Miten saa ripset kasvamaan nopeemmin?

...

Niin jos leikkaa ripsiä hieman kärjestä, niin kasvavatko ne sitten nopeemmin ja pidemmiksi?

19

12630

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvaisivat?

      Kun leikkaat ripsistäsi kärjet, ripset kauhistuvat ja alkavat kasvaa pituutta? Sitten ne kasvavat entistäkin pitemmiksi siinä pelossa, että leikkaat lisää?

      Höpsis. Ripsiäsi et saa pitemmiksi millään keinolla. Ripsilläsi on oma mittansa, johon ne kasvavat muutaman kuukauden elinaikansa kuluessa, ja sitten putoavat pois. Taikakeinoja ei ole.

    • leikattiin

      juuria myöten silmäleikkausta varten. Toiseen silmään ei koskettu, joten siinäpä oli hyvä vertailukohta valmiina.

      Ripset kasvoivat ajan mittaan takaisin, mutta MITÄÄN pidennystä tai tuuhennusta ei näkynyt. Leikkauksesta on 10 vuotta aikaa, joten en usko, että ripsille tästedeskään tapahtuu kummempia.

      Niin, ja ripsien sänki on niin kummallinen ja kauhea näky, että käytin silmälappua monta viikkoa tarpeellista pitempään. :(

    • no.

      muuta amerikkaan. siellä kaikki on mahdollista, ripsetkin kasvavat jos kovasti toivot! :DD (ei niitä saa kasvamaan )

      • soppiksen kasvunkiihdytystä

        auttaa varmasti. ripset kasvaa hujauksessa. mul on tosi pitkät sen ansiosta!


    • teko

      ripset se on hyvä keino vaikke olekkaan luomu ... ;)

    • karvan kasvusta

      Karva kasvaa noin sentin kuukaudessa. Silmäripsi taas kasvaa noin kuukauden (eri ihmisillä vaihtelee tämä aika) sen jälkeen silmäripsi irtoaa, karvanysty pitää lepotauon ja nystystä alkaa kasvaa uusi karva. Näin ollen maksimimitta on se, minkä ripsi noin kuukaudessa ehtii kasvamaan, ennen irtoamistaan.
      Jos epäilyttää, oletko koskaan kestovärjännyt silmäripsiäsi? Kestovärihän ei lähde karvasta pois, mutta kun koko karva lähtee, ei kestovärjäyskään ripsissä juuri 4 viikkoa kauemmin näy.

    • miksi ne muka kasvaisivat nopeammin ja pidemmiksi jos leikkaat ne? mieti nyt vähän.

    • eisaatana :D

      voi hyvä luoja... älkää ihmiset leikatko ripsiänne :D

    • zempel609

      minulla kasvoi todellapaljon ripset kun leikkasin niitä! kokeilkaa ihmeessä!

    • hlatisseseerumi

      Kyllä ne vaan saa kasvamaan! Ei leikkaamalla, mutta esim Latisse-ripsiseerumilla, googleta :) toimii mulla, ei saa suomesta kylläkään

    • Risiiniöljy

      Mä ostin nuorena apteekista pikku pullollisen risiiniöljyä ja laitoin sitä yöksi ripsiin. Oli tosi riittoisaa ja oli tosi pitkät ripset:) Kai apteekit vieläkin myyvät irisiiniöljyä. Toinen on manteliöljy jota myös myydään apteekissa.

    • sezrdxfgcv
    • mitä:)

      Itse olen kokeillut rasvaa laittaa ripsiin, mutta se ei minulla ainakaan olisi kannattanut, koska perusrasva veti ripsiä luomien sisään, joten se ei ainakaan kannata.

    • Ripsimonsteri

      Tää ripset leikkaamalla pidemmiks- juttu on täyttä urbaanilegendaa.

      Minnuu on itteä siunattu pitkillä ripsillä, ja ne oikeasti on myös haitaksi. Ottaa kiinni silmälaseihin. Nyt käytän kyllä piilolinssejä.

      Älkää alkako ripsiä leikkelemään. Tulee kalliiksi alkaa ostella irtoripsiä leikattujen tilalle (: Käyttäkää rahanne mieluummin vaikka kunnon pidentävään ripsiväriin.

    • Trust me

      Kyllä ripset saa kasvamaan jos niitä leikkaa todella vähän ne kasvaa 2:ssa kuukaudessa tuuheampina ja pidempinä. Ei ole pakko uskoa.

    • VaseliiniAuttaa

      Tää saattaa kuulostaa hieman oudolta mut pistäkää vaseliinia ripsiin nii kyllä alkaa kasvaa :D vaseliini vahvistaa ripsiä eikä ne tipu nii nopeesti ja niis tulee hyvänkuntoset eikä ne katkee. Se auttaa uskokaa pois :D

    • huonoripsinen

      eli siis vaseliini ,risiiniöljy vai manteliöljy ja mietin vaa sitä ett jos noista joku toimis nii oisko ripset sen jälkee enää niin taipusat

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3817
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3119
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2844
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2662
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2413
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      41
      1868
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1205
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1129
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1099
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1099
    Aihe