Otan joka aamu/aamupäivä 2 Panacodia. Syyt siihen:
- Jalkani ovat joka aamu jäykät ja kipeät. Ylipainoni (n. 30kg liikaa) on varmaan osasyyllinen jalkakipuihin.
- Jos en ota näitä kahta Panacodia, vatsani menee kuralle, Panacod jämäyttää suoliston sopivalle toiminnalle.
- Päiväni ei lähde kunnolla käyntiin, ennen kuin olen ottanut tabletit, jostain syystä.
Onko tämä VAARALLISTA?
Onko tämä Riippuvuutta?
Voiko näin jatkaa vaikka aina?
Korostan sitä, että annokseni ei ole sen isompi kuin 2 kertaa 500mg 30mg.
- Jalkani ovat joka aamu jäykät ja kipeät. Ylipainoni (n. 30kg liikaa) on varmaan osasyyllinen jalkakipuihin.
- Jos en ota näitä kahta Panacodia, vatsani menee kuralle, Panacod jämäyttää suoliston sopivalle toiminnalle.
- Päiväni ei lähde kunnolla käyntiin, ennen kuin olen ottanut tabletit, jostain syystä.
Onko tämä VAARALLISTA?
Onko tämä Riippuvuutta?
Voiko näin jatkaa vaikka aina?
Korostan sitä, että annokseni ei ole sen isompi kuin 2 kertaa 500mg 30mg.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kodeiini, eli metyylimorfiini on opiaatti, jota normaalisti käytetään kipulääkkeenä ja joka toimii viihdekäytössä siinä missä useimmat opiaatit, joskin sitä pidetään suhteellisen mietona opiaattina. Kodeiinin vaikutukset ovat hyvin samanlaiset morfiinin kanssa, sillä kodeiinin vaikutus syntyy, kun kodeiini metabolisoituu maksassa morfiiniksi. Kodeiinilla on pitkälti samat sivuvaikutukset kuin muillakin opiaateilla ja opioideilla, elikkä ne pääosin normaalissa viihdekäytössä rajoittuvat pahoinvointiin ja oksenteluun. Kuitenkin pitää huomioida, että kodeiinia voi myös nauttia liian suuria annoksia jolloin se voi viedä hengen. Kodeiini voi myös olla tappavaa alkoholin tai muiden keskushermostoa lamaavien aineiden kanssa jo pienemmillä annoksilla. On myös huomioitavaa, että saatavilla olevissa reseptivalmisteissa on muita haitallisia aineita, jotka tulisi elimistön turvaksi erotella yksinkertaisella kylmävesierottelulla valmisteesta.
Kuten muihinkin opiaatteihin ja opioideihin, myös kodeiiniin voi kehittyä vahva fyysinen riippuvuus. Psyykkinen riippuvuus voi kehittyä siinä missä kaikkiin muihinkin nautintoaineisiin. Näistä syistä käyttö on syytä pitää luonteeltaan satunnaisena.
Kannattaa nyt sentään pyrkiä eroon tuosta "tavanvuoksi" syömisestä!
Jos "päivä ei lähde käyntiin" ilman, on jotain pielessä!
Ja mene lääkäriin tutkituttamaan syy siihen, miksi vatsa on löysällä jatkuvasti! Siihen voi syynä olla vakavakin sairaus, vaikket heti uskoisikaan!
Käytä internettiä ja hae tietoa!
Että olet "miedossa" koukussa.
Kodeiini kuten muutkin opiaatit aiheuttavat ummetusta. Eli vatsa reagoi lääkkeeseen vieraana aineena ja elimistö yrittää sopeutua.
Kun jätät sen lääkkeen ottamatta alkaa tietysti tulla vauhtia suoleen. Vatsan toimintasi voi olla häiriintynyt ja varmuuden vuoksi suosittelen lääkärissä käyntiä.
Tuo vatsan toimintasi voi kuitenkin johtua riippuvuudesta. Tuo on aika tyypillinen oire kaikille opiaattien käyttäjille.
Mutta onneksi olet noinkin miedolla annoksella pärjännyt.
Kehoitan varovaisuuteen tuon lääkkeen kohdalla.
Niin ja sitte sinne lekuriin.
Kokeile miten käy jos otatkin 1,5 tablettia. Viikon kuluttu 1 tabl ja sitten puolikas.
Tuon vieroitusajan voisit pitää vatsaa kurissa ripulilääkkeellä kuten Imodium ja maitohappobakteereilla.
Pitäisi myös selvittää jalkojen vika. Ei pelkkä ylipaino aiheuta tuollaista. Ettei vain olisi reumaa. Siihen on omat lääkkeet, tosin satunnaisesti joudun käyttämäään Panacodia.