä lihaksille. Kannattaa kuitenkin muistaa, että turvallisuus ennen kaikkea!
moro. mimmosella tangolla on hyvä reenata habaa..minulla on pari suoraa tankoa kotosalla..eli käykö suoralla tangolla nostaminen kyynerpäiden päälle?! eli kannattaisiko minun ostaa sellainen johonkin muotoon taiteltu tanko mitä monet näyttävät käyttävän.?!!
ajattelin vaan kysyä kun harrastin puntteje muutama vuosi sitten ja sitten minulle kävi muutama luokkaantuminen ei painojen kanssa vaan muuten harrastaessani ja nyt tuntisin muuten paikkani olevan kunnossa valmiina reenaamaan taas.
2. olen suunnitellut reenaavani 3 kertaa viikossa ma,ke, ja la..jaan kehoni kolmeen osaan jalat joita reenaan keskiviikkona..ja yläropan kahtiin joita taas maanantaina ja lauantaina..ELIKKÄS milloin minä voin käydä lenkillä kun tarttis totakin kuntoa reenata..eli voinko käydä yläroppa reenien jälkeen jos vain jaksan vai onko siitä jotain haittaa palautumiseen/rasittumiseen?! vai olisko siinä jokin välipäivä jolloin kannattais siä käydä..
kiitoksia paljon jos viitsisit näihin vastata niin pääsisin tääs liikkumis kuntoon.
Suoralla tangolla saan itse puristeltua parhaat sarjat, mutta täysin makuasiahan se on pitääkö enemmän suorasta vai kulmatangosta. Ranteita ja kyynärpäitä todella pystyy säästämään kulmatangolla, että siinä mielessä se saattaa olla parempi vaihtoehto. Jos itselläsi on ollut nivelissä yms vaivoja niin suosittelen valitsemaan sellaiset vaihtoehdot jossa loukkaantumisriski vähenee. Pidä huolta, että paikat ovat hyvin lämpimät ennen raskaita nostoja ja nivelillekkin on hyvä tehdä kevyitä taivutuksia. (esim: ranteet,nilkat ym)
Aerobinen kaikella tavalla on hyödyksi voimaurheilussa ja voit käydä lenkillä silloin kun se sinusta hyvältä tuntuu treenipäivänä tai välipäivänä. Ei varmasti haittaa kehitystä/palautumista kunhan energiaa on riittävästi elimistön käytössä.