miehille? Tai tarjoavat lounaan?
Ja milloinkahan naiset velvoitetaan käymään armeija, siinä missä miehetkin?
Vielä on pitkä matka tasa-arvoon :)
Ja milloinkahan naiset velvoitetaan käymään armeija, siinä missä miehetkin?
Vielä on pitkä matka tasa-arvoon :)
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kyllä minä ovia avaan miehille tämän tästä. Ei se kauheita ponnisteluja vaadi.
Perjantaina viimeksi miehelle lounaan tarjosin. Talous on edelleen kunnossa, vaikka näin teinkin.
Armeijaan. Kyllä kiitos. Mutta missään en näe sitä miestä, joka sinä aikana hoitaisi nuo minun lapset.
Vain itsekäs ja mielisairas äiti voi sanoa noin lapsistaan...
Lounas monestikin ja availtu ovia rollaattorimummoista aina miehiin. Teekeekö tämä minusta feministin? Ei.
älä viitsi. Kyllä mies avaa ne ovet ja tarjoaa ravintolaillan, näin sen kuuluu mennä.
Vittu en minäkään rupea tasapuolisuuden nimessä pitämään pinkkiä minihametta, kun pelkästään jo Hennes-homojenkin kukkapaidat tuntuvat naurettavilta! :D
Kyllä naiset saavat olla naisia ja miehet miehiä, ei se tasa-arvo niin pitkälle saa ulottua että pitää ruveta juntiksi ihan vaan siksi että muutkin tekevät niin.
Se näkyy ja kuuluu kauas. Akat hellan ja nyrkin väliin ja miehet avatkoon ovet, koska naisten voimat ei riitä.
että kun nainen ja mies menevät ulos syömään he ovat aina liikenteessä romanttisissa merkeissä.
taitaa olla liian kuuma, menee hiki silmään eikä näe lukea kunnolla. Vai onko niin, ettei prosessorissa riitä teho luetun ymmärtämiseen?
jos kyseessä on joku liikelounas, maksakoon kukin omat laskunsa. Tarkoitin tietysti nimenomaan juuri romanttisessa mielessä.
juuri niin ..
On pareja jotka eivät elä niin kiinteässä parisuhteessa, siksi sovitaan siitä että kukin maksaa omansa.
Allekirjoittanut ottaa ilmaisen "ruokaistunnon" vastaan vain ex-mieheltä. Tämä koska hän tienaa rutosti enemmän ja tietää pelin säännöt - meillä on taival takana, ts. on turha alkaa enempiä nössyttämään sillon kun tavataan.
on kuvottavaa pyrkiä hyötymään ex-miesten kustannuksella. Jos homma on ohi, eivätkö exäsi taloudelliset resurssit ole hänen omiaan, helvettiäkö sinä niitä enää kuppaat?
Jos nainen kutsuu exänsä, tai jonkun muun miehen kotiinsa syömään, niin pitäisikö ojentaa kauppalasku syömisen jälkeen?
kyllä siinä saattaisi exällä naama venähtää :D
Eikun ei niitä exiä tarvitsisi kutsua kotiinsa enää millään verukkeella, hommaan on laitettu piste jostain hyvästä syystä.
...liikelounas. ;)
ei tällä palstalla saa miehet hikoilla, se haittaa jöröjukkaa niin kamalasti. Joten äkkiä suihkuun ja hajuvettä korvantaakse! ;)
Tasa-arvo = erilaisia mutta saman arvoisia. Miehistä ja naisista ei ole tarkoitus tehdä samanlaisia vaan antaa molemmille samat mahdollisuudet elämässä.
Näin mielestäni on asia.
Tartuit polttaviin ongelmiin, palstan miesväki nostaakin ne esille tavan takaa. Unohdit listasta neljännen: miksi vessanpytyn kansi sortaa miehiä.
Ei tähän auta kuin kasvatus ja asennemuutokset, ne vievät vuosisatoja, ja kukaan, ainakaan mikään sukupuoli, ei ole syyllinen asiaintilaan. Olen oppinut sen täältä.
Itse avaan kyllä ovia ihmisolennoille ja muutamille eläimillekin sukupuolesta riippumatta, kun näen tarpeelliseksi (on esim. vanhus tai kantamuksia). Muulloin painun itse ensin sisään. Jäljessätuleville pidän aina ovea auki, oli kantamuksia tai ei, ei ovea saa läpsästä toisten nenän edessä kiinni.
Tietääkseni useimmat naiset tarjoavat miehille (ja muullekin väelle) lounaita, aamiaisia, illallisia, välipaloja jne. yhtenään. Jotkut miehet tosin tykkäävät kokata itsekin. Ns. "ulkona" syömiset kukin maksakoon itse, jos ei voi panna firman piikkiin.
Jäljellä on enää armeija, se on muutettava vapaaehtoiseksi miehille ja naisille. Tasa-arvoa. Miesvaltainen eduskunta pystyy korjaamaan minkä legaalisen epäkohdan tahansa - jos tahtoo.
No niin, tämä matka ei ollut pitkä. Otetaanpas seuraavaksi esille palkat, urakehityksen sukupuolittuneisuus, yhteiskunnallisen päätöksenteon sukupuolittuneisuus, lastenhoitovelvoitteet, perhepoliittiset vastuunjaot ja kustannusten kohdentamiset, sukupuolittunut väkivalta, siinä aluksi jotain. "Vielä on pitkä matka tasa-arvoon".
"Jäljellä on enää armeija, se on muutettava vapaaehtoiseksi miehille ja naisille. Tasa-arvoa. Miesvaltainen eduskunta pystyy korjaamaan minkä legaalisen epäkohdan tahansa - jos tahtoo".
Vapaaehtoisuuden jälkeen ei olisi tarpeeksi sotilaita. Näin ollen pitäisi palveluksen olla PAKOLLINEN KUMMALLEKIN sukupuolelle. Tietysti, jos haluaa voittoisalle puna-armeijalle esteettömän reitin, niin sikäli ymmärrän mielipidettäsi.
Olen kommentoinut monasti asevelvollisuuden vapaaehtoisuutta. Luuletko todella, että suomalaiset suorittavat asevelvollisuuden vain pakosta? En usko.
Maantieteellinen asema on se mikä on, historia on se mikä on, ja suomalaiset tietävät sen. Luikurit luistelevat tuottamattomista velvollisuuksista (muistakin kuin armeijasta) irti jo nytkin, enemmistö HALUAA suorittaa asevelvollisuuden ja käydä kertausharjoituksissa, vaikka tavallaan keljuttaisikin. Heillä on merkitystä. Mitä armeija edes tekee luikureilla?
Eräs tuntemani prikaatinkenraali totesi jo vuosia sitten, että kaikkien vapautusta tahtovien pitäisi se saada, vastentahtoisilla vetelyksillä ei tee armeijassa mitään. Enemmistöllä on tahto puolustaa maataan. Myös naisilla. Mutta laki on laki, muuttakaa miehet se, ylivalta on teillä. Katsokaa, mitä tapahtuu.
En nyt viitsi puhua palkka-armeijan todennäköisyydetä, viittaan vain siihen, että se häämöttää.
Sivumennen sanoen myös työnantajat kiinnittävät huomiota asevelvollisuuden suorittamiseen, ystävät, naapurit ja kylänmiehet. Yhä useampi nuori nainen suorittaa armeijan vapaaehtoisesti.
Vakaumukselliset aseistakieltäytyjät eivät ole "luikureita" minun kirjoissani, tämä selvennyksen vuoksi.
Vaikka naistenkin maanpuolustustahto on periaatteessa korkea, vain n. 400-500 naista vuosittain hakeutuu vapaaehtoiseen asepalvelukseen. Määrä ei valitettavasti ole noussut, vaan nuo luvut ovat olleet suunnilleen samaa luokkaa 90-luvun lopulta lähtien. Tutuista nuorista miehistä moni varmaan pohjimmiltaan arvostaa maanpuolustusta, mutta kiinnostus armeijan käymiseen on silti useimmilla vähäinen. Vaikea uskoa että kovin moni heistä olisi vapaaehtoisena lähtenyt.
Kyse on kai siitä että ihminen on yleensä luonnoltaan melko mukavuudenhaluinen. Harva todella haluaa lähteä kuukausiksi pois "normaalista" elämästä jos ei ole pakko. Sosiaaliturvaakin kannatetaan kovasti, mutta rohkenen silti epäillä maksaisiko moni veroja jos se olisi vapaaehtoista.
Eli eri mieltä. Maan puolustaminen on suomalaisten tunneasteikossa jokseenkin eri sfäärien asia, kuin sosiaaliturva, viimeisimmästä sodasta ei ole vielä niin kauan, ettei haudoilla yhä käytäisi ja kaatuneita omaisia muistettaisi. Tai menetettyjä maa-alueita. Neuvostoliittokin romahti vasta 1991, jos oikein muistan, eikä tuo nyky-Venäjäkään kovin luotettavalta naapurilta vaikuta. Ainakaan en selkääni kääntäisi olematta varuillani.
Isät ja pojat haluavat meille asevelvollisuusarmeijan, ja he myös käyvät sen. He käyvät, vaikka ei olisi pakko, vielä toistaiseksi. Niitä, jotka eivät osallistu, tuskin armeija edes kaipaa. Mutta maailma muuttuu, sodat ja kriisit ovat teknistyneet, oletan, että vain ammattisotilaat pystyvät vastaamaan tulevaisuuden potentiaalisiin kriiseihin. Yleinen asevelvollisuus tullee jäämään historiaan.
Suomessa naisilla ei ole traditiota armeijaäkseerauksiin, niin uusi asia. Vain ennakkoluulottomimmat ja sporttiset naiset toistaiseksi osallistuvat, osa uteliaisuuttaan, osa näyttääkseen, että selviävät, osa tuntuu oikeasti pitävän alasta. Olen kuullut, että monia naisalokkaita on myös karsastettu ruodiksessa, tuttavat päivittelevät, sekin vaikuttaa. Tilanne on vähän sama, kuin muillakin alueilla, missä naisia ei ole totuttu näkemään, silloin niitä ei myökään nähdä, pitkään aikaan.
On kyllä totta, että armeijan käymistä on perinteisesti pidetty "miesten juttuna", ja siksi miehiä menisi sinne enemmän kuin naisia vaikka se olisikin vapaaehtoista. Kuitenkaan en usko että määrä olisi pidemmän päälle enempää kuin 10- tai oikein optimistisesti ajatellen ehkä 20-kertainen naisiin verrattuna. Muutama tuhat varusmiestä vuosittain tekee aika pienen reservin. Tämäkin on toki arvailua, perustuu naisten osuuteen niissä länsimaisissa armeijoissa jotka ovat molemmille sukupuolille vapaaehtoisia.
Armeijaan menevistä naisista sen verran että joukko voi olla keskimääräistä ennakkoluulottomampi, mutta tuskin paljon sporttisempi. Oma kuntoni oli tyydyttävä enkä silti ollut ainakaan kuntotestien perusteella heikommasta päästä naisia. On monia joilla on vahva urheilutausta, mutta myös paljon niitä jotka ovat kohottaneet kuntoa ihan vain armeijan takia sen verran että pärjää.
Kun asepalvelus olisi vapaaehtoinen, ajatus armeijasta välttämättömänä mieheksi kasvattavana laitoksena heikentyisi ennen pitkää (mikä tosin olisi sinänsä positiivista), ja palveluksen suorittamista ei odotettaisi lähipiirin ja työnantajien taholta. Isänmaalliset tunteet eivät yleensä riitä syyksi lykätä opiskelua tai töihin menoa vastenmieliseltä tuntuvan palveluksen vuoksi. On eri asia pitää välivuosi tekemällä jotain mikä todella kiinnostaa, kuin tekemällä jotain silkasta velvollisuudentunnosta.
Vaikka sodankäynti muuttuu teknisemmäksi, edelleen tarvitaan tavallista jalkaväkeä isojen maa-alueiden hallussapitoon. Lisäksi teknisemmissä aselajeissa asevelvollisuusarmeija pyrkii hyödyntämään sopivan siviilikoulutuksen saaneita.
"
Luikurit luistelevat tuottamattomista velvollisuuksista (muistakin kuin armeijasta) irti jo nytkin, enemmistö HALUAA suorittaa asevelvollisuuden ja käydä kertausharjoituksissa, vaikka tavallaan keljuttaisikin. Heillä on merkitystä. Mitä armeija edes tekee luikureilla?
"
Juuri näin asia on. Luikurit ja lusmut tuppaavat viemään sen motivaation muiltakin ja aiheuttamaan ylimääräistä harmia.
Olen samaa mieltä armeijan vapaaehtoisuudesta. Silloin sinne karsiutuisi se porukka jota asia kiinnostaa.
Jos taa käy niin, ettei ketään kiinnosta niin herää kysymys ansaitseeko kansa jota kukaan ei halua puolustaa edes olla olemassa?
Perinteinen nainen ei avaa ovea miehelle, vaan odottaa miehen avaavan hänelle.
Feministi ei avaa ovea miehelle, koska mitäs he ovat näitä sovinistisikoja hyysäämään.
Miehen onkin helppo muistaa, että ovi pitää avata ITSE. Arvatenkin automaattiovi on miehen keksintö!
Feminismin asteesta sitten riippuu, miten femakko suhtautuu mieheen, joka avaa oven naiselle ideologiaan katsomatta.
..kaikki mainitsemasi kuuluvat naiseuteen luonnostaan, muut paitsi armeija..
..jos nainen menee armeijaan ja alkaa muistuttaa sotilasmestaria, niin se on sama asia kuin feminismi..