Elia profeetta lopunajalle

Kuka on Malakia 4:5-6 Profeetta Elia?

Malakian kirjan 4. luvussa jakeissa 4-5 meille luvataan profeetta täyttämään Luukas 17:30 ”Katso minä lähetän teille profeetta Elian, ennen kuin tulee Herran päivä se suuri ja peljättävä. Ja hän on kääntävä jälleen isien sydämet lasten puoleen ja lasten sydämet heidän isiensä puoleen, etten minä tulisi ja löisi maata, vihkisi sitä tuhon omaksi.”
Jumalaa etsii tänään todellisia palvojia, rukoilijoita (Joh. 4:23) palvomaan Häntä Hengessä ja Totuudessa. Palvomaan Häntä joka pysyy samana eilen, tänään ja iankaikkisesti. Hebr. 13:8
Tähden johtamina joka on esikuva Pyhästä Hengestä itämaan tietäjät olivat todellisisa palvojia Herran syntymän hetkellä (Matt. 2:2) Jos me olemme tänäpäivänä todellisia palvojia, tulemme mekin olemaan Hengen johdossa ”Sillä kaikki joita Pyhä Henki johdattaa ovat ovat Jumalan lapsia” Room. 8:14.
Jokaisessa ajanjaksossa niin kuin silloinkin kun Herramme syntyi Jumalalla on ollut viisaita miehiä, jotka ovat katsoneet tähteen heidän ajassaan johtamaan heidät Sanan tykö. Ilmestyskirja 1:20 puhuu seitsemästä tähdestä jotka olivat Herran oikeassa kädessä ja jotka olivat niiden seitsemän seurakunnan enkelit. Tutkimalla Raamattua näemme että nämä tähdet ovat toisia palvelemaan lähetettyjä SANANSAATTAJIA. (Apt. 12:7, Apt. 27:23, Hebr. 1:14)
Jumala lupasi lopunajalla lähettää tähden (sanansaattajan) lastensa tykö kääntääksensä heidän sydämensä takaisin isien uskoon. Me löydämme sen kirjoitettuna Mal. 4:5-6. Jos te tutkitte tarkkaavaisesti tätä Raamatunpaikkaa te huomaatte ettei siinä puhuta Johannes Kastajasta. Joh. 1:17 mukaan hän itse todiste ettei ole tuo Elia vaan Herran edelläjuoksia valmistaen Hänelle tietä ja että hän käänsi ISIEN (fariseukset ja saddukeukset) SYDÄMET LASTEN PUOLEEN. Malakia 4 puhuu sanansaattajasta tai tähdestä joka tulisi ennen Herran suurta ja peljättävää päivää. Tämä EI täyttynyt silloin kun Johannes Kastaja tuli oman aikansa Eliana (Matteus 17:3). Samassa luvussa opetuslapset kysyivät Jeesukselta (jae 10) miksi sitten kirjanoppineet sanovat että Elian pitää tulla ensin? ”Elias tosin tulee ensin (TULEVAISUUDESSA) ja asettaa kaikki kohdalleen (ennalleen).” Jo ylimalkainen Kirjoitusten tutkiskelu todistaa ettei Johannes Kastaja tullut asettamaan mitään kohdalleen, koska hänet oli lähetetty valmistamaan tieta uudelle aikakaudelle. Niin kuin Mooseksella, Nooalla, Jeremialla, Jesajalla ja Hesekielillä, heillä kaikilla oli sana omaa aikaansa varten. Laodikean seurakunnan tähti tai sanansaattaja josta puhutaan Ilmestyskirja 3:14 oli William Branham. Hän syntyi 1909 ja tulipatsas oli siellä hänen syntymähetkellään läsnä (2 Moos.13:21 ja 14:25)
Vuonna 1933 pidettyään kokoussarjan Jefferssonvillessä, Indianassa, hän oli kastamassa seitsemättätoista uskoon tullutta Ohio joessa kun tämä sama tulipatsas laskeutui alas taivaasta useiden tuhansien todistajien läsnä ollessa. ÄÄNI joka puhui tulipatsaasta sanoi ”Niin kuin Johannes Kastaja lähetettiin Herran ensimmäisen tulemuksen edelläkävijänä, samoin sinut on lähetetty toisen tulemuksen edellä.” Katselevan yleisön nähdessä sen, muutamat juoksivat pois peloissaan toiset lankesivat maahan ja ylistivät Jumalaa. Tapahtumasta kerrottiin myös paikallisessa sanomalehdessä.
Houstonissa Texasissa tammikuussa 1950 Douglas Studion valokuvaaja otti hämmästyttävän valokuvan. Siinä veli Branhamin pään yllä oli sädekehän muotoinen valo. Negatiivi vietiin tohtori George J. Lacelle, rikoslaboratorion epäiltyjen alaisten todistuskappaleiden tutkijalle, jotta voitaisiin ratkaista oliko valo oikea, tulosta epäonnistuneesta valotuksesta vai restauroinnin tulosta. Tämä tutkimus vahvisti täydellisesti sen tosiasian että tuo epätavallinen valokehä oli ehdottonmasti syntynyt valon osumisesta negatiiviin. Negatiivi on FBI arkistoissa todistuksena. Lainaamme tähän tohtori Lacyn sanoja: ”Saarnaaja Branham, te kuolette niin kuin muutkin kuolevat, mutta niin kauan kun kristillinen sivilisaatio tulee säilymään, teidän KUVANNE tulee säilymään. Se on yliluonnollinen. Kameran objektiivi ei reagoi psygologiaa.”
Kaikkien NÄIDENKIN asioiden valossa ja monen monen muun todistuksen nojalla että 100 % niistä tuhansista ja tuhansista hengen eroittamisen julkitulemisesta oli oikein, voin sanoa että hänen palvelustehtävänsä oli Elian palvelustehtävä kääntää sydämet Sanaan. Nöyrä palvelija jonka sanoma oli täydellisesti erilainen kuin tämän ajan ekumeenisten juistajien sanoma.

Otteita myös lehtisestä ”Ehtoovalon Sanoma” PL 159, Helsinki
212542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Jer. 23:32
   
Minä käyn niiden kimppuun, jotka julistavat valheuniaan ja kertovat niistä. He valehtelevat ja kerskuvat ja eksyttävät näin minun kansani. Minä en ole heitä lähettänyt enkä antanut heille tehtävää. Ei heistä ole tälle kansalle mitään hyötyä, sanoo Herra.

Matt. 24:5
   
Monet tulevat esiintymään minun nimelläni. He sanovat: 'Minä olen Messias', ja eksyttävät monia. [1. Joh. 2:18, 4:1]

Mark. 13:6
   
Monet tulevat esiintymään minun nimelläni. He sanovat: 'Minä se olen', ja eksyttävät monia.

Äänestä

Jeesus Kristus,johon viittaat Ilmestysk. 3:14:ta. Hän itse oli luomakunnan alku, johon viitataan Sananl.8:22-31:ssä. Siinä puhutaan lisäksi mestarityön tekijästä (Jeesus), joka työskenteli Isänsä rinnalla.

Äänestä
  • 8 luvun 22-36 jakeessa viitataan joko Jeesukseen tai Pyhään Henkeen (Gabriel).Tuon jakeen antaja oli Pyhä Henki eli Gabriel ja hän tarkoitti todennäköisesti itseään antaessaan nuo sanat,onhan hänkin ns.Jumalan töitten esikoinen yhdessä Sanan kanssa.

    Äänestä

Jeesuksen nimessä kaatuneet ja parantuneet ovat myöhemmin tehneet itsemurhan, vaipuneet masennukseen, alkoholismiin, huumeisiin ja myös heidän jälkeläisensä ja miksi monet heistä ...tilastollisesti pätevästi haastattelututkimusten valossa,,,n´menettäneet pelastusvarmuutensa..

Luotettavat lapsikasteen tunnustajat tietävät, että Branham kielsi jopa Jumalan kolmiyhteyden!


Eli mikähän se tulipatsas lie ollutkaan,,,ettei vain lusifeerus itse????

Äänestä
  • Mikään ja kukaan ei todista asioita joita sanoit todeksi. Päinvastoin kaikki parantumistapaukset joita Branhamin kokouksissa tapahtui vaadittiin lääkärinlausunto. Ja niitä oli kymmeniä tuhansia. Jopa suomessa jos luet 50 luvun Hyvä Paimen ja Ristin Voitto lehteä voidaan todistajien todistuksia lukea kentiess satoja.
    Mikä Jeesus oli senajan fariseuksille Hän oli Belsebul.

    Äänestä

kaikki kohdalleen on Pyhä Henki eli Gabriel.

Äänestä
  • Älä pilkka Pyhä Henkeä!

    Äänestä

  • miten Pyhä henki on Gabriel? Gabriel mainitaan raamatussa enkelinä.

    Äänestä

  • Puntari kirjoitti:

    miten Pyhä henki on Gabriel? Gabriel mainitaan raamatussa enkelinä.

    Gabriel oli enkeli Herran läsnäolosta ISRAELILLE. Katso Danielinkirja 9 sekä Jeesuksen syntymä. Enkeli on mylös sanansaattaja niinkuin Johannes kastaja: Minä olen lähettävä enkelini sinun edelläsi... Myös 7 seurakunnan Ilm. 2-3 sanoma tuli enkeleille, sanansaattajille. Ei Herra Herra tee mitään ilmoittamatta salaisuuttaan palvelioillensa profeetoille.....

    Äänestä

  • BelieverFinland kirjoitti:

    Gabriel oli enkeli Herran läsnäolosta ISRAELILLE. Katso Danielinkirja 9 sekä Jeesuksen syntymä. Enkeli on mylös sanansaattaja niinkuin Johannes kastaja: Minä olen lähettävä enkelini sinun edelläsi... Myös 7 seurakunnan Ilm. 2-3 sanoma tuli enkeleille, sanansaattajille. Ei Herra Herra tee mitään ilmoittamatta salaisuuttaan palvelioillensa profeetoille.....

    Gabriel oli sanansaattaja niinkun Johannes Kastaja kävi Jeesuksen edellä, mutta ei raamatun valossa Gabriel ole Pyhä Henki, vaan Pyhä Henki liittyy Jumalan persoonaan, ja Gabriel on taas enkeli. Kun puhutaan Jumalasta ja Gabrielista, puhutaan kahdesta persoonasta. Jeesuksen syntymä taas ennustettiin Miikan 5:1-3

    Äänestä

Branham oli 110 % meedio, jota Suomen hellaritkin aluksi uskoivat, mutta sittemmin häpesivät.

Äänestä
  • Jeesusta sanottiin Beelsebuliksi. Kuka meedio on saarnannut evankeliumia? Ja aikaansaaneet ihmisissä uskoa Sanan lupauksiin vastaanottaaa totuus ja parantuminenkin...

    Äänestä

tutkittuani branhamin oppia tulin siihen tulokseen joka oli pitkän ajan harkinnan tulos että hän oli kyseinen profeetta ,mutta hänen oppinsa kosketti etupäässä ameriikan kansaa.mutta myös suomalainen voi ottaa jotain hyvää ja kasvattavaa kyseisen miehen opista.tv veket

Äänestä
  • Saarnoja ja kasetteja saat Voice of God, espoon toimistosta puh. 09-8558509, [email protected]

    Äänestä

  • profeettoja nousee kuten Matteus kirjoitti, Matteus 24:23-26,7:15-23 ja 5Moos 18:20-22. Eikä kenenkään tule kuunnella "miehen oppia", vaan totuutta jota Jeesus ja hänen todelliset seuraajansa opettivat ja opettavat.

    Äänestä

  • Linkistäsi:
    " Käärmeensiemenoppi

    Branham uskoi, että paratiisin käärme oli iso komea kaveri, joka oli jonkinlainen välimuoto ihmisen ja simpanssin välillä. Branhamin mukaan käärme oli n. 3 metrin korkuinen, leveäharteinen, joka näytti aivan mieheltä. Branham sanoi käärmeen alkaneen rakastella Eevan kanssa, joka piti käärmettä aviomiehenään. Branhamin mukaan Eeva näki, että se oli miellyttävää ja tuli raskaaksi saatanalle ja synnytti Kainin, saatanan pojan. "

    On tämä hauskaa!

    Äänestä

Profeetta Elian lähettäminen ennen Herran päivää on yhtä merkittävä tapahtuma kuin Johannes Kastajan toiminta oli ennen Jeesuksen ensimmäistä tulemusta. Johannes Kastaja oli Elia vain siinä mielessä, että hän toimi Elian hengessä ja voimassa Luuk.1:17. Myös Elian fyysinen tuleminen on niin merkittävä tapahtuma, että siitä täytyy löytyä ilmoitus Raamatun tekstistä. Se löytyy Ilm.11: kaksi säkkipukuista profeettaa. Toinen heistä on Mooses ja toinen Elia. He ilmestyivät myös Jeesuksen ensimmäisen tulemisen aikana "kirkastusvuorella". Myös Malakian kirjan 4:5 lupaus Elian lähettämisestä seuraa edellisen jakeen muistutusta Mooseksesta. Siinäkin nämä kaksi Herran palvelijaa on liitetty yhteen. Mitään muuta Eliaan sopivaa mainintaa ei löydy Ilmestyskirjasta kuin Ilm.11.

Äänestä

Minä olin kerran todistamassa saarnapöntössä ja eräs nainen tuli sanomaan kokuksen jälkeen että pääni ympärillä oli ihmeellinen valo koko todistukseni ajan. Tämä tapahtui noin 4 vuotta sitten.

Äänestä

???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


BelieverFinland kirjoitti:

Kuka on Malakia 4:5-6 Profeetta Elia?

Malakian kirjan 4. luvussa jakeissa 4-5 meille luvataan profeetta täyttämään Luukas 17:30 ”Katso minä lähetän teille profeetta Elian, ennen kuin tulee Herran päivä se suuri ja peljättävä. Ja hän on kääntävä jälleen isien sydämet lasten puoleen ja lasten sydämet heidän isiensä puoleen, etten minä tulisi ja löisi maata, vihkisi sitä tuhon omaksi.”
Jumalaa etsii tänään todellisia palvojia, rukoilijoita (Joh. 4:23) palvomaan Häntä Hengessä ja Totuudessa. Palvomaan Häntä joka pysyy samana eilen, tänään ja iankaikkisesti. Hebr. 13:8
Tähden johtamina joka on esikuva Pyhästä Hengestä itämaan tietäjät olivat todellisisa palvojia Herran syntymän hetkellä (Matt. 2:2) Jos me olemme tänäpäivänä todellisia palvojia, tulemme mekin olemaan Hengen johdossa ”Sillä kaikki joita Pyhä Henki johdattaa ovat ovat Jumalan lapsia” Room. 8:14.
Jokaisessa ajanjaksossa niin kuin silloinkin kun Herramme syntyi Jumalalla on ollut viisaita miehiä, jotka ovat katsoneet tähteen heidän ajassaan johtamaan heidät Sanan tykö. Ilmestyskirja 1:20 puhuu seitsemästä tähdestä jotka olivat Herran oikeassa kädessä ja jotka olivat niiden seitsemän seurakunnan enkelit. Tutkimalla Raamattua näemme että nämä tähdet ovat toisia palvelemaan lähetettyjä SANANSAATTAJIA. (Apt. 12:7, Apt. 27:23, Hebr. 1:14)
Jumala lupasi lopunajalla lähettää tähden (sanansaattajan) lastensa tykö kääntääksensä heidän sydämensä takaisin isien uskoon. Me löydämme sen kirjoitettuna Mal. 4:5-6. Jos te tutkitte tarkkaavaisesti tätä Raamatunpaikkaa te huomaatte ettei siinä puhuta Johannes Kastajasta. Joh. 1:17 mukaan hän itse todiste ettei ole tuo Elia vaan Herran edelläjuoksia valmistaen Hänelle tietä ja että hän käänsi ISIEN (fariseukset ja saddukeukset) SYDÄMET LASTEN PUOLEEN. Malakia 4 puhuu sanansaattajasta tai tähdestä joka tulisi ennen Herran suurta ja peljättävää päivää. Tämä EI täyttynyt silloin kun Johannes Kastaja tuli oman aikansa Eliana (Matteus 17:3). Samassa luvussa opetuslapset kysyivät Jeesukselta (jae 10) miksi sitten kirjanoppineet sanovat että Elian pitää tulla ensin? ”Elias tosin tulee ensin (TULEVAISUUDESSA) ja asettaa kaikki kohdalleen (ennalleen).” Jo ylimalkainen Kirjoitusten tutkiskelu todistaa ettei Johannes Kastaja tullut asettamaan mitään kohdalleen, koska hänet oli lähetetty valmistamaan tieta uudelle aikakaudelle. Niin kuin Mooseksella, Nooalla, Jeremialla, Jesajalla ja Hesekielillä, heillä kaikilla oli sana omaa aikaansa varten. Laodikean seurakunnan tähti tai sanansaattaja josta puhutaan Ilmestyskirja 3:14 oli William Branham. Hän syntyi 1909 ja tulipatsas oli siellä hänen syntymähetkellään läsnä (2 Moos.13:21 ja 14:25)
Vuonna 1933 pidettyään kokoussarjan Jefferssonvillessä, Indianassa, hän oli kastamassa seitsemättätoista uskoon tullutta Ohio joessa kun tämä sama tulipatsas laskeutui alas taivaasta useiden tuhansien todistajien läsnä ollessa. ÄÄNI joka puhui tulipatsaasta sanoi ”Niin kuin Johannes Kastaja lähetettiin Herran ensimmäisen tulemuksen edelläkävijänä, samoin sinut on lähetetty toisen tulemuksen edellä.” Katselevan yleisön nähdessä sen, muutamat juoksivat pois peloissaan toiset lankesivat maahan ja ylistivät Jumalaa. Tapahtumasta kerrottiin myös paikallisessa sanomalehdessä.
Houstonissa Texasissa tammikuussa 1950 Douglas Studion valokuvaaja otti hämmästyttävän valokuvan. Siinä veli Branhamin pään yllä oli sädekehän muotoinen valo. Negatiivi vietiin tohtori George J. Lacelle, rikoslaboratorion epäiltyjen alaisten todistuskappaleiden tutkijalle, jotta voitaisiin ratkaista oliko valo oikea, tulosta epäonnistuneesta valotuksesta vai restauroinnin tulosta. Tämä tutkimus vahvisti täydellisesti sen tosiasian että tuo epätavallinen valokehä oli ehdottonmasti syntynyt valon osumisesta negatiiviin. Negatiivi on FBI arkistoissa todistuksena. Lainaamme tähän tohtori Lacyn sanoja: ”Saarnaaja Branham, te kuolette niin kuin muutkin kuolevat, mutta niin kauan kun kristillinen sivilisaatio tulee säilymään, teidän KUVANNE tulee säilymään. Se on yliluonnollinen. Kameran objektiivi ei reagoi psygologiaa.”
Kaikkien NÄIDENKIN asioiden valossa ja monen monen muun todistuksen nojalla että 100 % niistä tuhansista ja tuhansista hengen eroittamisen julkitulemisesta oli oikein, voin sanoa että hänen palvelustehtävänsä oli Elian palvelustehtävä kääntää sydämet Sanaan. Nöyrä palvelija jonka sanoma oli täydellisesti erilainen kuin tämän ajan ekumeenisten juistajien sanoma.

Otteita myös lehtisestä ”Ehtoovalon Sanoma” PL 159, Helsinki

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu