Onko Viipurissa jäljellä suomalaisia hautausmaita? Hautakiviä ei varmasti ole, mutta jos löytyisi edes jokin alue. Sorvalin hautausmaa ainakin on joskus ollut, mutta en tiedä sen nykytilanteesta. Jostakin hautuumaastahan on kuulemma tehty parkkipaikka.
Viipurin hautausmaat
Hautuumaaharrastaja
32462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
en osaa sanoa mitään, mutta kommentoisin asiaa sen verran, että suomalaisille hautausmaille tunnetusti on tehty ilkivaltaa. Hautakivet on monesti viety tienpohjaksi. Äyräpäässä istuttivat mäntyjä hautuumaalle ja todennäköisesti kärräsivät luurangot kaatopaikalle.
Mielestäni siinä ei ole mitään järkeä. Olisivat voineet mieluummin käyttää niitä edelleen hautausmaina. Kuolevathan ne venäläisetkin.
Olisiko hautakivien varastamisella aikanaan ollut yhteys alueen taustojen peittämiseen?
Onhan niitä ainakin kaksi. Tai pikemminkin oli. Viipurin tuomiokirkon raunioiden vieressä aivan kaupungin keskustassa on toinen, jossa teräspalkkien suojassa on muistolaatta muistaakseni suomalaisista sankarivainajista, jotka on haudattu tähän. Toinen, Ristimäen hautausmaa, löytyy noin kolmen kilometrin päässä keskustasta itään. Jatkosodan jäljiltä jääneet surkeat jäänteet avonaisine hautoineen puhuu hijaista kieltään. Ristimäen alueelle haudattiin jo 1800-luvun puolestavälistä eri uskontokuntiin (ev.lut., ort., musl., juutal.) kuuluvia vainajia. Viimeiset lienee haudattu Ristimäkeen kesäkuussa 1944 juuri ennen kuin neuvostoliiton armeija panssareineen kesäkuun 20. pvnä 1944 valloitti Viipurin, jälki on tänä päivänä kaatopaikkaan verrattava. Viipurin viimeisestä päivästä ja Ristimäen puolustustaistelusta voi lukea useasta kirjasta, suomalaisten puolustusasemat sijaitsivat juuri tällä paikalla.
Tulevalla kulttuurimatkalla 26.-27.5. Viipuriin on ohjelmassa tutustuminen mm. hautausmaihin ja hautapaikkoihin.Ohjelmassa ovat käynnit Sorvalin,Ristimäen, Lepolan ja Tammiston hautausmailla. Siis tällaisia paikkoja löytyy. Tuhotun Viipurin tuomiokirkon, (lähellä Alvar Aallon kirjastoa Torkkelinpuistossa), pohjakiviä on jäljellä ja sen sankarihaudat ovat puistoa risteilevien polkujen alla kaikkien tallottavina. Paikalle on sijoitettu Juha Lankisen suunnittelema muistokivi tekstillä "Viipuriin haudattujen vainajien muistoksi" myös venäjäksi ja ruotsiksi.