Onko miehet tyhmiä?

Oon useempaan otteeseen törmännyt asiaan, että kortsua ei ole menossa mukana ja mies ehdottaa, että ei mennä loppuun asti.

Faktahan on, että kyllä sitä spermaa sisään pääsee, vaikka lopettaiskin kesken, ja raskauden riski on kai melkein yhtä iso kun normipanossa.

Siis eikö miehet tosiaan tajua tätä, vai onko mulle sattunut vaan joko tyhmiä tai kokemattomia miehiä?
142628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Vaimoni kanssa ollaan aina ehkäisty niin, että aivan viime hetkellä vedän ulos. Spermat on usein vatsan lisäk häpykarvoilla eli siis aivan viime hetkellä. Naimisissa 22 vuotta ja ei ainuttakaan vahinkoa...

Faktahan on, että kyllä sun faktat perustuu muuhun kuin faktaan.

Itse olet tyhmä ja kokematon.

Äänestä
  • Kyllä kesken yhdynnänkin pääsee spermaa sisään. Itse tulin aikoinaan vahingossa raskaaksi juuri tuolla tavalla. Taas piti mennä perse edellä puuhun, ennen kuin tieto meni perille!

    Äänestä

  • hyvä tsäkä! kirjoitti:

    Kyllä kesken yhdynnänkin pääsee spermaa sisään. Itse tulin aikoinaan vahingossa raskaaksi juuri tuolla tavalla. Taas piti mennä perse edellä puuhun, ennen kuin tieto meni perille!

    Mut siinä täytyy toimia tietyllä tavalla. Nainen ei tule niin kovin helposti raskaaksi sitäpaitsi. Ei pidä sulkea pois vahingon mahdollisuutta vaikka käyttäs kumia. Tietyt hajoavat helpommin.

    Äänestä

  • old_profile_1648 kirjoitti:

    Mut siinä täytyy toimia tietyllä tavalla. Nainen ei tule niin kovin helposti raskaaksi sitäpaitsi. Ei pidä sulkea pois vahingon mahdollisuutta vaikka käyttäs kumia. Tietyt hajoavat helpommin.

    leikkaa kynnet ja viilaa...ja nakkaa ne hapertuneet kumit vittuun lompakostasi!!

    Äänestä

  • isolla nussija kirjoitti:

    leikkaa kynnet ja viilaa...ja nakkaa ne hapertuneet kumit vittuun lompakostasi!!

    Yleisempää on se että se ei pysy päällä. Jokatapauksessa naisten kondomikin on varmempi kuin tämä kyseessä oleva. KOROSTAN ETTEN OLE KORTSUASIANTUNTIJA ENKÄ HALUA TULLA JOTEN NEUVO NOITA NUOREMPIA JOS VAIKKA SAISIT JOLTAIN MUNANKIPEÄLTÄ TYTSYLTÄ. MINÄ EN OLE NAARAS .

    Äänestä

vastaus kysymykseesi: On :)

Eli miehet ovat tyhmiä, ainakin ne jotka sinulle ovat sattuneet.

Suurin syy mikseivät miehet halua käyttää kortsuja on etteivät ne tunnu hyvälle. Itsekään en niitä tykkää käyttää, mutta tunnon heikkeneminen on pienempi paha kuin mitä voi syntyä 9 kk päästä:) Lisäksi joillekin tuottaa hankaluuksia niiden käyttö, jos menee säätämiseksi kortsun kanssa, tunnelma häviää -> seisokki lopahtaa.

Ja spermaa kyllä pääsee sisään yhdynnän aikana. Sitä tulee kun on tarpeeksi kiihottunut. Todennäköisyys raskaaksi tulemiseksi on ehkä pienempi, mutta riski on yhtä iso. Ei niitä siittiöitä tarvita kuin yksi... Ja vaikka mies ehdottaakin, että ei mennä loppuun asti, niin tämä lupaus voi unohtua hyvin äkkiä orgasmin lähestyessä.

On olemassa kyllä myös miehiä, jotka ymmärtävät mitä voi syntyä ilman kumin käyttöä. Sekä tautiriskit. Tosin varsin monia sellaisiakin on, jotka eivät tiedä... tai heitä ei vain jaksa kiinnostaa. Kun eihän sillä heille ole pahemmin väliä, jos yhden yön jutussa nainen pamahtaa paksuksi.

Naisen kannattaa siis myös pitää mukanaan kortsuja, tai sitten valita ne miehet jotka ymmärtävät ehkäisyn päälle:) Ja ei myöskään tee pahaa naisen opetella laittamaan kumi miehelle. Tällöin jos mies ei osaa, niin nainen voi tehdä sen ja ei tarvitse pelätä että seisokki häviää oman säheltämisen takia.

Äänestä
  • miespuolisen henkilön vastaus kertoo sen,että monen miehen ÄO voidaan suhteuttaa suoraan henkilön kengännumeroon!
    Onkos teillä lapsia?` Ellei ole, jompi kumpi teistä kärsii mahdollisesti lapsettomuudesta,tai esim. kumppanisi toinen munatorvi on tukossa tms., eli hän ei tule raskaaksi helposti.
    Ja tosiaankin, jos sinulla ei ole lapsia, niin voipi olla että siittiösi ovat kaikki vainaita jo ulostullessaan.

    Totta kai raskaaksi voi tulla keskeytetystä yhdynnästä, luulisi kaikkien sen tietävän.
    Mutta miehillä nyt yleensäkin on tämä putkiaivoisuus....

    Äänestä

  • yhden kirjoitti:

    miespuolisen henkilön vastaus kertoo sen,että monen miehen ÄO voidaan suhteuttaa suoraan henkilön kengännumeroon!
    Onkos teillä lapsia?` Ellei ole, jompi kumpi teistä kärsii mahdollisesti lapsettomuudesta,tai esim. kumppanisi toinen munatorvi on tukossa tms., eli hän ei tule raskaaksi helposti.
    Ja tosiaankin, jos sinulla ei ole lapsia, niin voipi olla että siittiösi ovat kaikki vainaita jo ulostullessaan.

    Totta kai raskaaksi voi tulla keskeytetystä yhdynnästä, luulisi kaikkien sen tietävän.
    Mutta miehillä nyt yleensäkin on tämä putkiaivoisuus....

    oli erittäin asiallinen, luin se vasta viestini jälkeen.
    Niin ja sitten sellainen juttu että vaikka kondomi on ainut joka suojaa seksitaudeilta niin aina pitää muistaa sekin, että sen suoja ei ole 100%:n varma,oikeinkaan käytettynä,esim. genitaaliherpes voi tarttua vaikka kondomia olisikin käytetty oikein, se kun ei ihan joka kohtaan riitä,siis se kondomi, yhdynnässä limakalvot koskevat kuitenkin, peniksen varsi ja naisen genitaalialueet, toisiansa paljaina.

    Äänestä

Mistä tiedät, että väittämäsi on fakta? Oletko lukenut yhtäkään tutkimusta tai edes artikkelia aiheesta?

Oikein käytettynä keskeytetty yhdyntä on jopa tehokkaampi kuin esim. ehkäisypillerin käyttö ensimmäisen vuoden aikana. Tämän "ehkäisyn" epäluotettavuus perustuu puhtaasti siihen ettei mies tajua lopettaa/vetäytyä ajoissa. Ns. kiimatipoissa eli nesteessä jota erittyy kiihotuksen aikana ei ole osoitettu olevan yhtäkään elävää siittiötä eikä neste todellakaan ole siemennestettä. Joten ehkäisynä menetelmä periaatteessa toimii.

Se on sitten eri asia haluaako ottaa riskin tautien suhteen...

Perehtykää hiukan asiaan ennekuin lauotte perusteettomia 'totuuksia'. Netistä löytää esim. hakusanalla Coitus Interruptus (lat. keskeytetty yhdyntä) paljon tietoa jota kannattaa lukea kriittisesti. Monet tahot väittävät menetelmää täysin tehottomaksi perustelematta asiaa kovinkaa fiksusti. Asiaan liittyen on tehty kliinisiä tutkimuksia jotka ovat kaikkien luettavissa jos vain vaivautuu hieman perehtymään. Jos sitten itsepäisesti haluaa vain uskoa omiin luuloihin, onkin jokaisen oma asia.

Äänestä
  • siittöitä,joku laittoi tänne "tieteellisen tutkimuksen tuloksen", oli testattuy tätä asiaa kokonaisella KAHDELLATOISTA MIEHELLÄ!
    Heh,varsinainen tutkimus, otanta oli TOSI suuri.

    Äänestä

  • Menetelmä on historiaa ja kuuluu kivikauteen:) nyt eletään 2000 lukua ja kondomit on keksitty:)

    Äänestä

  • "Oikein käytettynä keskeytetty yhdyntä on jopa tehokkaampi kuin esim. ehkäisypillerin käyttö ensimmäisen vuoden aikana."

    Ilmeisesti oikein käytettynä tarkoittaa sitä, että pidetään housut jalassa ja homma keskeytetään ennen kuin ne housut alkavat avautua...

    Äänestä

ensinnäkin vastaus kymysykseen: onko mhiehet thymiä? Kyllä. Toisekseen: jos asia huolestuttaa, niin mikset ite syö pillereitä tai pidä kumeja mukana?

Äänestä

Minä olen huomannut saman ja niin ovat ystävänikin. Se ei meinaa se kortsu pysyä, vaikka sitä vaaditaan ja laitetaankin. Jossain tiimellyksessä se pitää sitten ottaa pois, vaikka väkisin. Pari kertaa olen sen kesken yhdyntää huomannut ja siihen on hommat jäänyt. Niin idiootteja miehiä tee edes mieli nussia. Joskus olen huomannut liian myöhään ja ovat kyllä saaneet kuulla kunniansa. Että voi olla torvia liikenteessä!!! Minä syön pillereitä ja pidän mukana kortsuja, mutta ei ne kondomit auta jos ne kiskotaan pois ja pillerit ei suojaa miltään taudeilta. Itsemurhakandidaatteja koko poppoo. Onneksi nyt oma kulta, jolla ei tauteja ja joka on fiksu. Voidaan mennä paljaaltaakin kun ollaan kerta oltu testeissä. Ei näillä asioilla saisi leikitellä, voi tulla hiv ja sitten ei naurata!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keskeytys kirjoitti:

Oon useempaan otteeseen törmännyt asiaan, että kortsua ei ole menossa mukana ja mies ehdottaa, että ei mennä loppuun asti.

Faktahan on, että kyllä sitä spermaa sisään pääsee, vaikka lopettaiskin kesken, ja raskauden riski on kai melkein yhtä iso kun normipanossa.

Siis eikö miehet tosiaan tajua tätä, vai onko mulle sattunut vaan joko tyhmiä tai kokemattomia miehiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu