Israel Miksi?

Jos katsoitte eilen kymppiuutiset, teisän pitäs tietää miksi näin on käynyt. Paikalla oli suomen armeijan eversti, asiantuntijana. Kyllä kalahtaa joka juttu Hizbollahin niskaan. Siitä ei ole epäilystäkään. Täällä on puhuttu miksi Israel tekee ton vain kahden sotilaan tähden. Vois kysyä myös miksi Lebanon tekee ton vain kahden sotilaan tähden. Kaikki loppuu heti kun sotilaat luovutetaan. Joskin turvallisuusraja suurenee, ja se on pois Lebanonilta, mutta tiesivät kun aloittivat, kuinka käy.
6234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

antavat yhtä puolueetonta tietoa kun Al Jazeera, puolueettomuus on vain pikkaisen erilailla painottunutta. Ja Suomen armeijan upseereilla tuntuu olevan jotain Arabi antipatioita. Varsinkin herra Nokkallan lausunnot ovat varsin koomisia.

Mutta tuosta nyt syntyneestä tilanteesta, ei mielestäni voi syyttää, kuin molempia osapuolia. Kyseessähän on kostonkierre, jonka pituus on niin pitkä, ettei kukaan muista mistä se alun perin oikein lähtikään.
Mitenkä tuollainen kierre lopetetaan, jos molempien osapuolien pitää saada viimeinen kosto?

Äänestä
  • Ei kyllä tossa uutisissa ollut arabi antipatioita. Selvästi tuli esille, että pitkään jatkunut rauhallinen tilanne Israelin ja Lebanonin välillä on vienyt suosion Hizbollahilta. Nyt oli tilaisuus sen nostamiseksi.

    Äänestä

  • Saattapi olla jopa juutalais-erkon kanava mikäli oikein muistan? tuo niin 'puolueeton' nelonen.

    Äänestä

  • molempien täydelliseen tuhoutumiseen!

    Äänestä

näitä meidänki ns. asiantuntijoita!
Iranin ja lähialueiden kuritus ja öljy syynä kaikkeen. Usa masinoi hanketta: kuluttaa 2 tynnyriä samalla kun saa vain yhden! Venäjä nousee öljynhinnan myötä-mietipä sitä.

Äänestä

näillä palstoilla uusnatsit ja stalinistit kulkevat käsikädessä Israelin vastaisessa rintamassa.Kummallakaan ei asiatietoa,pelkästään valtava viha juutalaisia kohtaan.O.W.Kuusinen pyörii haudassaan Kremlinmuurissa,joten venäläiset kutsuvatkin nykyään häntä"hyrräkuusiseksi".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saaranranta kirjoitti:

Jos katsoitte eilen kymppiuutiset, teisän pitäs tietää miksi näin on käynyt. Paikalla oli suomen armeijan eversti, asiantuntijana. Kyllä kalahtaa joka juttu Hizbollahin niskaan. Siitä ei ole epäilystäkään. Täällä on puhuttu miksi Israel tekee ton vain kahden sotilaan tähden. Vois kysyä myös miksi Lebanon tekee ton vain kahden sotilaan tähden. Kaikki loppuu heti kun sotilaat luovutetaan. Joskin turvallisuusraja suurenee, ja se on pois Lebanonilta, mutta tiesivät kun aloittivat, kuinka käy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu