Mikä tupakanpoltossa on synnillisempää

kuin esim. rasvaisessa, sokerissa tai suolaisessa ruoassa, jossa on paljon lisäaineita?

Tai luontoa saastuttavassa citymaasturissa?

Perustelkaa tämä Raamatunjakein.
9340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kuolema on syntiä

Äänestä
  • eläminen se vasta syntiä onkin.

    Äänestä

se saastuttaa lähimmäisiä.

Äänestä

Siis sehän on neutraaliaine kuten alkoholi sun muut, mutta se miten käytetään on eriasia.
Ruumiisi on Pyhänhengen temppeli on Raamatussa ja lisäksi joka turmelee Pyhänhengentemppelin hänet Jumala on turmeleva.
Siis suola on ok oikein käytettynä, mutta liikaa käytettynä se ei ole hyväksi.
Tupakka ei ole hyvä koska se aiheuttaa tuhoa Pyhänhengentemppelillä.
Mutta tupakka kasvina on ihan ok.

Äänestä

Raamattu sanoo, että Ruumiimme on Pyhän Hengen temppeli. Sitä ei saa saastuttaa millään.
Tupakka on todella haitallista terveydelle ja siitä on laskettu yli tuhat terveydelle vaarallista ainetta. Sodit Kristuksen ruumista vastaan, jos poltat. Sinäkin uskovana olet osa Kristuksen ruumista (ruumiisi ei liity tähän mitenkään) ja jos käyttäydyt tuhoavasti omaa ruumistasi kohtaan, vaikeutat Jumalan sinulle antamaa tehtävää täsä maailmassa. Sinulle uskottu tehtävä on osa Kristuksen ruumista, joten vahingoittamalla omaa toimintakykyäsi vaikeutat Jumalan suunnitelmien toteutumista. Se voi vaikuttaa moniin ihmiskohtaloihin Jumalan joutuessa muuttamaan suunnitelmiaan.
Ihminen on luotu elämään ilman tupakkaa. Jumala ei voi uskoa sinulle juuri mitään, jos jatkat. Se ei ole vain sinun asiasi.

Äänestä
  • Entä epäterveelliset elämäntavat yleensä? Liikkumattomuus?

    Entäpä jos ihminen sairastaa vaikeaa parantumatonta sairautta, eikö Jumala voi uskoa hänelle tehtäviään, koska hänen toimintakykynsä ei ole niin hyvä? Täytyykö kristityn olla superhuippukuntoinen ja terve?

    Äänestä

  • dgh kirjoitti:

    Entä epäterveelliset elämäntavat yleensä? Liikkumattomuus?

    Entäpä jos ihminen sairastaa vaikeaa parantumatonta sairautta, eikö Jumala voi uskoa hänelle tehtäviään, koska hänen toimintakykynsä ei ole niin hyvä? Täytyykö kristityn olla superhuippukuntoinen ja terve?

    Ylipaino viittaa ahneuden syntiin ja aiheuttaa enemmän terveyshaittoja kuin tupakki.

    Äänestä

  • mopegoisarvsarestimneriaski... kirjoitti:

    Ylipaino viittaa ahneuden syntiin ja aiheuttaa enemmän terveyshaittoja kuin tupakki.

    se tupakkimieskin kykenee rukoilemaan ja tekemään hyvää samoin kun savuttomat ihmiset.

    Äänestä

Mielestäni ei mitään. Tupakan poltto ei mielestäni ole syntiä. Se on typerää ja epäterveellsitä mutta ei syntiä sen enempää kuin liikalihavuus tai mikä muu tahansa terveydelle haitallinen toiminta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dgh kirjoitti:

kuin esim. rasvaisessa, sokerissa tai suolaisessa ruoassa, jossa on paljon lisäaineita?

Tai luontoa saastuttavassa citymaasturissa?

Perustelkaa tämä Raamatunjakein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu