Nuo uudet, hienot ja "turvalliset" muovipaikat murenevat minun suussani kuin korput. Parhaimmillaan paikka on kestänyt vuoden ja huonoimmillaan alle 15 minuuttia. Taas lähti yhdestä välistä iso paikka ja hampaiden väli on jo täynnä tämän päivän ruokalistaa.
Kiva juosta hammaslääkärillä parin viikon välein korjauttamassa paikkoja.
Onkohan kellään muulla samanlaista ongelmaa?
Kiva juosta hammaslääkärillä parin viikon välein korjauttamassa paikkoja.
Onkohan kellään muulla samanlaista ongelmaa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
pyydä, että hammaslääkärisi vahvistaa muovipaikan verkkomaisella kuitulujitteella -everstick net. Paikan vahvistus ei satu eikä vahvike näy, joten lopputulos näyttää hyvälle.
Mullakin hajosi muovipaikat, sitten niitä paikattiin jatkuvasti uudestaan ja koko ajan porattiin --> inhottavaa mulle, kun kärsin pahasta hammaslääkäripelosta
Sitten joitakin vuosia sitten kaikki purupintojen paikat laitettiin amalgaamilla ja hyvin on pysyneet. Aluksi pelotti kamalasti sen amalgaamin myrkyllisyyden takia, mutta mieluummin otan pienen elohopeariskin kuin ravaan alvariisa porauttamassa leegoja. En syö kalaakaan joten ei sitä elohopeaa mulle tule sitäkään kauttaa.