Jakolinjaraja menee näin

Kommunistit ja antisemitistit ovat hispollahin puolella. Oikeistolaisesti ajattelevat Israelin puolella. Suomen kansasta on suuri osa oikeistolaisia. Mitä johtopäätöksiä voimme vetää tästä?
10491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

oletko todellakin sitä mieltä että oikeistolaisesti ajattelevat ovat älyllisesti vajavaisia?

Äänestä
  • Älä yritä palestiino, taas tekeytyä "suomalaiseks". Toi on niin,
    niin läpinäkyvää. Vaikka et sitä itse käsitäkään, siis
    mistä sen huomaa... -fontista? Ehee-en kerro.

    Äänestä

Juuri noin se jakolinja menee.

Onneksi suomalaiset ovat enemmistöltään tervejärkistä joukkoa!

Äänestä
  • paikkansa...sinä et kylläkään kuulu siihen ryhmään.

    Äänestä

mutta kaikki eivät ole sitä vielä ymmärtäneet.

Suurinpiirtein noin se menee, poikkeukset vahvistaa säännön.

Äänestä

Kyllä se on hyvin näkyvissä. Esim.vasemmistolaiset ovat hyvin usein palestiinan puolella jne, jne. Joten kyllä asiassa on perää.
Johtopäätökseni on, että Suomalaiset tarvitsevat lisää OIKEAA TOSITIETOA lähi-idästä, joka puuttuu tietyn poliittisen kannan tiedoitusvälineistä. Että voivat muodostaa näkemyksensä uudelleen. Uskon että moni on myös Suomessa ymmärtämässä Israelin tukalaa asemaa paljon paremmin jo nyt.

Äänestä

Terroristijärjestöä nimeltään Irzun Tzvain Leumia kun se räjäytti King Davidin hotellin Jerusalemissa jossa kuoli lähes sata ihmistä.
Hotellissa sijaitsi brittihallinnon päämaja.
Tässä kommunistisen Neuvostoliiton tukemat Palestiinan juutalaiset alkutaipaletta vuonna 1946 ja seuraavana vuonna YK päättää jakaa Palestiinan kahteen valtiaan juutalaiseen ja arabi valtiohin siis vuonna 1947.
Kommunistiset Neuvostoliiton tukemat Palestiinan juutalaiset siellä aloittivat terrori kierteen.

Äänestä
  • On ollut kummalliset sympatiat lähi-itään ja Neuvostoliittoon ja vielkin näitä stallareita tavaa täällä ihailemassa noita Neuvostoliiton saavutuksia.
    Minä olen myös lukenut tosta kommunistien ja juutalaisten yhteiselosta ja ton terroristiryhmän johtajana oli sellainen tyyppi kun Menahem Begin.

    Äänestä

  • "lyhyt oppimäärä Israelin terroristisesta historiasta:
    -Haganah: 1900-luvun alkupuolelta toiminut järjestö jonka alkuperäinen tarkoitus oli suojella juutalaissiirtolaisia arabien hyökkäyksiä vastaan. Toisen maailmansodan jälkeen Haganah kuitenkin aloitti terroritoiminnan (Sternin ja Irgunin rinnalla) brittejä vastaan. Israelin itsenäistymisen vaiheilla Haganahin johdossa oli Jitzhak Rabin.

    Irgun: Haganahista 1930-luvun alussa Tehomin johdolla irrottautunut siionistinen taistelujärjestö. Liike ryhtyi 1937 luomaan puhtaasti juutalaista valtiota alueelle käymällä aktiivisesti sekä brittihallinnon että arabien kimppuun. 1943 Irgunin johtajaksi tuli Menachem Begin. Irgunista irronneena terroristijoukkona toimi Sternin (Lechi) ryhmä.

    Haganahia lähellä olevat perustivat Israelin työväenpuolueen kun taas Irgunia lähellä olevat perustivat Likud-puolueen."
    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000352&posting=22000000017982446

    Äänestä

  • Täälä jauhaa sontaa minkä kerkee vain alhaiset vanhat kommunistit tukevat roistomaisesti käyttäytyviä juutalaisterroristeja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


untoheikki kirjoitti:

Kommunistit ja antisemitistit ovat hispollahin puolella. Oikeistolaisesti ajattelevat Israelin puolella. Suomen kansasta on suuri osa oikeistolaisia. Mitä johtopäätöksiä voimme vetää tästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu