Onko nuo renkaat oikeasti niin paskoja ku väitetään? Luin tuossa tuon vihkosen läpi, ja totesin, että ei tee mieli edes kokeilla jos kerran koko ajan saa olla vahtimassa ettei hukkaa koko rinkulaa. pysyykö ne muka aktin aikana siellä missä pitääkin? olisi kiva kuulla kommenttia semmosilta jotka noita on käyttäneet, että kannattaako tosiaan ees kokeilla.
NuvaRing
no_angel87
92950
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
itselläni on nyt jo 5. rengas menossa. Hyviä puolia on ettei tarvitse muistaa joka päivä ja minulla ainakin pysyy rengas sisällä, heti ensimmäisestä lähtien. Ei tipu aktin aikana, eikä se edes tunnu sen aikana! Niitä huonompia puolia on sitten se, että valkovuoto on hieman runsaampaa (mutta sen kestää). TOinen on se, että menkat ei tule aina silloin kuin pitäisi, saattaa alkaa liian aikaisin, ennenkuin rengas on edes poistettu. Mutta tämä voi johtua siitä, että tämä ehkäisykeino on minulle vielä aika uusi, elimistö ei ehkä vielä ole tottunut. Tosin nyt kun viimeksi otin renkaan pois, ei vuoto ollut alkanut liian aikaisin, vaan ihan oikeaan aikaan. Katsotaan kuinka käy seuraavan renkaan kanssa. Sitten tiedän miten aion toimia, että jatkanko vai kokeilenko muuta.
Kuitenkin voin sen sanoa, ettei ne niin paskoja ole kuin väitetään, ei ainakaan minulla. Olen tyytyväinen että olen niitä kokeillut ja kokeilen vielä jonkun aikaa, ennenkuin teen päätöksen. Voin siis omasta puolestani suositella, että kannattaa kokeilla, kaikkihan ei toimi kaikilla samalla tavalla.
Toivottavasti sait tästä jotain irti.
minulla on vasta ensimmäinen rengas käytössä mutta voi jo sen verran sanoa ettei ole ollut oikeastaan mitään sivuvaikutuksia. oikeastaan melkeimpä plussaa, halut on noussut makkarin puolella. :)
olen kysynyt puuhien jälkeen että tunsiko mies rengasta ja sanoi ettei olisi tietänyt koko jutusta jos en olisi kertonut.
että minä ainakin suosittelen! (tosin on vähän hintavampi kuin pillerit)
mullakin oli parin ensimmäisen renkaan aikana vähän kaikenlaista, valkovuotoa, haluttomuutta mutta sitten kaikki noi vaan yhtäkkiää sen ekan puolen vuoden jälkeen lähti.
ja aluksi aina vessakäynnin jälkeen tuli koitettua, et onko rengas paikalla, mut ei sitä kauaa kestäny, ja ny voi mennä melkein koko kolme viikkoa ennenku koitan onko se yleensäkkään paikallaan...
sen oon itelläni huomannu, et on melkeinpä mukavampaa jos renkaan ottaa yhdynnän ajaksi pois, mulla tulee nimittäin vähän kipua emättimeen jos rengas on siellä yhdynnän ajan, mut eipä siinä kauaa mee ku sen pois ottaa ja laittaa takasin.
mulla ei tulisi pillerit kysymykseenkään, en ikinä muista ottaa mitään pillereitä, joita pitäis ottaa säännöllisesti lyhyenkin ajan, esim. antibioottikuuri.
suosittelen kokeilemaan rengasta, mut muista että sivuvaikutukset on yksilöllisiä asioita ja vaikka mä sanon että mulle se on loistavin ja parhain ehkäsy, se ei sulle sitä välttämättä oo.
ja huomasin että ihan kuten pillerit myös rengas vei haluja, ei niin totaalisesti mutta laski kuitnekin yhdyntöjen määrää selvästi.
Lisäksi koin epämiellyttävänä ja kivuliaana ensimmäisen päivän tauon jälkeen. Tuntuu oudolta ajatella ettei mitenkään vaikuttaisi viisisenttiä halkaisijaltaan oleva vieras esine. Luultavasti pidempiaikaisesta käytöstä tuon "vierasesine" asian osalta ei ole. Järkeni mukaan kudoksiin syntyy painaumia, sitä mitä nuo vaikuttavat vuosien käytön jälkeen en ala miettimään.
Tuntuu että ainakin limakalvot voivat kärsiä käytöstä.
Mutta ehkäisyteho oli hyvä, käyttö helppoa, kokeile toki ja tuumi, ensimmäiset kolme rengasta saa useimmista terveyskeskuksista ilmaiseksi.
eli mulle nuvaring sopi täydellisesti. Ennen käytin pillereitä. Limakalvot alkoivat kuitenkin kuivua pillereiden kanssa ja gyne suositteli nuvaringiä. Maksoihan se toki enemmän mutta kokeilu kannatti. Nyt en vaihtais mistään hinnasta pois. Nimittäin heti ekan renkaan kanssa huomasin monia positiivisia muutoksia itsessäni. Enää ei tarvinut miettiä kuivia limakalvoja, päänsäryt katosivat, turvotus loppui ja ennen kaikkea SEKSIHALUT TULIVAT TAKAISIN.
Musta nuvaring on helppo käyttää, se ei tunnu, menkat tulee ajallaan, menkkoja voi halutessaan siirtää, rengas ei tunnu myöskään yhdynnässä (samaa sanoo myös mieheni)eikä se ole koskaan lähtenyt itekseen pois tai aiheuttanut mitään pään vaivaa. Mulle nuvaring on ollut unelmien täyttymys...
Hei. Kokeilin 7 kk ajan. Jouduin sitomaan renkaan kahdeksikolle keinokuitulangalla, jotta se pysyi paremmin paikoillaan. Ja ei sitä rengasta voi hukata jos ei aivan älyttömässä kännisssä ähellä! Jouduin lopettamaan sen lissäntyneen hiivan takia.
nuvaringiä pidemmän aikaa. pysyy sisällä eikä tunnu yhdynnässä kummallakaan. valkovuoto on jonkun verran lisääntynyt. muuten olen ihan tyytyväinen.
Nuvaringistä... Mulla on ollut päänsärkyjä ensimmäisellä viikolla kun olen asettanut renkaan paikoilleen. Mielummin kuitenkin otan pari buranaa kun vaihtaisin takaisin pillereihin :)
Nykyinen mieheni valittaa että rengas hiertää seksin aikana, itse en sitä tunne. Edellinen mieheni ei taas huomannut koko rengasta. Eli yksilöllistä kai sekin, joten nykyisin otan seksin ajaksi sen pois (ei ole iso vaiva).
Haluihin se on vaikuttanut hieman muttei kuitenkaan niin paljoa kuin pilleri merkit mitä olen kokeillut. Suunta siis ylöspäin tässäkin asiassa.
Paikoillaan rangas on pysynyt minulla tois hyvin enkä tosiaan muista kyseistä juttua oikeastaan ollenkaan. Himoissaan kun unohdan välillä ottaa sen poiskin (ai niin se) :)
Yhteenvetona: olen pitänyt renkaasta tosi paljon mutta yksillöllistähän kaikki on. Ehdottomasti kannattaa kokeilla!!! Helppous siinä ennen kaikkea!
tuo rengas ehti olla yhden illan ja puoli päivää sisällä, edellisenä iltana laitoin ja ei mitään ongelmaa. aamulla ku heräsin, niin oksetti ja pyörrytti niin, etten meinannu pystyssä pysyä. ku tajusin ottaa renkaan pois niin helpotti. En perkeleessä suosittele kellekkään :( palaanpillereihin jos joskus miehen itelleni löydän