pakettiautoksi

Löytyneekö mistään listaa henkilöautoista,jotka voi katsastaa pakettiautoksi?
Siis kyse 3/5oviset, ei farkut.
Jos ei löydy, voitaskois tähän ketjuun ilmoitella eri mallit, mitkä jo saatu pakettiautoksi.
112661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

olevia ford fiestoja , ihan uusia jo valmiiks 2 hengen pakettiautona myynnissä et luulis että kaikki sen kokoiset ja sitä isommat olis mahdollista muuttaa takapenkit poistamalla ja kiinnikkeet diskafiloimalla useaan kertaan foorumissa ohjeistettuun tyyliin ... ni pakettiautoksi ?

Äänestä

Miksi näin tulisi tehdä - kerro meillekin.

Äänestä
  • kun on halpaa kyytiä

    Äänestä

  • siksisskk kirjoitti:

    kun on halpaa kyytiä

    Ei ole enään. Lue "PAKETTIAUTOIKSI MUUTETTUJEN HENKILÖAUTOJEN VEROHYÖTY PÄÄTTYI 31.12.2004"

    http://www.ake.fi/uudistuva_ajoneuvovero/

    Äänestä

  • Erkko kirjoitti:

    Ei ole enään. Lue "PAKETTIAUTOIKSI MUUTETTUJEN HENKILÖAUTOJEN VEROHYÖTY PÄÄTTYI 31.12.2004"

    http://www.ake.fi/uudistuva_ajoneuvovero/

    varustettujen etu loppui.

    Äänestä

Pösö diesel 1 1 paikkainen. Vero 45 e vuodessa. Kulutus 4-4,5 L.

Citikka Xsarasta saa pakun myös.

Äänestä

kelpaa pakuksi, se töpöhäntä, ei sedan.

Äänestä
  • 205 ja 206 saa myös, mutta entäs meganet 5oviset?

    Äänestä

  • yksinajaja kirjoitti:

    205 ja 206 saa myös, mutta entäs meganet 5oviset?

    -98 olisi Meganen saanut kovalla takapenkillä.
    Sittemmin lait muuttui, mutta perusasia ko. autosta kai ei.

    Äänestä

Mitä pitää tehdä, että saa farkun pakuksi.

Olen nyt ottanut takapenkin istuinosan pois. Kaatanut penkit, poistanut niiden lukitustapit auton korista. Ja penkki laitettu pysyvästi kiinni.

Pitääkö penkeissä olevat kiinnikkeet mitkä menee korissa oleviin tappeihin myös peittää vai saako ne jäädä paikkalleen muuttamatta..
Tämä jäi hieman epäselväksi??

Äänestä

Vuosi sitten oli myynnissä Corsa pa vm 2001.

Farmarikorisesta saa aina tehtyä pakettiauton sen sijaan 3 tai 5 ovinen kori tarvitsee maahantuojan hakeman kaksoishyväksynnän pakettiautoksi. Vielä en ole löytänyt listaa niistä malleista joilla sellainen on. VW Polo vm 2003 ei ainakaan onnistunut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksinajaja kirjoitti:

Löytyneekö mistään listaa henkilöautoista,jotka voi katsastaa pakettiautoksi?
Siis kyse 3/5oviset, ei farkut.
Jos ei löydy, voitaskois tähän ketjuun ilmoitella eri mallit, mitkä jo saatu pakettiautoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu