Mikä mies tämä on?Jumalan miehiä vai mikä?37 vuotias kahden pienen lapsen isä,"syvästi" uskovainen.
Hänellä on parantamisen armolahja.Ihmisiä hänen ympärillään on tullut uskoon ja hän on ohjannut ihmisiä Jumalan tielle.Raamattu kulkee mukana joka ikiseen paikkaan ja ylistyslaulut soivat 24h.Mutta tämä mies vetää tupakkaa kuin korsteeni ja olut maistuu aina kun on tarjolla!!Humalaan ei useinkaan itseään juo.
Onko mahdollista että hän ei tunne synnintuskia näistä asioista??Miten hän voi olla Jumalan edessä levollisin mielin??Miten on mahdollista että Jumala toimii hänen kauttaan,kun hän kuitenkin "tietoisesti" tekee syntiä???
Auttakaa ja rukoilkaa että Jumala puhuttelisi tätä miestä näissä asioissa!
Hänellä on parantamisen armolahja.Ihmisiä hänen ympärillään on tullut uskoon ja hän on ohjannut ihmisiä Jumalan tielle.Raamattu kulkee mukana joka ikiseen paikkaan ja ylistyslaulut soivat 24h.Mutta tämä mies vetää tupakkaa kuin korsteeni ja olut maistuu aina kun on tarjolla!!Humalaan ei useinkaan itseään juo.
Onko mahdollista että hän ei tunne synnintuskia näistä asioista??Miten hän voi olla Jumalan edessä levollisin mielin??Miten on mahdollista että Jumala toimii hänen kauttaan,kun hän kuitenkin "tietoisesti" tekee syntiä???
Auttakaa ja rukoilkaa että Jumala puhuttelisi tätä miestä näissä asioissa!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Onko tupakointi ja oluen juominen edes syntiä?
Hyva teksti. Valitettavasti on paljon ihmisia jotka tonkimalla tonkivat epakohtia muista ihmisista. Ei se ole Jumalan mielen mukaista. Jumala haluaa etta siunaamme muita, myos vastustajia. Olen ajaellut etta se muiden jatkuva arvostelu johtuu omasta huonommuuden tunteesta. Muita arvostelemalla tuntee itsensa paremmaksi - oman egonsa ponkitys.
Ruumista ei saisi saastuttaa, mutta saastuttaahan kehoa suola, sokeri ja rasvakin. Saati ilmansaasteet tai lisäaineet! Aika harva uskova varmaan elää superterveellisesti. Ja Jeesus sanoi, ettei se merkitse mitä suusta menee sisään, vaan se mitä sieltä tulee ulos. Tällä Hän tarkoitti sanoja, ei siis tupakansavua.
Entä mikä olutlasillisessa tai kahdessa olisi syntiä? Humalatila sen sijaan on, se johdattaa ihmisen syntiin ja saa holtittomaan tilaan.
Jotka lähtevät kadulle julistamaan Herran Evankeliumia joten Herra on päättänyt alkaa käyttää keskeneräisiä astioita. Elämme niin lopunaikoja että se aika "jolloin työtä enää ei voi tehdä" tulee. Nyt on kiire.
Hyvinpä tunnut tietävän veljen elämästä synnit.
Ehditkö nähdä omiasi, miten on rakkauden laita.
Onneksi Raamatussa sanotaan, että Jumala yksin näkee ja tuntee meidät. Onneksi saviruukun ei tarvitse arvostella Luojaansa siinäkään mihin käyttöön Hän meidät kunkin ruukkunsa tekee, ihanaa armoa.
Olemme vapaat myös tuomitsemisesta, Jos Jumala on puolellamme, kuka voisi olla meitä vastaan.Se on suurta armoa, kiitos Herran.
Rukoillaan, että Jumala kirkastaisi meille jokaiselle lukijalle Sanansa voiman ja viisauden. Näyttäisi meille, jos tiemme on vaivaan vievä, pitäisi meidät iki-aikojen tiellä. Kiitämme myös veljestä, jota käytät välikappaleenasi niin monessa, Nimesi kirkastamiseksi ja seurakuntasi rakentamiseksi, amen.
oli kova tupakkamies.
Jumala sanoo..näytä minulle virheeton ihminen, niin minä näytän sinulle hänen virheensä.....
tulisi elää niinkuin maailma elää. eikö eri hengellisyydet tee eroa maailmaan?
Yritäp mirri laittaa luottamuksesi ja uskosi oikeaan osoitteeseen eli Herramme Jeesuksen Kristuksen eteen äläkä ole niin hätäinen tuomitsemaan muiden ihmisten elämää. Jumala on kautta aikain käyttänyt toinen toistaan syntisempiä ihmisiä työkaluinaan, joten jätä arvostelusi pois, huolehdi omasta itsestäsi sekä uskostasi ja LUOTA HERRAAN KAIKESSA!
Armoa ja rauhaa Teille kaikille toivottaapi Matteus!
Tupakan olevan epäterveellistä kuten suola ja sokerikin.
Niitä ei tule käyttää väärin.
Suola tai sokeri ei sopivissa määrin ole epäterveellistä, mutta tupakka alkoholi on.
Nehän eivät sinänsä ole syntiä vaan väärinkäyttö on syntiä.
Se miten niitä käyttää.
Kuten esimerkiksi raha sitä voi käyttää oikein ja väärin, mutta raha on metallia tai paperia.
Jotenkin tuntuu, että aikuiset ihmiset on kuin lapsia näissä kysymyksissä joilta puuttuu maalaisjärki.
Urho Muroma teki väärin polttaessaan.
Sehän on selvä. Itse teen väärin kun juon niin paljon kahvia, mutta yritän tehdä siitä parannusta.
Ihmisen tulee huolehtia itsestään on raamatussa.
Katolilaisille ahneus on yksi kuolemansynneistä.
Ei ei ei..nyt ihmiset ymmärsivät täysin väärin kirjoitukseni.Ei ollut tarkoitus "haukkua" syntiseksi tätä miestä tai arvostella hänen touhujaan.Vaan ihmettelin ääneen miksi Jumala ei ohjaa tätä miestä oikealle tielle?
Eli siis kun mies on "viisastunut" monessa asiassa uskooon tulon myötä niin miksi ei tässä????????Eikö miehen pitäisi ajatella edes lähimmäisiään ja lapsiaan jos ei sitten omasta terveydestä välitä?????
Minä ainakin luotan että Jumala voi hänet tästä parantaa!!Mutta kun mies itse ei näe loukkaavansa ketään tällä asialla!!
ihmisen kanssa? Jätä ihmeessä sellaiset parantajaevankelistat rauhaan. Jos kovasti olet sellaisten kanssa tekemisissä vaikutta se vain omaan uskonelämääsi haitalllisesti.
Mielestäni oluen juonti ei ole syntiä. Humalaan juonti on. Itsekin join aikoinaan, mutta nyt ei vatsa enää kestä. Tupakointikaan ei mielestäni ole syntiä. Typerä ja epäterveellinen tapa kylläkin. Jumalalle on tärkeämpää, että ihmiset pelastuvat ja saavat avun elämäänsä kuin se, että noudatetaanko meidän itsemme järjestelemiä säännöksiä. Siunaan tätä miestä työssään, vaikka en tiedä kuka hän onkaan?
tehdä jokin asia haluttavaksi, on nimetä se synniksi ja sitä kautta kielletyksi hedelmäksi!
Jätä epävarmat henkiin!
uudestaan Norttia polttamaan vaikka se ei syntiä olisikaan! Aloitin polttamisen siinä 15 ikäisenä ja lopetin elokuussa 1960 kun olin melkein 26 v. Lihallinen himo se on, tuskinpa henki sitä kaipaa?
Lääkärin vuositarkastuksessa lääkäri katseli keuhkokuviani ja kysyi, poltanko tupakkaa? Sanoin lopettaneeni yli 40 vuotta sitten, johon lääkäri totesi, että savuttelusta jäävät tietyt arvet keuhkoihin pysyvästi. Hän oli neuvostoliiton aikaan NL;ssa koulutuksen saanut virolainen lääkäri.