Hormonaalinen ehkäisy ei sovi minulle, eikä miesystäväni halua käyttää kondomia/keskeytettyä yhdyntää --> ainoa vaihtoehto tuntuu olevan kuparikierrukka...
Mahtaako se sopia minulle, siitä huolimatta että:
- Kuukautiseni ovat hyvin kivuliaat ja runsaat (3 ekaa päivää).
- Hemoglobiiniarvoni oli viimeksi mitattuna 103 (päivä ennen menkkoja). Tosin mittauksesta on jo toista vuotta aikaa, ja olen siitä lähtien lisännyt huomattavasti lihan ja ruisleivän syöntiä. Ehkä alhainen hemoglobiini on minulle ominaista, kun en tunne väsymystä/huimausta?
- En ole synnyttänyt.
- Viimeisen vuoden aikana on välillä ollut jokin pieni tulehdus virtsateissä(?), mutta olen selvinnyt siitä peseytymällä monta kertaa päivässä (yleensä pelkällä haalealla vedellä) ja juomalla riittävästi vettä. Voiko sellainen pieni tulehdus kuitenkin levitä helposti kohtuun? Kuinka yleisiä tulehdukset ovat kuparikierrukan käyttäjillä, voiko ne kokonaan välttää peseytymällä riittävästi?
Mua epäilyttää kovasti, mut jotain tarttis tehdä...
Mahtaako se sopia minulle, siitä huolimatta että:
- Kuukautiseni ovat hyvin kivuliaat ja runsaat (3 ekaa päivää).
- Hemoglobiiniarvoni oli viimeksi mitattuna 103 (päivä ennen menkkoja). Tosin mittauksesta on jo toista vuotta aikaa, ja olen siitä lähtien lisännyt huomattavasti lihan ja ruisleivän syöntiä. Ehkä alhainen hemoglobiini on minulle ominaista, kun en tunne väsymystä/huimausta?
- En ole synnyttänyt.
- Viimeisen vuoden aikana on välillä ollut jokin pieni tulehdus virtsateissä(?), mutta olen selvinnyt siitä peseytymällä monta kertaa päivässä (yleensä pelkällä haalealla vedellä) ja juomalla riittävästi vettä. Voiko sellainen pieni tulehdus kuitenkin levitä helposti kohtuun? Kuinka yleisiä tulehdukset ovat kuparikierrukan käyttäjillä, voiko ne kokonaan välttää peseytymällä riittävästi?
Mua epäilyttää kovasti, mut jotain tarttis tehdä...
Vastaukset 18
Vanhimmat
, että saat vasta sitten kun laitat Kondomin päälle.
tällaista kommentointia, mutta sanonpa nyt kuitenkin mielipiteeni kun siihen on mahdollisuus: Tuon perusteella mitä kerroit itsestäsi, en TODELLAKAAN lähtisi hankkimaan kuparikierukkaa vain siksi ettei sun miestä huvita käyttää kondomia. Keskeytetty yhdyntä nyt ei edes ole mikään ehkäisykeino. Jos sun mies oikeasti susta välittää, se ymmärtää kyllä että sun terveys on tärkein. Tiedän tuon, koska itselläni on samanlainen tilanne meneillään.
Sano miehellesi että opettelee käyttämään sitä kumia, ei se niin vaikeaa ole. Niitä on nykyään niin monen sorttisia että varmasti jokaiselle löytyy mieleinen. Jotkut käyttää Patentex Oval -ehkäisypuikkoa, mutta se ei kai ole yksinään tarpeeksi luotettava, vaan senkin kanssa pitäisi käyttää kumia ... Ja jos ei halua enää ikinä lapsia, niin yksi vaihtoehto on sterilisaatio, mutta se on kyllä aika jyrkkä ratkaisu.
Ja saattaahan se kuparikierukka sulle sopiakin, eihän noista koskaan tiedä. Kannattaisiko jutella lääkärin kanssa asiasta?
Meitä on monia pareja, jotka käyttävät ehkäisynä kondomia, ihan suhteellisen pysyvänä ehkäisykeinona. Jos miehesi asettaa mukavuudenhalunsa sinun terveytesi edelle, niin jo on kumma. Hieman epäilen, kuinka syvästi hän sinua edes rakastaa.
Kondomin epävarmuuttakin on ihan turha syyttää, koska ei se oikein käytettynä ole sen epävarmempi kuin kuparikierukkakaan.
