Alotin nuvaringin kuukausi takaperin eli siis yksi rengas vasta ollut käytössä.. Haittavaikutuksina voisin todeta ruskeaa melkei mustaa vuotoa tulee koko ajan, rinnat on arat, pissattaa jatkuvasti (se nyt ei varmaan liity tähän..), ruokahalu on kasvanu.
Pidin rengasta vain 2 viikkoa ja otin pois, kuinkahan nopeasti tuo paino laskeutuu jos se nyt on tullut tosta renkaasta?
Ja mistä yleensä painonnousu ilmenee? Ruokahalun lisäämisestä vai mistä?
Kiitoksia avusta =)
Pidin rengasta vain 2 viikkoa ja otin pois, kuinkahan nopeasti tuo paino laskeutuu jos se nyt on tullut tosta renkaasta?
Ja mistä yleensä painonnousu ilmenee? Ruokahalun lisäämisestä vai mistä?
Kiitoksia avusta =)
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hormonaalisen ehkäisyn aloitusvaiheeseen kuuluu pitkittynyt tiputteluvuoto. Yleensä sitä on ensimmäisen kuukauden ajan. Mitä tulee tummanruskeaan väriin, se johtuu "kuolleesta verestä".
Rintojen arkuus on toinen tyypillinen ilmiö alkuvaiheessa, sillä elimistö on vasta tottumassa muutokseen. Vaikka hormonimäärän muutos on pieni, juuri se pieni määrä on ratkaiseva! Vaikutus on siis suuri, sehän tekee raskaudenkin mahdottomaksi. ;)
Muutos hormonitasapainossa voi aiheuttaa nesteiden kertymistä elimistöön ( -> paino nousee). Ruokahalu voi kasvaa, koska oireet on samankaltaisia kuin PMS-oireet.
Kahden viikon aikana tullut lisäpaino lähtee myös helposti, kun palaat sellaisiin ruokailutottomuksiin joissa energiansaanti vastaa kulutusta. Tunnet sen kun olo on virkeä, (mikä ei seuraa ylensyönnistä ). Kaksi viikkoa nyt on niin lyhyt aika...
Jos tiedostat että ruokahalun kasvu liittyy pikemminkin mielialaan kuin energiantarpeeseen, voit tarkkailemalla karsia turhaa mässäilyä. Mutta kun syöt tavallisesti, eiköhän ne ylimääräiset nesteet poistu pian. Muista liikkua usein (ei tarvii olla mitään himourheilua), se vilkastuttaa aineenvaihduntaa ja nopeuttaa ylimääräisten nesteiden poistumista.
http://www.tohtori.fi/?page=3328096&id=3843740