Ostamisen

prkele kun ei tiedä millaisen matkailuauton ostaisi. Välillä on sitä mieltä että pikku retkeilyautokin riittää ja välillä taas katselee isoja c-kortilla ajettavia pari- tai teli-pyöräisiä autoja (kumpi muuten parempi?).

Ja sitten: ostaakko alkovi vai puoli-integroitu? Sen verran on saaanut päätettyä ettei integroitua osta.

Ja eri malleja löytyy PALJON nykyään. Vaikeaa on valinta.
6808
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ensin oli auto ja vaunu,sitten auto ja katsoimme että auton piti mahtua parkkiruutuun kaupungeissa.Nyt taasen on auto ja vaunu,vaunun voi jättää kämppärille ja autolla kulkea.Harkintaa se vaati ennenkuin sen sisältää mikä on paras.

Äänestä

Dethlefs 6541/03 pituus 6.71
Uutta vastaava ajettu 26000 km siisti ja hyväkunt.
JA HUOLLETTU.

Äänestä
  • ... uutta autoa olen ostamassa.
    Näin paljon olen jo saanut päätettyä:
    alkovi, sohva (alla säilytystilaa), kaksoispohja, vesikiertolämm., lämmönvaihdin, suihku.
    Tämä rajaa jo jonkin verran vaihtoehtoja.

    Äänestä

ratkaisee ; - vuode ja istumapaikat riittävät .

Siltä pohjalta voit aloittaa :)

Äänestä
  • Autossa on riittävästi tilaa myös oleskeluun. Jos perheessä on lapsia. Varaudu siihen, että ruuan laitto onnistuu ja samoin muut aamu ja ilta toimet.

    yhtenä tärkeinpänä ominaisuutena pidin, että sängyt on koko ajan valmiita ettei niitä tarvitse purkaa ja kasata jatkuasti.

    Hyvä nyrkki sääntö ehkä. Lapsi perheelle alkovi ja sivu peti malli varustettuna kiiteälä takapedillä tai taka kerrossängyillä...Riippuen lasten määrästä ja iästä.

    Tavara tilat harrastusten mukaan....talli vain kontit.yms.

    Äänestä

liian pientä. Osta sellainen, johon teidän porukka mahtuu kohttuullisen hyvin, mutta jolla on vielä mukava liikkua.
Tällä tarkoitan "kultaisen keskitien" sääntöä.
Itse tein vaunupuolella niin, totesin, että keskikokoinen yksiakselinen on mukava liikuteltava ja sinne oma perhe mahtuu riittävän hyvin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaikeus kirjoitti:

prkele kun ei tiedä millaisen matkailuauton ostaisi. Välillä on sitä mieltä että pikku retkeilyautokin riittää ja välillä taas katselee isoja c-kortilla ajettavia pari- tai teli-pyöräisiä autoja (kumpi muuten parempi?).

Ja sitten: ostaakko alkovi vai puoli-integroitu? Sen verran on saaanut päätettyä ettei integroitua osta.

Ja eri malleja löytyy PALJON nykyään. Vaikeaa on valinta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu