mittarinäyttö ja muuta ongelmaa

tiedoton naiskuski

Hei,
kysyisin viisaammilta, josko joku voisi auttaa - kiitos etukäteen. Kyseessä olisi matkailuauto Fiat Dugato, Dethleffs globetrotter 1.9td, vm.-96.

Tuossa juuri tehdyn Lapinmatkan aikana huomasin, että yhtäkkiä käyttöpaneelissa oleva mittari ei näytä enää "harmaa-"/likaveden määrää, puhtaan veden kylläkin - vaikka molemmista säiliöistä löytyy sisältöä. Missähän voisi olla vika?

Toinen probleema, olisi jonka aion huomenna toki tarkistaa, mutta voiko molemmat parkkivalot olla kaput - sillä niissä ei ole valoja - sulakkeet ovat ehjät, ja auto on vasta katsastettu? Tokihan ne voi...

Sitten voiko, tai saako tai miten voi... korjata pimennysverhojen alalistan pientä repeytymistä liitoskohdasta alareunasta - uskaltaako koko systeemiä ottaa pois seinästä vai onko taiteiltava esim. kangasteipin kanssa?

Onko neuvoa vielä siihen, että kun kattoluukkua availee niin se luukku, missä on verkko ajanmittaan löystyy eikä pysy kiinni - mitä sen kanssa voisi tehdä?

Vielä utelisin, että kuinka teillä pysyy jääkaappi kylmänä näin helteellä, ajettaessa / parkissa / leiriytyneenä ts. akulla / kaasulla / sähköllä? Riittääkö matkailuauton jääkaapin kylmyys säilyttämään ruuan ja pitämään sen kunnossa? Vai ovatko jääkaapit todellakin niin surkeita, että helteellä niistä ei ole oikein mihinkään, vai tulisiko sittenkin minun vaihtaa se uuteen, auttaisikohan se?

Tässä näitä kysymyksiä mitkä vaivasivat mieltäni, ihan näin aluksi ;) - kiitos kaikille ja oikein hyvää kesää!

6

785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytynyt..
      • sepän poika

        Verhon alaosan repeämän alun voi korjata seuraavasti:
        Ota verho irti ja irrota se alaosan muovinen tai alumiininen uralista verhosta sivuun vetämällä. Verhon alaosassa on ompelusauma ja leikkaat vaikka saumaa pitkin alaosan irti ja ota se muovinen kiilanauha talteen, taita verhon alaosa ja ompele kiinni siten, että syntyy uusi nauhakuja ja laita kiilanauha paikalle ja listat takaisin ja kiinnitä viimein verho paikalleen. Jeesusteipit ja muut tekeleet kestävät vain vähän aikaa ja ovat rumia, mutta näillä ohjjeila teet uutta vastaavan hetkessä. Helppoa jos osaat ommella. Itse olen korjannut kolme verhoa näin tehden.


    • tiedoksi5

      Toi vika on siellä harmaavesisäiliön anturissa. Likaantunut anturi ei anna lukemaa.
      On siis otettava anturirakennelma säiliöstä irti ja puhdistettava eism brekleanerilla tai vahvalla yleispesuaineella.

      • Anonyymi

        Miten tuohon anturiin pääsee käsiksi? Sisältä autosta vai ulkoaåäin?
        Onko harmaavesisäiliössä jossakin tarkastusluukku ?
        Ajoneuvo on Ducato, Sunlight t69l ,vuosimalli 2015.
        Kiitos jo etukäteen


    • ruuumatikki

      Pelaako rumatikki ? Onko autosi elnakki, meillä on .

    • asiallisia vastauksi

      Jos haluat ongelmiisi asiallisia vastauksia niin käy ja rekistöröidy sivustolle http://karavaanari.org/ siellä voi kysellä kaikenlaista ja saa hyviä vastauksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      43
      2238
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      27
      2040
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      195
      1587
    4. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      65
      1579
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      84
      1349
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      0
      1290
    7. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1271
    8. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      13
      1234
    9. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1184
    10. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      15
      1131
    Aihe