Onko kenellekään tullut pillereistä päänsärkyä? Olen käyttänyt reilun kaksi kuukautta pillereitä ja nyt on särkenyt päätä melkein päivittäin. Siis vasta kuluneen viikon aikana. Särky alkaa yleensä illalla. Voisiko se johtua pillereistä.. Käytän Marvelon merkkisiä pillereitä.
päänsärkyä..
aargh
2248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Päänsärky seurasi aina tunti sen jälkeen kun olin ottanut pillerin. Ilmeisesti hormonipiikki aiheutti tämän. Vaihdoin sittemmin tuon aiheuttaneesta Mercilonista pois ja tuo ongelma katosi.
Tuossa jo toisella palstalla pähkäilin ainasen päänsärkyni syitä. Kävin taas lääkärillä ja sattui olemaan naislääkäri. Hän puuttui heti siihen asiaan, että pillerit ja päänsärky ei ole hyvä yhdistelmä.
Minulla on ollut monta vuotta päänsärkyä, lähes päivittäistä johon ei särkylääkkeet meinaa tehota ja olen erittäin väsynyt, vaikka töissä jaksan, mutta silti olen hyvin väsynyt. Voisin vaan loikoilla kokoajan, vaikka en todellakaan ole laiska ihminen.
Tämä lääkäri siis sanoi, että minun pitää lopettaa pillereiden syöminen, koska olen väsynyt ja päätäni särkee. Painotti ettei silloin saisi syödä ehkäisypillereitä. Pillerit voivat aiheuttaa myös masennusta.