eli, mikä olisi paras vaha mustalle maalipinnalle, onko joku värivaha vai mikä?, saisi olla helppotöinen, tuntuu ettei oikein mikään toimi hyvin, pari pesua kestää ja sitten pitäisi taas vahata, kertokaa te jotka tiedätte kokemuksesta, ei pelkästään jonkun testin lukeneet.
Paras vaha
7
6885
Vastaukset
- vastattu..
1. Paras autovaha EI OLE Autoglymin tuotteet. Aika on ajanut niistä jo ohi.
2.Turtlen, Sonaxin tai Korrekin vahoista läytyy näitä uusia nano-vahoja ja tuttuja teflon vahoja. Valitse joku näistä - kukkarollesi parhaiten sopiva ja vahaamaan. Musta väri ei vaadi sen erikoisempaa kuin muutkaan värit ns. perusvahauksessa.
Itse käytän nykyisin Sonaxia helppouden ja hinnan johdosta.- kiitti
siispä Sonaxia lähden hankkimaan.
- Vieläkin paras
Helppotöisyytensä ja joustavien vahausolosuhteidensa vuoksi pidän edelleen Auto glymin punainen/kulta yhdistelmää parhaana.
Saahan sitä jotain kittiäkin autonsa päälle levittää ja hinkata rystyset ruvella pois, mutta minä suosittelen tuota helppotöistä Glymiä. Sillä voi vahata vaikka loppusyksystä ulkosalla ja Glymillä on lähes mahdotonta tumpelonkaan epäonnistua.
Jos mustassa autossa on kivenisemiä tai isompia naarmuja, niin niihin kohtiin ehdottomasti mustaa värivahaa. Tavallinen vaha kuivuu maalin kuoppien pohjalle ja ne näkyvät valkoisina pisteinä rumasti muuten valmiissa autossa, koska niitä ei saa hinkatuksi pois.- vaha.....
Käytyin pöljä Glymiä muutaman vuoden. Nyt kun vertaa Presta Best Wax-vahaan niin ero kuin yöllä ja päivällä. Glym punainen on hyvä vaha puhdistukseen ja helppo kiillottaa, mutta kultainen nukkaa ja pinta jää rasvaiseksi antoipa sen kuivua tai ei, syksyllä ja esim. ukkosenilmalla vaikea kiillottaa. Sisältää liitua joten jättää kumiosiin vaaleaa jälkeä.
Presta Best Wax ehdoton: helppo työstää, mahtava syväkiilto, ei jää rasvakalvoa, ei nukkaa, ja kestää 6-12 kk olosuhteista riippuen, kestää vaivatta talven liuotinpesutkin. Kokeile, et pety.
- solex
säännöllisesti käytettynä tosi helppo homma ja arkiautolle paras ratkaisu. Nastapöly, piki ja itikat eivät mielestäni lähde niistä kalliimmista vahoista sen kummemmin irti.
Näyttelyautot ovat sitten asia erikseen. - helpoin
Mulla on sellainen purkki liuottimen ja autovahan yhdistelmää, olisikohan Korrekin kun on valkoinen pullo ja punainen korkki.
Auto pestään ensin painepesurilla ja sitten aine levitetään autoon kuten nestemäinen vaha pehmeällä sienellä aika pienelle alueelle kerrallaan. Lopuksi vain huuhdellaan. Se pesee auton ja vahaa samalla. Lopputulos ei varmasti ole parhaiden vahojen tasolla mutta toisaalta menetelmä on helppo ja nopea ja sen voi toistaa vaikka viikottain.
Itselläni on tosiaan uudehko metallimusta auto joka on vielä iso farmari. Sitä ei viitsisi ainakaan työläällä vahalla vahata. On hirveä homma.
Auton puhtaana pitäminen on mahdotonta ja siksi en yritäkään mutta tuo liuotinvaha on hieman parantanut tilannetta. Hyvä ominaisuus on, että irroittaa samalla kaiken mahdollisen lian. Jos kuitenkin vahaa oikealla vahalla niin sitten ei liuottimia kannata käyttää. - paras
on autoglymin musta vaha. Kyseinen vaha on nimenomaan kehitetty tummille väreille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422016- 621687
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26923Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696