Šamil Basajev on kuollut!

Venäjän etsityimpänä miehenä pidetty tshetseenikapinallisten johtaja Shamil Basajev on kuollut. Asiasta kertoi Venäjän turvallisuuspalvelun FSB:n johtaja Nikolai Patrushev. Hänen mukaansa Venäjän joukot surmasivat hänet ja muita kapinallisia viime yönä Ingushiassa.

http://www.yle.fi/
6687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos saa valita, kuoleeko syyttömiä vai syyllisiä, niin olkoon sitten syyllisiä.

Basajevin "satoa" olivat mm.:

-1995 Budjonnovskin sairaalakaappaus: 156 kuollutta

-2002 Dubrovka-teatterin kaappaus Moskovassa: 128 kuollutta

-2004 Beslanin koulukaappaus: 331 kuollutta, pääasiassa lapsia


Koirat kuskoon haudallesi, Basajev!


Tämän jälkeen Tsetsenian ja Venäjän välit toivottavasti pystyvät normalisoitumaan.

Ja vielä yksi juttu, Basajev: lupasit Suomelle Karjalan, mutta siitäkin neuvottelemme mieluummin Venäjän kanssa kahdestaan.

Äänestä
  • Suomen lain mukaan on rikollista julkisissa medioissa iloita jonkun kuolemasta.

    Äänestä

  • Tyhmä tätä: kirjoitti:

    Suomen lain mukaan on rikollista julkisissa medioissa iloita jonkun kuolemasta.

    En minä niin hirveästi iloinnut.

    Jos kohta en ruvennut massamurhaajaa ylistämäänkään. Vaikka se taitaa olla sallittua?

    Äänestä

  • Jan Stark kirjoitti:

    En minä niin hirveästi iloinnut.

    Jos kohta en ruvennut massamurhaajaa ylistämäänkään. Vaikka se taitaa olla sallittua?

    Silti...Suomen laki sanoo.

    Koskien kuolevien kunniaa.

    Ehkäpä juuri siksis että a) he eivät vi puolusta itseään.

    B) tarinoita on aina 2.

    Äänestä

Eilen 12.7.2006

HS: Tsetseenit suunnittelivat iskua G8-kokoukseen: On täyttä puppua...

tuskinpa Tsetseenit iskisivät ainakaan EU:n henkilöihin.

Ei logiikkaa.

Kuten ei 1999 Moskovan kerostaloräjähdyksisssä...

Tai siis on....

Groznyn....öljykentät!
= öljy on lopussa.

USA ja VENÄJÄ ja KIINA

valehtelijoiden klubi

Sinne vielä: ISRAEL, SAUDI-ARABIA JA UK.

Äänestä

Itse pitäisin pienempää ääntä sillä

Sitä mitä oikeasti tapahtuu tai on tapahtunut tsetseeniassa me emme voi tietää, sillä venäjän hallitus kontrolloi uutisten välitystä alueelta.

Lisäksi tapahtumat kuuluvat suurvallan salaisenpalvelun agendaan.

Pienempien kansojen alistaminen on myös aika kuulunut suurvalta agendaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muzette kirjoitti:

Venäjän etsityimpänä miehenä pidetty tshetseenikapinallisten johtaja Shamil Basajev on kuollut. Asiasta kertoi Venäjän turvallisuuspalvelun FSB:n johtaja Nikolai Patrushev. Hänen mukaansa Venäjän joukot surmasivat hänet ja muita kapinallisia viime yönä Ingushiassa.

http://www.yle.fi/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu