höpöttämään puppua Heinäluoman karismasta.
Tuomiojasta SDP:n uusi puheenjohtaja?
YLEkin kyllästynyt
34868
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
... demarit valinneet Tuomiojaa puheenjohtjakseen Lipposen menetettyä mm. Bushin liehittelynsä takia johtjuutensa. Tuomioja on aina pysynyt suoralla linjalla jo Kekkosen aikana puolustaessaan Suomen puolueettomuutta, joka silloin tarkoitti irtautumista neukkujen valtapiiristä.
Heinäluoma on tavallinen ay-jyrä, joilla ei koskaan ole tarvinnutkaan olla itsenäisiä ajatuksia Suomen asemasta maailmanpolitiikasa.
Jos Tuomioja olisi seuraavissa eduskuntavaaleissa SDP:n puheenjohtajana ja SDP voittaisi vaalit, Keskustassa hyväksyttäisiin Tuomioja tottakai pääministeriksi. Heinäluomassa ei ole ainesta Suomen pääministeriksi eikä tosin saisikaan SDP:tä sellaiseen asemaan.
Tuomioja on hidas taivaltaja.
terveisin kepulainen
...mutta saathan sinä ihmetellä. Katso vastaustani avaajalle, niin ehkä ihmettelysi hieman vähenee.
Mutta mitä mieltä olet tuosta, jonka totean tuolla Individin avauksen vastineena:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000017672073
Kannattaa vilkaista muitakin vastineita!
Oli muuten mielenkiintoinen tilanne tuolloin. Suomen merkittävin poliitikko keskusteli maailman merkittävimmän politiikon kanssa valkoisessa talossa kun samaan aikaan Suomen onnettomin ja lyhytaikaisin (tuleva) pääministeri piti tilaisuutta (oliko jopa vanhalla ylioppilastalolla?) "kukkahattutätiystävilleen".
No, jäätteenmäki joutui sitten poliitikkojen loppusijoituspaikalle Brysseliin ja Lipponen viimeistelee valtiomiesuraansa Suomen toiseksi tärkeimpänä.
oli Kekkosen mustalla listalla. Kekkonen oli ilmoittanut, että hän ei koskaan nimitä Erkki Tuomiojaa ministeriksi eikä nimittänyt.
No nyt on ajatollahit Persiissä
http://www.demari.fi/Article.jsp?article=2629
Erkki oli saanut radiokaalisia ajatuksia lukemalla iskänsä ulkomaankielisiä lehtiä ja piti asiaa nuorisomuotina kuten napapaitaa.
puuttuiko arvostelukyky Erkiltä vai Urkilta. Joka tapauksessa, shaahi kukistui seitsemän vuoden kuluttua. No, pianhan sitten kukistui Urkkikin, mutta ihmettelen, että Oiva Härkönen kehuu tuonajan Tuomiojaa Kekkosen ulkopolitikan tukemisesta. Olisi luullut UKK-perinneseuran, johon Oivan ainakin pitäisi kuulua, haluavan jatkaa Tuomiojan ikuista boikottia.
ilmeisesti se on ollut.
Kekkonen ei hyväksynyt nulikan toimintaa joka hieman häpäisi isänsä kunniallista asemaa.
isäkapina 7 vuotta isän kuoleman jälkeen.
Kekkonen varmasti ulottui Tuomiojan poikaan vahvasti.
oli sitten isähahmo ankara virkakiellon antaessaan.
... saattaa olla paljon kompleksisempi kuin mitä koskaan saamme tietää.
Ehkä Urkilla ja Erkillä oli paljon läheisempi yhteistyösuhde, ja ehkä se oli syntynyt jo hyvinkin aikaisessa vaiheessa.
Esimerkiksi sittenhän Tuomioja toimi Zavidovo-vuodossa aktiivisesti yhtenä tiedonlevittäjänä. Emme tiedä oliko vuoto tosiasiallisesti UKK:n järjestämä. Se ei ole mahdotonta.
Tuomiojan julkinen diskvalifioiminen olisi tällöin ollut muuan manööveri, jolla taustatoimijan toimintamahdollisuudet optimoituivat.
Hyvin ajateltua.
...minä en ole valitsemassa SDP:n puheenjohtajaa, kun en ole puolueen jäsen enkä ehkä kannattajakaan.
Sitäpaitsi uskon, että SDP:n jäsenet valitsevat ihan itse puheenjohtajansa säädetyssä järjestyksessä aikaisintaan seuraavassa puoluekokouksessaan. SDP ei varmasti pyydä eikä tarvitse Keskustalta vastapalvelusta siitä, että he valitsivat puheenjohtajan Keskustalle. Tai tarkemmin sanottuna: totesivat edellisen kelvottomaksi tehtävään.
Tuomioja on huippuälykkö, ja ihailen hänen lahjakkuuttaan, josta kertoo mm. hänen kaksoisakateemmisuutensa ja suuri kirjallinen tuotantonsa, ihailen hänen kielitaitoaan ja luontevaa käyttäytymistään Euroopan mahtavien joukossa.
Mutta ihmettelen hänen idealisminsa jämähtäneisyyttä 1960-luvulle, ja olen siitä huolestunuytkin, koska se saattaa olla vaaraksi meille. Siksi en toivo demarien valitsevan Tuomiojaa puheenjohtajakseen. Eivätkä varmaan sitä teekään, sillä onhan hän ollut jo monta kertaa tyrkyllä, vastaehdokkaana ainakin Lipposella ja Heinäluomalla.
Mikähän se on tämä "kaksoisakateemmisuutensa"
Herranjestas sentään. Taitaa gini kirjoittaa;-)
Kaksi tutkintoa jä lopuksi tasokas väitös. Myös Eatonin kasvatti. Se on kova koulu.
vanhaa ukkoa!
...hänellä on kaksi akateemista tutkintoa, joista toisessa on sitten väitellyt myös tohtoriksi. Hän on siis ekonomi ja valtiotieteen tohtori.
Kolmas merkittävä meriitti: on syntynyt heinäkuun ensimmäisenä, tosin 11 vuotta myöhemmin kuin näiden saittien merkittävin ihminen (ainakin kepulaisten mielestä)!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Erkki_Tuomioja
Kaikki ne älyköt jotka oli hippiliikkeissä mukana ovat siirtyneet pois vasemmistosta myöhemmin. Ellei Tuomioja olis jämähtäny -60lukuunsa, niin hän olis nyt ehkä KEPUn tai KOKoomuksen kansanedustaja.
Mitä ihmeen meriittejä.
En sitä sano, etteikö tohtoriksi väittely voi
jollekin ihan yhdelläkin alalla olla suurikin meriitti ainakin henkilökohtaisena saavutuksena, vaikkei sillä muuta merkitystä olisikaan mutta jossakin politiikassa millään väitöksillä ja tuomiojamaisella typerällä ämmmäisellä saivartelulla ole mitään merkitystä eikä pitäisi missään tapauksessa ollakaan.
Politiikka sitä paitsi on politiikkaa eikä mitään substanssikysymyksiä, mille harharaiteille politiikassa näköjään on menty.
Politiikassa merkitsee vain se, mitä politiikaa joku edustaa ja sen johdonmukaisuus.
../.\...../.\
..|..|....|..|
..\..\...|..|
../..^...^..\
..|(.o)(o.).\
..|..............\
./..o.o....|.....\
.\........../.\.......\
.. []¨[]¨´
!!!
Keskustalle on aivan sama, kuka SDP:n puheenjohtajana pönöttää.
Tuomiojassa tosin on valtiomiestä, sitä ei voi kieltää.
Täytyy sanoa, että Paavo Lipponen ja Antti Kalliomäkikin alkavat vertailuryhmässään vaikuttaa karismaattisilta.
Helsingin Sanomat julkaissee jumaloivan artikkelin Eerosta.
http://www.hs.fi/teksti/uutiset/tuoreet/artikkeli/Tuomioja Israelin voimankäyttö on suhteetonta/1135220585196
Miten on mahdollista, että Tuomioja kuvitteli ilmeisesti ihan tosissaan ja vielä loppuun asti
pitäen sitä ehkä vielä itsestäänselvyytenä, että hänet valitaan SDPeen puheenjohtajaksi.
Enpä nyt tiedä Heinäluoman todellisuudesta mutta Tuomiojan ja hänen kannattajajoukkojensa täytyy kyllä elää jo ihan vääristyneessä todellisuudessa, jos hän kuvitteli tulevansa valituksi Heinäluoman sijasta.
Hänhän taisi olla ihan aidosti pettynyt, ettei häntä valittu, mikä on käsittämätöntä.
näköjään SDP:n sisälläkään.
Eikö hän ole puhdasverinen, suora sosiaalidemokraatti.
Minusta hän edustaa erittäin hyvin jotakin sosiaalidemokraattia, mitä nyt jonkun sosiaalidemkraattina esiintyvän poliitikon pitääkin edustaa.
Hän voisi olla aivan hyvin myös mainostoimisto Bob Helsingin työntekijä, joka ulkoistettuna tekee työväenpuoluepropagandaa Kansalliselle kokoomukselle.
Oikea sosialidemokraatti on tehnyt elämässään tuottavaa työtä teollisuudessa. Heinäluoma on kiilannut suoraan Hakaniemen pitkille käytäville.
Heinäluomalla ei ole kokemusta elävästä elämästä eikä hän kuulu Tuomiojan tapaan suomalaiseen virka-aateliin.
Heinäluoma ei ole työläinen eikä aristokraatti, ei maalainen eikä porvari.
On hyvin vaikea sanoa, mitä muuta Heinäluoma on kuin jokin elävä esimerkki tiedotusopista: Taloustutkimuksen gallupien sekä Helsingin Sanomien taktisesta käytöstä ja mielipiteen manipuloinnista.
"Pari piirua ihmisen suuntaan", mutta vain pari piirua...
...väittää Heinäluomaa joksikin propagandistiksi.
Hänestähän on annettu sellainen kuva, mikä on aika huvittavaa ja varmaan hän olisi erittäin hyvä propagandisti.
Mutta asiassa on yksi mutta.
Mihin joku Heinäluoma muka tarvitsisi propagandaa.
Eikös se riitä, että ihminen on tehnyt selväksi
mitä itse on ja tietää selkeästi mitä on edustipa sitten mitä tahansa, jonka kuvan Heinäluomasta kyllä saa, mikä kuva voi olla ehkä väärä mutta hänestä kyllä saa sen vaikutelman.
Minusta hän on erittäin hyvä särmä kaiken hyväksyvään ja kaiken nielevään mihin tahansa kompromissiin suotuvaan ja mihin tahansa sopeutuvaan yleiseen poliittiseen kenttään ja konsensukseen.
Heinäluomalla on erittäin suuri uskottavuusgappi, jotka hän voisi tehdä Lipposet eli käydä Keskustan kanssa pääministerivaalia.
Heinäluoma pakenee tilanteita ja panee kaikenlaisia sanansaattajia matkaan.
Nytkin kun Keskusta vaiensi porvaripuheilla Heinäluoman kuntaverouudistuspuheen, pilkistää Lipponen Turun Sanomista.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000017490436#22000000017490436
Ihmettelen, että valtiovarainministeri tuhlaa rahaa kierrättämällä ministerihuomenlahjaksi synnyttämäänsä ankkaa uudestaan ja uudestaan hallinnossa, vaikka varmasti hallinnossa olisi muutakin tekemistä!
...nut hallitukselle tehtäväksi annettuun kuntauudistusehdotukseen muuten kuin valvomalla, että tehtävä tehdään kans sitten määräajassa.
Kai se valmistui sovittuna ajankohtana.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1201206
Puolet SDP:n kannattajista ei pidä Heinäluomaa sopivaksi pääministeriksi.
(Sdp:n kannatus noin 24% ja vain 12% kannattaa Heinäluomaa)