Israelin hyökkäyksen virallinen syy on oman sotilaan hakeminen pois. Todellinen syy on Gazassa olevien pommi- ja ohjuspajojen tuhoaminen. Pekka Sartola on mies, jolla on tietolähteitä Israelin poliitikkojen ja upseerien joukossa. Jo 1.4. hän kirjoitti, että Olmert aikoo lähettää panssaroituja joukkoja Gazaan. Hakekaa sivun alasvetovalikosta 1.4 päivätty kolumni ja tarkistakaa itse:
http://www.ajanteos.com/kolumni.htm
http://www.ajanteos.com/kolumni.htm
Vastaukset 21
Vanhimmat
No tohon toopeen mä en usko.
Se on vaan suomi-israel seuran puheenjohtaja?
Katokaapa tätä linkkiä
http://www.ajanteos.com/kirjat.htm
Tämmöinen puolueeton heepo Pekka Sartola on?
Tässä vähän lisää mietteitä Pekka Sartolalta:
Israel on Jumalan suunnitelmien aikakello. Tänään tuo pieni kansakunta on maailman silmien edessä osoittamassa mitä aikaa nyt elämme. Raamatun profetiat ovat ennalta kirjoitettua historiaa ja niiden merkit ovat nähtävissä.
ja toinen kirjakin Al Aqsa
– Jännitysnäytelmä Lähi-Idästä
Pekka Sartola
Saddam Husseinin epätoivoiset suunnitelmat, yritys suistaa maailma kriisiin ja välttää edessä oleva sota ja Irakin miehitys!
Mitä tapahtuu kun maailman vaarallisimmat terroristit saavat tehtäväkseen räjäyttää Al Aqsan moskeijan ja vierittää syyn siitä Israelin niskoille? Huikea kilpajuoksu aikaa vastaan alkaa, kun öljytankkeriin sijoitettu pommi aiotaan laukaista Suezin kanavassa, ja samalla suistaa maailma uuteen öljykriisiin.
Hamasin hampuusit olisivat siten saaneet pitää pajansa jos olisivat luovuttaneet soltun heti tai olleet kokonaan mukaansa ottamatta.
Olen aina sanonut, etteivät nämä rähinöitsijät ole mitään älyn jättejä.
Toisaalta tuhannen ohjuksen jälkeen moni muukin olisi hermostunut ja käynyt lyömään ammuskelijoita oli niillä varastettu solttu tahi ei.
Jos nyt vaikka ruitsi laittaisi yhden ohjuksen venäjälle niin minuutin päästä kävisi hillitön pölinä ruitsinmaalla ja tukholma olisi liekeissä.
Ihmeen kärsivällisiä nuo israelilaiset siis olivatkin mutta lopulta hamasin hampuusit onnistuvat siinä mihin tähtäsivätkin. Nyt on taas mediassa kovasti heistä juttua, juttua jossa he kurkkivat lasten keskeltä lymypaikastaan ja pillittävät vuolaasti israelin julmuutta ja omia hyviä aikeitaan.
Näyttää kuitenkin siltä, että jopa fanaattiset palefanit alkavat saada kyllikseen niiden pelleilystä ainakin mitä maailman medioista voi päätellä.
Niin ja lisäksi juuri nyt alkoi kesäloma, lopultakin.
no kyllä sieltä on OIKEITA ohjuksia tullut ISRAELISTA tasaiseen tahtiin ja kohteena ollut aina tasan yksi heebo.
Melko siistiä 2000 luvun salamurhat tehdään ohjuksilla.
Meneekö ameriikka vielä pitemmälle ja jahtaa Osamaa Ydinkärjen kaa jää myöhemmäksi...
Tottakai ne täräyttää ohjusten laukojia omilla ohjuksillaan. Muuankin kerta oli joukkio näitä hamasin nuijia käynyt lähettämässä ohjuksensa israeliin rajan tuntumasta. Kotimatkalle lähdettiin sitten autolla. Issut pläjäytti autoa kohti kipakan raketin mutta se meni hienokseltaan sivu. Palet loikkivat autosta kovasti mölisten ja katosivat autiomaahan paahkilaat läpsyen eikä heistä ole mitään kuultu sen koommin. Useammin on käynyt niin kurjasti, että tähtäys on ollut kohdallaan ja vain sandaalit ovat jääneet todistamaan tapausta.
Niin ja tää kaikkein vaarallisin liikkui vielä ketterästi pyörätuolilla, kun ammuttiin ohjuksella. Sankarillista sotaa.
Kyllä on pojilla siellä israelin puolella tosi talvisodan meininki. Kyllä housun puntit on likaset kaikesta kyykkimisestä.
Jos pyörätuolimiekkonen käy laukomassa ohjuksia niin ei muuta kuin tulta munille ja rautaa rinnuksille. Se on ainoa kieli mitä nuo hamasin tyhjäpäät ymmärtää.
Sinua varmaan tympii voimakkaasti se, että israelin armeija on maailman tehokkain ja parhaiten koulutettu?
Koskaan ei olla nähty sellaista paakoon ryntäystä autiomaassa kuin nähtiin kuuden päivän sodassa. Edellä juoksi sekavana laumana valtavat lössit arabeja ja muuta roskasakkia jotka olivat erehtyneet hyökkäämään israeliin ja perässä tuli hissunkissun muutama israelilainen sotamies.
etkö edes muista sitä 'pyörätuolimiekkosta'
hmmm.. onhan noita monta ohjusta ...
Ai oliko mukana 6 päivän sodassa katsomma arabeja.
Oliko vauhdikasta meinikiä.
Sinultahan meni hermot, mitä? :))
Meitä on täällä niinkin vanhoja jotka olivat näkemässä tuon arabisotureiden valtaisan ja silmittömän paon. Hieman myöhemmin sitten menimme sinne rauhaa turvaamaan.
Nykyään hamasin "urhot" eivät juokse enää kovin pitkälle. Ne luikkivat lähimmän hameen alle ensin ärsytettyään isralilaisia niin, että nämä suuttuvat.
tuossa nyt on? Palestiinalaiset ovat ammuskelleet rakettejaan siitä lähtien kun Israel vetäytyi Gazasta 10kk sitten. Jos Hamas-hallinto ei tee asian eteen mitään, niin onhan ne ohjukset jonkun tuhottava. Vai mitä mieltä olisit jos ahvenanmaalaiset ampuisivat raketteja Helsinkiin?
No onko kukaan noista papateista saanut mustelmaa?
Vai missä ne kauheat filmatut ja kuvatut, editoidut (ja Spielbergin ohjaamaat) dokumentit puuttuu?
Varmaan joku kani on säikähtänyt kuoliaaksi.
Sitä pienet perässä mitä isot edellä...
Gazaan ja pyydä että ampuvat sinua kohti yhdellä Qasam-raketilla niin näet tuleeko mustelmia vai selviätkö säikähdyksellä. Veikkaan että raketin räjähdysvoiman ja sen sisällä olevien naulojen yms. palasien johdosta taidat muistuttaa siivilää sen jälkeen.
No miksi sitten 1000:n laukaistun raketin jälkeen ei ole ainuttakaan potilasta (vainaata)
luulis että promille tappais edes omia räjähtäen käsiin??????
Luulis tommosilla raketeilla olevan jo vientiäkiä ainakin Woodstock ostas tommoset hippiraketit.
pelottavan kuuloinen ase se salaperäinen
mutta jos sen voima onkin henkinen?
No mutta ootko huomannu, että joka valtiolla tai semmoseksi pyrkivään on kova tarva vahvistaa puolustusta. Sallitaanko toi vain USA:lle ja Israelille?
Oisihan se hienoa mennä joka kylää missä kaikilla olisi vaan nuijat ja kivet apuna.
Mutta ei toi nykyisin ole enää mahdollisista
Kyllä kivilingoilla ainakin lähelle paremmin osuisi?
http://www.acpr.org.il/ins/articles/lorber1.htm
mutta jos asioista ei pystytä sopimaan ja toista osapuolta täysin tuhoamaan maailmankartalta.
Niin kyllä joskus tuomiopäivänkellot soittaa Israelissa.. tekniikka kehittyy ja vanhat aseet siirtyy köyhille...
ja uusia entistä tehokkaampia/näkymättömämpiä tulee tulevaisuudessa?
Niin sitte n se on pelkkää ihmisten summittaista ampumista sen perusteella että saattoi olla BAD GUY?
No minkälaisia ohjuksia Israel käyttää saako mallin ja nimen?
Usan myymiä ole.
niin mutta malli ja merkki?
Israelin armeijan kotisivu löytyy hakusanoilla 'Israel Defence Forces'. Siellä on linkki 'Armaments' eli aseet. Eiköhän sieltä jotain löydy.
-luuletko?
Anovalle avataa..kopuu....