Toin auton (aika tyyriin) kohta 3 vuotta sitten Saksasta. Mitä mieltä olette siitä kannattaako ELV valitus tehdä siinä toivossa, että saisin sen takaisin? Tarkoitan sitä, että eikö edellisessä veromuutoksessa (2003?) saaneet kaikki auton tuoneet takautuvasti, liikaa perityt verot? Eli, jos Tulli joutuu palauttamaan väärin perustein kerätyt ELV-maksut niin saavatko palautuksen vain valituksen tehneet vai kaikki joita asia koskee, vaikka valitusta ei olisi tehnytkään?
Verovalitus?
kannattaako
2414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
... koskatodennäköisyys laittomasti perittyjen rahojen takaisin saamiseksi on kerrankin erittäin korkea. Samalla pitää omaa juttuaan auki, niin että voi reagoida muihinkin tuleviin Tullin häviöihin oikeudessa.
Kysyn vain, onko tämä oikeusvaltion tapojen mukaista? Hallintolain mukaan Tullin tulisi automaattisesti hoitaa tällaiset palautukset, mutta heidänhän ei tarvitse sitä noudattaa?
jo selvää että autoverotus ja sen tulkinta on jopa perustuslain yläpuolella. Kansalaisilla ei ole sen kohdalla mitään oikeuksia, on vain velvotteita. Jokaisen pitäisi tajuta kuinka vaarallista ja vakavaa tämän tyyppinen toiminta on. Tämä pitäisi olla selvää myös niille jotka hyötyvät nykyisestä tilanteesta! Tänään autovero, huomenna kenties jotain muuta, kun vauhtiin ollaan kerran päästy.