Alueet liian hienoja?

Tämä on "mielipidekirjoitus" :-)

Minä olen tässä toistuvasti reissussa ollessani ihmetellyt, että onko leirintäalueiden taso ja palvelut tulleet liian hyviksi reissussa oleville jotka vain yöpyvät. Hinta nousee varsinkin henkilömaksuineen aika kovaksi (jopa ns. edullisilla alueilla), ja vähänkin paremman alueen kaikkia palveluja ei millään sen yhden yön aikana tarvitse. Hyvä jos pitää harmaavesisäiliö tyhjentää ja ottaa puhdasta vettä... Sähkökään ei aina ole välttämätön.

Minusta nämä Suomeenkin ilmestyneet matkaparkit halvempine hintoineen ja rajoitettuine palveluineen ovat hienoa juttu! Minulla on riittävästi varusteltu vaunu vessoineeen, puhtaine vesineen ja liesineen mukana ja pärjään niiden avulla pitkän aikaa missä vaan, ilman täydellistä huvipuistoa vieressä! Sitten, kun pitää päästä suihkuun tai pestä pyykkiä, niin palvelut ovat tarpeen.

Tällä en suinkaan halua väheksyä hienoja, monipuolisia leirintäalueita - ne tyydyttävät toisenlaisen tarpeen. Varsinkin lapsiperheet arvostavat vieressä olevaa, hyvin varusteltua leikkikenttää. Paitsi poislähtiessä lasten huutaessa ulos autosta :-)
111114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Minusta nämä Suomeenkin ilmestyneet matkaparkit halvempine hintoineen ja rajoitettuine palveluineen ovat hienoa juttu!

Missä näitä matkaparkkeja on? Tarkoitus lähteä reissaamaan heinäkuussa enkä todellakaan tarvitse kaikkia palveluita.

Äänestä
  • Osta pikaisesti, ennen kuin uusi ilmestyy, uusin CARAVAN-lehti 4/2006, siinä niitä on listattu.

    http://www.caravan-lehti.fi/

    Äänestä


  • Käväsin tossa kuhmossa ja siellä kalevahotellin vieressä oleva leirintäalue on edullinen ja palvelut kohdallaan. Ehkäpä yksi parhaista mihin olen matkallani eksynyt. ( ei henkilömaksua ja paikkamaksu 15€ vkr) hinta kohtuullinen.

    Äänestä

On varmasti itse kunkin kohdallaan pohdittava haluaako leirintäalue kulttuurin jatkuvan vai ei.
Näillä matkaparkeilla ja muilla vastaavilla pyrkimyksillä entisestään pienennetään leirintäalue-yrittäjien elin mahdollisuuksia ja hinnankorotuspaineita. Tämän asian varmasti jokainen ymmärtää. Meidän ruokakunnalle on lomamatkan kohokohta aina ajettaessa uudelle alueelle sisään.
En muuten ole alan yrittäjä.

Äänestä
  • Leirintäalueyrittäjät ovat jämähtäneet ajatuksineen ruikutusasteelle. Olen kovasti ihmetellyt sitä, että leirintäalueilla on monen tasoisia- ja hintaisia lomamökkejä tarjolla. Kuitenkaan sitten ei caravanpaikkoja osata rakentaa eri tasoisiksi, ja hinnoitella palveluja tasoa vastaavaksi. Kustannuskysymys se ei missään nimessä ole. Investointeja ei juurikaan tarvitsisi tehdä. Se on enenmän kiinni siitä, ettei osata mukautua asiakaspainotteisesti.

    Jokin Keskisen Onnela Tuurissa edustaa toista ääripäätä uudella hienolla edullisella alueellaan, ja Alahärmän Power Park toista ääripäätä ylellisellä, mutta nykyään hinnakkaalla alueellaan. Muut alueet ovat jossain siinä välissä. Jotkut jopa tosi surkeita palveluiltaan. Vaikka hinnoittelu on vedetty huippuunsa.

    Äänestä

Taisitpa Raikku itse vastata kysymykseesi, eli ei kai ne mainitsemasi "liian hienot" paikat ole tarkoitettukaan vain yhden yön yli yöpymiseen vaan panostavat nimenomaan monen yön viihtyvyyteen, joten jokaisella matkaajalla on itsellään valta valita juuri se omaan matkailuharrastukseensa sopiva yöpymispaikka, on se sitten tienvarressa, viiden tähden leirintäalueella oheispalveluineen tai reissuparkissa.

Äänestä
  • Nyt alkaa oleen uusia vaanareita niin paljon , että olisi jo hyvä alkaa maisostaan ns. hyviä halpoja leiri alueita. Tiedät itse mukaan lukien toisiaan tahtoisin yöpyä muullakin kuin ABC huoltsikan pihalla, mut kuin enään alle 20€ ei saa mitaan.

    Sellanen 13€ auto paikka ja 7€ sauna olis kovasana. Ilman katkeraan lapsi tai vaimo kortusta.

    Äänestä

  • eepo kirjoitti:

    Nyt alkaa oleen uusia vaanareita niin paljon , että olisi jo hyvä alkaa maisostaan ns. hyviä halpoja leiri alueita. Tiedät itse mukaan lukien toisiaan tahtoisin yöpyä muullakin kuin ABC huoltsikan pihalla, mut kuin enään alle 20€ ei saa mitaan.

    Sellanen 13€ auto paikka ja 7€ sauna olis kovasana. Ilman katkeraan lapsi tai vaimo kortusta.

    Miten olis 9 € vuorokausi ja 4 tunnin saunavuoro kuuluu siihen. Lapsesta ja vaimosta ei mene lisämaksua. Kun sinä olet lapsen kanssa saunassa, nin me kyllä viihdytämme vaimoa sen ajan, jos ei hän ole kovin häijy.
    Luulitko että tämä on utopiaa. Eihän toki, vaan totista totta lukuisilla SFC-alueilla. Hyvin tämä toimii ainakin Kymenlaaksossa. Säästyneillä euroilla voit ostaa lapselle jädeä ja vaimolle limua. Kun meillä on kahdet tupperware esittelytkin tässä kuussa, niin sun on ihan pakko tulla vaimon kanssa meille.

    Äänestä

Oli hienoa lukea kirjoituksesi. Sain kirjoituksestasi sellaisen kuvan, että olet matkaileva karavaanari. Jotta ymmärtäisit, miksi yhdistyksien alueet ovat "hienoja" niin tässä vähän selvennystä. Kaikilla yhdistyksien alueilla on ns. alueen omistajia = kausipaikkalaisia joiden vaatimustaso on sitä luokkaa, etteivät he edes elä normaalissa elämässään alueen ulkopuolella samoin kuin mitä vaativat yhdistyksien alueilta. Kuinka monella on kotona useimmiten järvenrannalla oleva tontti, siivotut WC-, suihku-, vaatehuolto-, astianpesu- ym. tilat, sauna joka päivä, ilmaiset WC- ja käsipyyhepaerit ym. alueen palvelut (esim. ohjelmalliset treffit useamman kerran vuodessa)? Ja kaikki em. ja paljon muuta keskimäärin 350 €:n vuosimaksulla? Hinnan korotukset näkyvät juuri matkaileville karavaanareille, koska jonkunhan on maksettava alueiden kausipaikkalaisten oleskelu ja vaatimustaso. Niin hurjalta kuin kuulostaakin, juuri matkaileva karavaanari maksaa oleskelusta ja suurelta osin ylläpitää alueen taloutta. Kuitenkin kausipaikkalaiset teettävät yhdistyksillä vain omiin tarkoituksiin mitoitettuja "hienoja alueita". Kun liikut yhdistyksien alueilla, niin kysäisepä joskus alueen kausipaikkalaiselta, kuinka tervetulleita alueille ovat matkailevat karavaanarit. Ei toki tarvitse kyselläkään, koska asiaa käsitellään yleisesti lähes jokaisen yhdistyksen alueen saunassa ja yleisissä tiloissa varsinkin silloin, kun matkailevat tekevät ruuhkan saunassa, tiskipaikalla ym. Alueen kausipaikkalaiset ovat suurimpia KUNKKUJA oman yhdistyksen alueella, ja vierailevan yksilön tehtävä on tuoda kaivattuja tuloja yhdistyksen alueiden ylläpitämiseen.
Kaikki em. on koettua ja saatua tietoa 20 vuoden ajalta. Näistä em. syistä johtuen käytämme perheemme kanssa nykyään vain yksityisiä alueita, hieman kalliimpia, mutta kaikki alueella olevat saavat samanlaisen kohtelun ja arvostuksen samaan hintaan. Aurinkoista kesän jatkoa toivottaen!

Äänestä
  • Olet aivan oikeassa - meillä on vielä kulkurinvietti veressä, eli emme juuri kahta yötä enempää viihdy samassa paikassa. Ihan nastaa!

    En ole ainakaan vielä ainakaan huomannut kuvaamiasi ilmiöitä. Totuuden nimissä täytyy sanoa, että ei ole paljon väliäkään. Jos tulen alueelle rahalla maksamalla, niin ei minua harmita yhtään se, että jonkun mielestä olemme siellä liikaa!

    Samoin mukavaa kesää mukavissa maisemissa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raikku kirjoitti:

Tämä on "mielipidekirjoitus" :-)

Minä olen tässä toistuvasti reissussa ollessani ihmetellyt, että onko leirintäalueiden taso ja palvelut tulleet liian hyviksi reissussa oleville jotka vain yöpyvät. Hinta nousee varsinkin henkilömaksuineen aika kovaksi (jopa ns. edullisilla alueilla), ja vähänkin paremman alueen kaikkia palveluja ei millään sen yhden yön aikana tarvitse. Hyvä jos pitää harmaavesisäiliö tyhjentää ja ottaa puhdasta vettä... Sähkökään ei aina ole välttämätön.

Minusta nämä Suomeenkin ilmestyneet matkaparkit halvempine hintoineen ja rajoitettuine palveluineen ovat hienoa juttu! Minulla on riittävästi varusteltu vaunu vessoineeen, puhtaine vesineen ja liesineen mukana ja pärjään niiden avulla pitkän aikaa missä vaan, ilman täydellistä huvipuistoa vieressä! Sitten, kun pitää päästä suihkuun tai pestä pyykkiä, niin palvelut ovat tarpeen.

Tällä en suinkaan halua väheksyä hienoja, monipuolisia leirintäalueita - ne tyydyttävät toisenlaisen tarpeen. Varsinkin lapsiperheet arvostavat vieressä olevaa, hyvin varusteltua leikkikenttää. Paitsi poislähtiessä lasten huutaessa ulos autosta :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu