Euroopan suurimmassa toistaiseksi tehdyssä autoilijoiden puhallustestissä jäi kiinni alkoholin vaikutuksen alaisena lähes 13000 rattijuoppoa. Suomessa siitä määrästä oli kuitenkin vain 43. Onko suomalaiset siis kuitenkin suhteellisen raitista autoilijakansaa muihin euroopan jäsenmaihin verrattuna.
Mitä mieltä olette lukijat?
Iltalehdessä täsmennystä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200607134871358_uu.shtml
Mitä mieltä olette lukijat?
Iltalehdessä täsmennystä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200607134871358_uu.shtml
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mä oon yks noista.
Ensinnäkin on hyvä tehdä pieni ero eri maiden rattijuoppojen välillä.
Tällä tarkoitan sitä, että niin sanotuissa viinimaissa (Ranska, Italia, Espanja jne.) ajetaan paljon enemmän jurrissa kuin esim. Suomessa, mutta sillä erolla, että esim. ranskalainen ajelee lievässä humalassa, suomalainen useimmiten tukevassa humalassa.
Suomen tilastoja myös rumentavat monikertaiset uusijat, yleensä alkoholiongelmaiset henkilöt.
Edellä mainituissa viinikulttuureissa ajamista viinipullollisen jälkeen ei edes pidetä rattijuoppoutena (siis ihmiset eivät miellä sitä varsinaiseksi rikokseksi) eikä valvontakaan ole sitä luokkaa kuin meillä.
Venäjällä ajetaan aikamoisessa kaasussa, mutta niin ajetaan jenkeissäkin.
Olen monta kertaa ihmetellyt jenkkien tapaa vetää rehelliset kännit ja sitten ajaa ravintolasta kotiin. Todella monta kertaa on tämä tullut nähtyä ja pari kertaa olen joutunut ottamaan taksin kun en ole viitsinyt lähteä humalaisen tuttavan kyytiin.
Suomessa tehoratsiassa jäi kiinni viikon aikana 43 rattijuoppoa. Kuusi rattijuoppoa keskimäärin päivässä koko maassa ja nimenomaan tehoratsiassa.
Onkohan suomalaista rattijuoppoutta liioiteltu julkisuudessa?
Onkohan niin, että nimenomaan poliisi korostaa rattijuoppojen määrää julkisuudessa?
Mikähän siihen olisi syynä?
Ehkäpä lisämäärärahan saanti liikennevalvontaan.
Ja miksikähän liikennettä pitäisi valvoa tehostetusti?
joku seko massapostittaa Israelin touhusta älyttömästi viestiä, taitaa olla pari sivullista jo.