Tietääkö joku keitä ovat?

Satukalliossa viime viikon maanantaina nähty lavapakulla, parin miehen porukka, turvaliivit, ulkomaisilla kilvillä auto, menevät talojen pihoihin.

Mitä hommaa tekevät? Ovatko luvallisilla asioilla?
22183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tod. näk. etsivät asuntoja, joiden ovet ei lukossa, ja sitten vaan sisään ja kämpän tyhjennys. Suurin osa ihmisistä kun on päivällä joko töissä tai mökillä. Ylöjärvellä muutama vuosi sitten kiersi tälläinen porukka, olivat latvialaisia. Tyhjensivät pari taloa, kun oli takaovet ollut pois lukosta. Tyypeistä kannattaisi ilmoittaa poliisille tuskin ovat mitään sähkömittarin lukijoita :)

Äänestä
  • Muutamia vuosia sitten oli tapaus jossa puolalaiset käytti hyväksi talon antimia. Eikä talo tainnut olla asukeista tyhjänä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


huolestunutäiti kirjoitti:

Satukalliossa viime viikon maanantaina nähty lavapakulla, parin miehen porukka, turvaliivit, ulkomaisilla kilvillä auto, menevät talojen pihoihin.

Mitä hommaa tekevät? Ovatko luvallisilla asioilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu