Poliisi eristi opiskelija asuntolan

Joku on kantanut sinne räjähteitä. Mutta mitä varten ? EU kokousta vartenko ?

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Poliisi eristi Otaniemessä opiskelija-asuntolan räjähde-epäilyn vuoksi/1135220572850
247334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Irakin suurlähetystö on myös Espoossa.

Äänestä
  • No eikä ole vaan Helsingin Kulosaaressa!

    Äänestä

Alueen meiningin tuntien en kyllä hetkeäkään usko että tuolla olisi sitten mitään tekemistä pommien kanssa. Jonkun kaljakassi unohtunut käytävään?

Äänestä
  • No Espoosta tulee vielä pääkaupunki. Jossain vaiheessa Espoon kaupunki pakkolunastaa helsingin.

    Äänestä

  • en yhtään ihmettelisi jos jonkun huumorintaju olisi hieman alittanut riman.
    onhan niillä noita typeriä tempauksia ollut.
    ennen yhtä vappua ostivat samanlaisen penkin kun kaupungin puistoissa on. sitten ne kuskas sitä edes taas ja kun joku ilmoitti poliisille joka tuli tarkistamaan tilanteen, niin niillä oli esittää kuitti.

    sitten vappuna ne kuskas kaikki kaupungin penkit kauppatorille. silloinkin poliisille oli tehty ilmoituksia, mutta poliisi oli todennut soittajille, että penkki on niiden oma..

    Äänestä

  • tokihan kaljapullon hylsyt näyttää erehdyttävästi räjähteeltä. vae onkohan ne räjähteen tutkijat erehtynynnä?

    Äänestä

  • "huumoria" kirjoitti:

    en yhtään ihmettelisi jos jonkun huumorintaju olisi hieman alittanut riman.
    onhan niillä noita typeriä tempauksia ollut.
    ennen yhtä vappua ostivat samanlaisen penkin kun kaupungin puistoissa on. sitten ne kuskas sitä edes taas ja kun joku ilmoitti poliisille joka tuli tarkistamaan tilanteen, niin niillä oli esittää kuitti.

    sitten vappuna ne kuskas kaikki kaupungin penkit kauppatorille. silloinkin poliisille oli tehty ilmoituksia, mutta poliisi oli todennut soittajille, että penkki on niiden oma..

    vielä hauskempi jäynä, kun valkotakkiset teekkarit olivan Tampereen rautatieasemalla jakamassa kaupunkiin tuleville ihmisille sokeripaloja "vaarallisen viruksen" leviämisen estämiseksi. tämä siis ennen lintuinfluenssa epäilyjä.

    tai paavonurmen patsas tukholman edustalta nostetun vaasalaivan nokalla.

    heheheehhhe, kyllä on ikävä teekkari huumoria!

    Äänestä

Ei edes teekarit pilaile tämmösillä asioilla !

Äänestä
  • "Päiväläisen tietojen mukaan räjähdelaukku löytyi katolla sijainneen luukun alta. Poliisi kertoi hänelle, että räjähteiden mukana ei ollut sytyttimiä. TKY omistaa Teekkarikylän opiskelija-asunnot."

    Vois mahdollisesti olla jonkun islamistiopiskelijaterroristin jemma tuollainen paikka?

    Äänestä

No ei siellä mitään pommia ole. Joltain paskalakilta on taas jäänyt lääkkeet ottamatta, niin tätä se teettää. Paras tapa vähentää terrorismin uhkaa Suomessa on syöttää Nevalalle ja muille Supon sekopäille lääkkeitä, niin harhat vähenevät eikä terrorismista ole tietoakaan.

Äänestä
  • samanlainen poliisin (supon) oma operaatio kuin makasiinien poltto.

    Äänestä

Kyseinen JMT 6 rakennus josta räjähdekassi löytyi oli MM-kisojen 2005 aikana osa kisakylää. Kenties joku oli piilottanut kassin sinne ennen kisoja, tarkoituksenaan räjäyttää sieltä joku kisajoukkue taivaan tuuliin?

Teekkaripila tuo ei voi olla, edes teekkarit eivät harrasta noin mautonta huumoria.

Äänestä

Mitä kassista löytyi tai oliko kassissa myäs nalleja ? Vai meneekö poliisi labraan tutkimaan mitä löysivät.

Äänestä
  • Nalleja tai teddy-karhuja.

    Äänestä

  • TeekkariH kirjoitti:

    Nalleja tai teddy-karhuja.

    Jokos poliisilta löytyis vastauksia asiaan? Vai liittyikö tämä jotenkin Friisilän pamahdukseen ?

    Äänestä

  • TeekkariH kirjoitti:

    Nalleja tai teddy-karhuja.

    Tais olla joku sik -juttu

    Äänestä

  • Tommy- kirjoitti:

    Tais olla joku sik -juttu

    Vai olisko jollain Islamilaisella opikelijalla aikeita ryhtyä itsemurhapommittajaksi? Voi kyllä olla viime vuoden kisojen jäänteitäkin... Mene ja tiedä?

    Äänestä

  • Ainakaan jos räjähteet viittaavat terrorismiin Yleisurheilun MM kisojen taikka EU:n puitteissa. Meinaan on Suomelle se julkisuuskuva maailmalle asia joka ohittaa kaiken muun.

    Äänestä

  • Löytyy niitä käveleviä aikapommeja meiltä kotimaastakin, ihan luterilaisesta ympäristöstä. Peruskoulussa päähänpotkittu ja syrjäänvetäytyny kaveri, joka omassa angstissaan on ajatellut joskus tenttien keskellä "näyttää niille muille kuka mä oon". Ei se Myyrmannin heppu ainoa tapaus ollu. Hyvä että bratislawa jugun "hyvin tunnettu" solu saa jatkaa ehjänä ja hengissä elämäänsä ;)

    Äänestä

Kyllä se terrorismi Suomessakin aktivoituu ennemmin tai myöhemmin.
Saapunuthan se on jo aikoja sitten.

Itse asiassa Suomi on oikea terroristien "leikkikenttä" ja sitä mukaa kun turvatoimet kiristyvät muualla Euroopassa/maailmalla todennäköisyys ensimmäiseen iskuun kasvaa koko ajan.

Kait nyt jokin supo jotain jostakin tietääkin mutta kansalaisten ja rivipoliisien toiminta ennustaa ensimmäisestä iskusta jopa aika tuhoisaa.
Siis jos he niin vain haluavat...

Äänestä

Joukko TKK:n kemian opiskelijoita on tänään pyydetty kuulusteluihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Otaniemessä. kirjoitti:

Joku on kantanut sinne räjähteitä. Mutta mitä varten ? EU kokousta vartenko ?

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Poliisi eristi Otaniemessä opiskelija-asuntolan räjähde-epäilyn vuoksi/1135220572850

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu