on tullut hampaista johtuvaa (purenta, narskutus, leukanivel jne vaivaa) korvien soimista niin millaista se on ollut ja onko koskaan lähtenyt pois? Kiitos.
Korvat soi
te joilla
1283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Korvani vinkui vuosia sitten parinviikon ajan( kuulin oman pulssini kaiun tavallaan) jatkuneessa stressitilanteessa (kovaa melua / hermostunutta hampaiden yhteen purentaa). Viisas korvalääkäri määräsi rauhoittavia lääkkeitä tilapäiskäyttöön- otin niitä 4 pv. ja oloni helpottui, eikä korva soinut enää.
Muutaman vuoden kuluttua tinnitys uusiutui (korvien vinkunaa) rajumpana ja kesti noin puoli vuotta. Luulin että se ei koskaan loppuisi. Kävin korvalääkärissä ja en hurinan takia kuullut alaääniä. Mitään muuta vikaa ei löytynyt.Rauhottavat lääkkeet ei auttaneet asiaa, enkä ottanut niitä enää.Viisas korvalääkärikin oli jo mennyt eläkkeelle!
Sitten vai eräänä päivänä huomasin hiljaisuuden- taivaallinen tunne- korva ei enää vinkunut,vain pientä hurinaa on joskus iltaisin ,jos niska jännittyy esim. liian kauan tietokoneella oltuani.Tinnityksen loputtua kuulokin palasi normaaliksi.
Nyt en jäystä enää purkkaa(purentani ei ole kohdallaan)en jumiudu tietsikalle, en huuda kovaa ja yritän ottaa asiat "leuat rennosti", en jää riitelemään kenenkään kanssa. Akustiset korvatulpat ovat aina varalla mukana. Käytän niitä ulkoilmakonserteissa tai esim. kun joku käyttää poraa lähellä jos en voi häipyä paikalta - vältän kaikea kovaa melua ja jatkuvaa hälinää.
Myös hartiahieronta auttaa leuka- ja niskajännityksestä johtuvaan tinnitykseen.