Ps:
Sinänsä ei liity asiaan, mutta lihassa ja ruisleivässä on suhteellisen vähän rautaa. Jos epäilet, että ruokavaliossasi on liian vähän rautaa, niin suosi vihreitä kasviksia (parsakaalia, pinaattia, nokkosta, ruusukaalia tms.) Soijarouheessa ja punaisissa linsseissä on runsaasti rautaa. Ihan tavallisessa keräkaalissa on rautaa yhtä paljon kuin esim. naudanlihassa, mutta kaalissa on myös C-vitamiinia, joka samalla auttaa raudan imeytymistä. Helppoa ja halpaa salaattia.
Nimim. kasvissyöjä 10v ja Hb ~180.
Kiitos vastauksista.
Juttelin lääkärin kanssa muutama kuukausi sitten, ja hän sanoi ettei voi suositella kuparikierrukkaa; tosin ei hän sanonut sen olevan mahdotonkaan vaihtoehto kokeilla, mutta antoi ymmärtää, että se olisi todennäköisesti tuskaisa keino. Asia olisi toisin, jos kuukautiseni olisivat helpot tai olisin jo synnyttänyt.
Tietysti kaikki ehkäisykeinot on enemmän tai vähemmän kompromisseja, mutta kovat kivut ja vuodot kuulostaa invalidisoivilta. Ja miten kuparikierrukka mahtaisi vaikuttaa siihen, että kohtuni limakalvo poistuu aina voimakkailla supistuksilla kokonaisena? Eniten pelkään kuitenkin tulehduksia ja niiden mahdollisia vaikutuksia hedelmällisyyteen. Kuparikierrukasta sanotaan ettei tulehdusriski lisäänny kun on vakituinen kumppani, mutta jos on vaikka muuten jokin pienimuotoinen tulehdus emättimessä, voiko se helpommin levitä kuparikierrukan takia?
Tässä minä pyörittelen vielä samaa asiaa, vaikken haluaisi koko kierrukkaa! Sain kärsiä tarpeeksi jo edellisten ehkäisykokeilujen kanssa: e-pillereiden käyttöäkään en tohtinut pitkään lopettaa vaikka huomasin ettei ne sovi mulle, mies kun oli painostanut niiden käyttöön niin sitkeästi. Oli tietysti mukava molemmille kun seksi sujui hyvin - mutta mitä iloa siitä on pidemmän päälle, kun voi itse huonosti? Mies ei tuntunut käsittävän tätä, aivan kuin olisin keksinyt niiden epäsopivuuden hänen kiusakseen.
Nyt ehkäisyn puute (seksin puute) uhkaa koko suhdettamme. Mies suhtautuu minun jo todella syyttävästi ja etäisesti, ja sanoo että ehkäisy on nyt minun vastuullani enkä saa aikaiseksi mitään... On todella loukkaavaa, että hän kyseenalaistaa tämän vuoksi koko suhteemme!! Se ei juuri lisää haluani tehdä asian eteen mitään uhrauksia.
Asumme yhdessä, ja olemme joskus puhuneet lasten saamisestakin. Mutta suhteemme nykyinen laatu pistää miettimään asiaa uudelleen. Miehellä on jo yksi lapsi edellisestä liitosta, joten hänelle lapsen saaminen ei välttämättä ole yhtä tärkeää. Hän on kuitenkin puhunut lasten saannista, ja tietää että se on minulle tärkeää. Minulle olisi kuitenkin yhtä tärkeää se että mies haluaa aidosti lapsia kanssani.
Ehdotin miehelle useamman kerran kondomin käyttöä, mutta hän on tehnyt päätöksensä niiden suhteen eikä jousta. Hän sanoo että ne vievät tuntoa, mutta perustelee asiaa myös sillä että minä en ole toisinaan pystynyt jatkamaan kumin kanssa kovin pitkään (menkkojen jälkeen on joskus kuivemmat limakalvot), eikä miehestä ole ollut kiva jättää keksen. Miten pieni murhe verrattuna siihen, mitä olen itse saanut käydä läpi! Mies sanoo myös, että vetää ennemmin käteen kun on minun kanssani kondomilla - miten "imartelevaa"... Tiedän että miesystäväni on määrätietoinen luonne, mutta hänen asenteensa ei mielestäni auta meidän asiaa.
Mies uskoo minun vetkuttelevan nyt tahallani, kunnes päättäisin jossain vaiheessa ilmoittaa haluavani yrittää lasta - ja simpsalapom, ehkäisyongelma olisi poissa, minä olisin päässyt helpolla miehen kärsiessä pitkäaikaista puutetta! Mies sanoo minun olevan itsekäs, aivan kuin tilanne olisi minulle helpompi. Minun syyllistäminen ja tunteideni vähättely on alentavaa...
Mies on usean kerran muistuttanut siitä, kuinka muut naiset ovat normaaleja kun heillä ei ole ongelmaa ehkäisyn kanssa. Sehän ei minua paljon auta.
Tämä enemminkin parisuhde-palstalle kuuluva asia, mutta jos miehesi suhtautuu ehkäisyyn tuolla tavalla, niin käsitykseni hänestä vahvistuu entisestään.
Suosittelisin lähtemään suhteesta ennen kuin tulet raskaaksi. Kukaan, joka rakastaa ei suhtaudu noin.
Tuollainen vähättely ja syyllistäminen ei ole normaalin ihmisen käytöstä.
Kannattaa, miettiä, mitä suhteeltasi haluat. Itse en eläisi tuollaisen kanssa hetkeäkään. Tee miehelle selväksi se, kun hormonit eivät sovi sinulle ja kierukkakaan ei ole terveellinen vaihtoehto, niin kondomin käyttö ja tunnon heikkeneminen on mitätöntä sinun terveytesi rinnalla. Miehesi ei saa kumista terveydellisiä haittavaikutuksia, joten kumi on ainoa vaihtoehto.
Alä ainakaan ota kuparikierukkaa miehen takia. Se kun voi todellakin pahentaa kipuja (kokemusta on). Vai haluatko pahentaa oloasi, miehen nautinnon takia? Miestäsi kondomin käyttö ei satu, joten käyttäköön sitä.
Paras vaihtoehto olisi mielestäni etsiä mies, joka arvostaa sinua tarpeeksi ja välittää hyvinvoinnistasi.
Meillä on 5 lasta, eikä haluta lisää.
Kokeile Pantentex oval ehkäisypuikkoja.
Ensin epäilytti mutta viimeinen on nyt 4.5 vuotias
eikä lisää ole tullut.Aluksi mies voi kokea lievää
pistelyä, mikä loppuu useamman käyttökerran/tottumuksen mukana.Ei ärsytä limakalvoja,päin vastoin tuo myös lisää luistoa.
Vaimo on tosi mieltynyt eikä vaihda enää.
"Mies suhtautuu minun jo todella syyttävästi ja etäisesti, ja sanoo että ehkäisy on nyt minun vastuullani enkä saa aikaiseksi mitään..."
"Mies sanoo myös, että vetää ennemmin käteen kun on minun kanssani kondomilla - miten "imartelevaa"..."
"Mies on usean kerran muistuttanut siitä, kuinka muut naiset ovat normaaleja kun heillä ei ole ongelmaa ehkäisyn kanssa."
Okei, joskus olen pyytänyt anteeksi suorapuheisuuttani, mutta en tällä kertaa. Jätä se mies, sä ansaitset ja saat paljon paremman. Vaikka ero nyt tuntuisikin pahalta, niin uskon että ajan kuluessa tajuat että se oli oikea ratkaisu. Jos epäröit, niin lue nyt ihmeessä vielä kerran mitä sä siitä miehestä kirjoitit. Uskomatonta ... Eiköhän ehkäisy ole kuitenkin yhteinen asia, eikä vain toisen vastuulla!
Ymmärrän että tilanne on sulle vaikea kun rakastat kyseistä miestä, mutta sen perusteella mitä olet siitä kertonut, ei se todellakaan ole itkun arvoinen.
Olen samaa mieltä kanssasi!
Jos kuitenkin haluat vielä jatkaa miehen kanssa niin käykää yhdessä lääkärin tai terveydenhoitajan vastaanotolla juttelemassa eri vaihtoehdoista niin miehesikin ehkä tajuaa tilanteen.
"Mies on usean kerran muistuttanut siitä, kuinka muut naiset ovat normaaleja kun heillä ei ole ongelmaa ehkäisyn kanssa. Sehän ei minua paljon auta."
Jep, eipä ole kellään ongelmia ehkäisyn kanssa. Tällä palstallakin kaikki vain suistuttaa ehkäisyn auvoisuutta, eikä oikein tiedä mitä kaikista hyvistä vaihtoehdoista valitsisi (ehkäpä kaikki!)
Erästä armeija-aikaista skapparia lainatakseni, miehesihän ei ole pelkästään ääliö, vaan täysi mulkku!
Jos lääkäri edes empii kuparikierukan laittamisessa, niin pitäisi hälytyskellojen soida. Puhumattakaan siitä, että lääkäri sanoo suoraan, ettei suosittele. Eipä kannata kokeilla.
Miehesi taitaa imarrella itseään, kun luulee, että haluat ajan oloon lasta hänen kanssaan (onhan näin?) En ymmärrä, miksi olet noin väkivaltaisessa suhteessa.
Kävin osoitteessa http://www.tohtori.fi/ehkaisyklinikka/ katsomassa ehkäisytietoa, ja olin aikeissa kertoa miesystävälleni löytäneeni keinon jota voisimme kokeilla - mutta hän aloitti sellaisen riidan (aiheena minun "aikaansaamattomuus ja välinpitämättömyys"), ettei ratkaisun ehdottaminen enää huvittanut...
Sain kuulla tunnin verran töykeetä haukkumista: mies on tullut siihen tulokseen, että vain painostamalla voi jotain tapahtua. Jos asia korjaantuisikin, ja kaikki olisikin taas hyvin, kuinka voisin unohtaa sen että tuntemukseni eivät paljoa merkinneet? Tiedän että se on hänen tapansa koittaa saada jotain aikaiseksi, mutta se tuntuu kovin julmalta.
Mies yrittää yhä hämmästyttävän sitkeästi saada minua kokeilemaan jotain hormonaalista ehkäisyä (kunnes sopiva merkki löytyy), koska en ole pystynyt todistamaan estettä sen käytölle. Joko hän ei ymmärrä kuinka paljon e-pillerit aiheuttivat minulle edellisellä kerralla stressiä, tai sitten hän ei piittaa moisesta heikkoudesta. Miksi hän saa kieltäytyä kondomista, mutta minä en hormoneista? Hän sanoo ettei kokeilematta voi tietää, mutta miksi ei voi vain uskoa toisen sanomisiin ilman sen kummempia todisteita? En ole valmis ryhtymään nyt mihinkään kokeilurumbaan, enkä halua hormonaalista ehkäisyä ainakaan kahteen vuoteen.
Ehdin jo kiinnostua ehkäisypuikoista, mutta ne ovat melko hintavia, 10-15 €/kpl. Fyysiset halut on tallella, mutta enpä taida silti pystyä mihinkään kokeiluun vähään aikaan...
Mies tuntee olonsa varmaksi minun suhteen, koska asun hänen luonaan. Onneksi minulla olisi varaa omaankin asuntoon, lohtu sekin vaikka pieni... Mies tosiaan uskoo että haluan joka tapauksessa lapsen hänen kanssaan, koska hän on varakas, tai muuten vain hyvä. Mutta minä olisin onnellinen äiti sellaisen miehen kanssa, joka yksinkertaisesti rakastaa minua sellaisena kuin olen. Ehkäisyn haittapuoletkin olisi silloin helpompi sietää.
Ehkäisypuikot maksavat kylläkin 10-15€/paketti, ei per kappale.. : ) Paketissa on muistaakseni 12kpl.
Ko. valmiste on riittävän tehokas vain kondomin kanssa.
kysyin itse joku aika sitten lääkäriltä kupari/ homonikierrukasta ja kumpaakaan eivät laita synnyttämättömillä naisille. voit tietysti anoa sterilisaatiota mutta ei taida muu auttaa kuin tyytyä kumiin.
Kyllä sen kuparikierukan (myös hormoni) saa vaikkei olisi synnyttänyt. Itse olen ei-synnyttänyt 24v. nainen ja kuparikierukka on ollut mulla jo kohta vuoden.. Samoin tutullani on kuparikierukka, eikä hänkään ole synnyttänyt.. itselläni myös runsaat menkat ja silti kierukan otin.. Eipä ne ole siitä kierukan jälkeen runsastuneet.. Parit ekat menkat olivat runsaammat, mutta sitten tasottuivat..
sitten seuraavan kumppanin kanssa. älä ihmeessä tuhlaa aikaasi moiseen mulkkuun!
jos se kerran tuntuu olevan ainoa sopiva vaihtoehto? Onhan niitä eri kokoisia, jos se siitä on kiinni miehesi mielestä? Ja vaihtelua saa petiin eri värisillä! Eikä aiheuta haittavaikutuksia (ellei sitten satu olemaan allerginen), kuten hormonit...
Marssin huomenna apteekkiin ja ostan paketin niitä ehkäisypuikkoja. Kun osais vielä käyttää niitä oikein, muuten taitaa olla turhaa pelleilyä... :] (eikä sitten hymyilytä)
Kortsut ois kyllä varmempia, ostan niitäkin paketin - muistaakseni Näkki on ihan ok merkki? Mies on kyllä jyrkkä jäärä niiden suhteen, mutta ehkä saan houkuteltua sen kokeilemaan pitkästä aikaa (tiedän että sillä on paineita, joten ehkä kynnys on matalampi). Ongelma on vain se ettei mies tosiaan halua kondomista pysyvää vaihtoehtoa... pelkään että hän pysrkisi vain todistamaan, ettei se muka sovi minullekkaan ollenkaan. Mutta saa valita käytetäänkö ehkäisypuikkoa ja/tai kondomia, muuten sopii pihtailla.
Kuparikierrukan harkitsemista harkitsen vasta loman jälkeen, paitsi jos noi yllä olevat sattumoisin vaikka toimii...