jos tekee joka ilta 100 toistoa 2 kilon käsipainolla niin voiko tästä jotenkin arvioida monta senttiä hauis kasvaa kuukaudessa???
hauis räjähtämään!!!
shut the f**k up & train
152051
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eli hauiksen kasvun per kuukausi voi laskea seuraavalla kaavalla: Käyttämäsi paino X toistojen määrä / 169. (En jaksa tässä kohtaa selittää mistä toi 169 tulee..)
Kumminki sun tapauksessa siis 2 X 100 /169 =1,183, eli hauiksesi kasvaa kuukaudessa noin 1,2 cm. Helppoa kuin mikä.
4-5 vuoden päästä sullakin on sit "pala"... anna mennä vaan tsemppiä treeniin. =)
2kg..heh..
luuletko et oon tosiaan niin tyhmä et uskoisin johonkin tollasiin kaavoihin?!? :D jonkin laista arviota pyysin lähinnä.
saavas tehokasta lihas kehitystä nostelemalla kahta kiloa ni anteeks vaan mut kyl mä pidän sua niin tyhmänä. ja arvionhan annoinkin noin 4-5 vuoden päästä siel saattaa jo herne näkyä =)
Siis 17,5 käsipainoilla kymppi=175/169=1,04
Mutta 15x15=225/169=1,33.
Eli jos mun hauis on 35cm ja veivaan 15x15 kuukauden, niin hauis on 46,5.
ALLRIGHT ! ! !
Luultavasti hauiksesi pienenee, mutta ei ainakaan kasva yhtään senttiä. :)
Se on vähän sama juttu, kuin mulla mökin kasvimaalla...siellä ei kasva, kuin vi**tus...
Joo niinhän se on, vaikka noi v*tun viherpiipertäjät aina väittää miten rentouttavaa hommaa se on..
ei kasva? kyllä se ainakin tähän asti on kasvanut! jos et usko niin tuu kattoo. papu näkyy paljon paremmin kun ennen kun aloin treenaamaan.
Voin vakuuttaa että se ei kuitenkaan johdu siitä, että olet nostellut 2 kilon painoja! :D
Niin kuin tuossa joku jo sanoi, 2kg painolla ei saa aikaan muuta kuin kettuuntumista ja iloisena lisänä ehkä jännetuppitulehduksen. Laita suosiolla se paino vaikka kirjahyllyn pitimeksi tai sitte farmarikävely 150km. Viimeinen keino on niellä se käpäri, niin saat 2kg utta vaikuttavaa massaa.
onhan toi vähän pieni paino, myönnän sen. saisin varmasti tehtyä isommallaki painolla monta kertaa mut ei nyt ole muutakaan painoo tällä hetkellä joten tuo saa kelvata.
jos sä tosiaankin luulet että siitä on jotain hyötyä että pumppaat jollain 2 kg:n painolla,niin siitä vaan.Mutta ihan näin neuvoksi, hauis ja muut lihakset kasvaa nostamalla painojen määrää ei sarjojen(ainakaan samalla painolla)
Ja toi sarjamäärä on jo totaalisen kohtuuton määrä
mutta siitä vaan jos hyvältä tuntuu :) Mutta vitut
siitä mitään hyötyä ole. Runkkaa mielummin, niin saat saman hyödyn ja vielä hyvän olon kaupanpäälle.
Mutta mä luulen että tää sun juttus on trolli eikö niin? Ei kukaan vähänkin bodauksesta jotain ymmärtävä ihan tosissaan tommosta kysy!!
ota vaikka mieluummin ne kaks painoa yhteen käteen(jos onnistuu) ja tee sillä vähemmän toistoja.. Vaikka siinäkin tapauksessa niitä toistoja tulee edelleenkin reilusti liikaa.. Ei ne nyt niin älyttömästi taida maksaa ne säädettävät n.15kg käsipainot, mitä saa marketeista ja urheiluliikkeistä..