Kokemuksia kellään ? Onko luotettava auto. Olisin ostamassa ehkä 99 vm.180 tkm ajettua fiiat bravaa ! Uskallanko ostaa ? Nettiautossa olen käynyt. Niin siellä on jonkun verran myytävänä sellaisia fiiatteja joista kone levinnyt. Mitkä ovat teillä kokemukset kyseisestä merkistä ?!?
Onko FIAT BRAVASTA
3
954
Vastaukset
- ja laatu eivät
kulje käsi-kädessä... Jos kunnon fiatin aiot ostaa, niin hanki joku 70-80-lukujen taitteesta oleva fiat.
Itselläni on Brava vm. 1999, jonka ostin käytettynä vuonna 2003. Se on sisältä ja päältä kaunis katsella sekä miellyttävä ajaa. Edelliset autoni olivat ruotsalaisia - siis aivan toisen luontoisia.
Määräaikaihuoltoihin kuuluvien töiden lisäksi Bravaani on pitänyt minun omistusaikanani tähän mennessä vaihtaa renkaat, polttimoita, pakoputkiston takaosa ja konepellin tukivarren alapään kiinnike. Jos jonkun pää olisi ollut konepellin alla tukivarren pettäessä, siinä olisi voinut henkensä menettää tai ainakin vakavasti loukkaantua.
Havaitsemiani monille Bravoille ominaisia tyyppivikoja ovat ulkopuolisten ovenkahvojen pintamateriaalin hapertuminen ja mustan pintamateraalin irtoilu peilien varsista. Jälkimmäisen korjasin mustalla vasaralakalla, kahvat ovat korjaamatta. Selvitä ostaessasi, milloin jakopään hihna on viimeksi vaihdettu. Sen vaihto maksaa merkkikorjaamolla yli 400 euroa. Vaihto tehtävä 3 vuoden tai 60 tkm välein.- teekoo
1.4:ssa nokka-akseli kuluu suht nopeasti ja jakopään hihnan katkeamisia on myös ollut, mutta eipä juuri muuta kummempaa.
Mulla olisi vuotta uudempi 1.2 (se kestävämpi) myynnissä. Hihnat vaihdettu juuri. Muutenkin siisti ja kunnossa. Ota yhteyttä jos kiinnostaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.234472Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma993088Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1992909Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.522542- 791295
Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk651066Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie25932- 54848
Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril112780Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA45775