SHERIFFI OTAVAISELLE

Capricorn

Anteeksi nyt vaan kun tiedustelen arvon seriffiltä mutta onko teillä kenties joku kriisi ikänne suhteen? Lähes jokaisessa kirjoituksessanne otatte kantaa siihen, että "nuorta saa haluta mutta vanhemmalle ei saa sanoa pahasti" yms. Saako nuoremmalle sanoa sitten jotenkin toisin?
Esittämänne ikärasismiongelma kääntyy toisinpäin kriittisissä puheissanne, koska kuitenkin henkeen ja vereen suojelette vanhempaa väestöä. On totta, että ketään ei saa lokeroida tai muutoin kategorisoida ikänsä puolesta mutta eikö ole väärin, että asemassanne otatte esille tämän ikäkysymyksen toisen ääripään? Eikö se ole mielestänne ikärasismia?
Tuolla kirjoituksissa on paljon sellaista, mikä on mielestäni enemmän poistamisen arvoista kuin se, että jossain vilahtaa ikäsyrjintään liittyvä lause. Mielestäni voisitte ottaa kantaa avoimesti suhteestanne ikäänne ja samalla kommentoida myös sitä, että millainen tasa-arvo toteutuu siinä, että naisen logiikkaa käsittelevää palstaa valvoo juuri nainen. Minusta tämä ei edistä tasa-arvoa, eikä varsinkaan suomalaista, ennestään murenevaa sananvapautta.

8

971

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • igi-tur

      Mieskö täällä pitäis olla sheriffinä? Ja miehen logiikassa nainen sheriffinä?

    • Mukava mies

      Otavaisella on selkeita ongelmia. Alkaa kiusatko sita. Jos haluatte haukkua vanhoja naisia niin tehkaa se Zamion Sheriffoimilla palstoilla, toi Otavainen nimittain poistaa kaiken negatiivisen materiaalin yli 30 vuotiasta naisista.

      • Ote keskustelupalstojen säännöistä:

        Keskustelun säännöt ja kirjoittajan vastuu

        Suomi24 tarjoaa maksuttoman kanavan julkiseen keskusteluun ja mielipiteiden vaihtoon. Jotta keskustelupalstojen ilmapiiri säilyisi miellyttävänä ja kaikille sopivana, on kaikkien kirjoittajien noudatettava palstoja koskevia sääntöjä. Muistathan, että olet vastuussa omasta kirjoituksestasi ja sen sisällöstä. Kirjoittajaa sitoo Suomen laki ja lakia rikkovien viestien kirjoittaja voi joutua teksteistään oikeudelliseen vastuuseen ja saada sakkoja.

        Keskustelupalstat on tarkoitettu rakentavaa ja asiallista ajatusten vaihtoa varten. Keskustelu ei ole chattailua tai samojen viestien lähettelyä jokaikiselle palstalle. Yritysten mainonta ja markkinointi ei myöskään kuulu keskustelupalstoille.

        Yksityinen henkilö voi jättää myynti- tai markkinointi ilmoituksen torille. Jos haluat yrityksellesi medianäkyvyyttä Suomi24:ssä, katso mainostaminen.

        Keskustelusivuilla sanomasi tavoittaa suuren yleisön. Pidä mielessäsi muutama tärkeä asia, kun kirjoitat palstoille.

        Valitse oikea palsta aiheellesi. Jos haluat kirjoittaa esim. uskonnosta, käytä uskontoon liittyviä palstoja. Viestit jotka eivät mitenkään liity palstan aiheeseen poistetaan tai siirretään oikeaan paikkaan.

        Keskusteluissa on noudatettava voimassa olevaa lainsäädäntöä, mm. henkilökohtaisen tietosuojan ja tekijänoikeuksien osalta.

        Keskusteluissa ei saa:


        Kehottaa ketään rikokseen tai väkivaltaan
        ESITTÄÄ ASIATTOMIA JA LOUKKAAVIA KOMMENTTEJA MUISTA KESKUSTELIJOISTA
        Esittää laitonta tai loukkaavaa materiaalia
        Linkittää tiedostoihin tai sivuille, jotka sisältävät ihmisiin tai eläimiin kohdistuvaa väkivaltaa.
        Esittää yksityishenkilöiden henkilötietoja ilman asianomaisen suostumusta
        Käyttää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia. Tekstin suora kopioiminen muista julkaisuista on kiellettyä. Toisin sanoen rikot tekijänoikeuslakia, jos kopioit artikkelin lehden verkkosivulta ja kopioit sen Suomi24:n keskustelupalstalle. Viestit, joihin on kopioitu artikkeli tai pitkä lainaus, poistetaan.
        KIRJOITTAA RASISTISIA TEKSTEJÄ
        Kirjoittaa tai kuvata karkeaa pornografiaa
        Markkinoida tai mainostaa tuotetta tai palvelua
        Massapostittaa puheenvuoroja tai lausuntoja. Toisin sanoen saman sisältöisen viestin lähettäminen useampaan kertaan tai jo kertaalleen poistetun viestin uudelleen postittaminen palstoille on kielletty. Jos huomaat näitä sääntöjä rikottavan, voit ilmoittaa siitä kyseisen viestin kohdalta.

        Suomi24.fi pidättää itsellään oikeuden poistaa asiattomat lausunnot keskusteluista. Toistuvasta häiriköinnistä keskustelusivuilla seuraa IP-osoitteen jäljitys ja tarvittavat jatkotoimenpiteet.

        Emme velvoita sheriffejä kommentoimaan toimiaan tai viestien poistoa palstalla. Yksittäisiä sheriffejä koskevat keskustelut voidaan poistaa keskustelupalstoilta. Epäasiallisesti käyttäytyvistä sheriffeistä voi ilmoittaa palautteen kautta.

        Suomi24.fi ei ota minkäänlaista vastuuta keskusteluissa esitetyistä väitteistä tai niiden aiheuttamista seurauksista.

        Keskusteluja käydään keskustelijoiden omalla vastuulla.

        Eli selkokielellä...miesten logiikka palstallakaan ei saa mellastaa kuin pellossa,samat säännöt sielläkin on kuin täällä! Kannattaa tavata nuo säännöt ja painaa ne mieleen kunnolla!

        Terveisin:Miesten logiikka Zamio


    • perjantai

      mistä puhuttu mutta kun katson tuota seriffin ikää niin voin kyllä kuvitella: joku on laukonut vähän totuuksia nelikymppisen naisen ulkonäöstä tai siis ennenminkin sen menettämisestä. Sehän on yli kolmenkympin jälkeen naiselle arka paikka, se totuuksien laukominen.

    • löytänyt

      yhtäkään keskustelua, jossa nuoria naisia olisi samalla tavalla leimattu ja herjattu kuin vanhempia. Näin ollen oletan, että Otavaisen ei ole tarvinnut niihin puuttua = hänen on mahdoton todista olevansa neutraali. Tai toinen vaihtoehto: Hän on poistanut ne nuoria naisia loukkaavina.
      Tämä(kin) ketju alkaa nyt haista pahasti samalta ikärasismilta, mutta se henkilöityy Otavaiseen. Ovela kikka sinänsä päästä jatkamaan herjaamista, hänellä kun riittää pokka jättää itseensä kohdistuva, epäoikeudenmukainen kritiikkikin näkyviin. Toisaalta, itse asialle se on jonkinasteinen karhunpalvelus.
      Jos sille linjalle lähdetään että ihmisiä saa haukkua asioiden perusteella, joille hän itse ei mitään voi (ikä, ihonväri, vamma tms.), täällä voitaisiin yhtälailla tuomita vaikka kaikki sinisilmäiset kaasukammion ansainneiksi. Viha lietsoo vihaa, se kannattaisi muistaa.
      Osaltani ihmettelen miksi kessään niin paljon edes herättää tunteita jonkun - ja vielä ventovieraan - ikääntyminen niin että sen morkkaamisoikeuden takia tällaista taistoa täällä viitsii käydä. Taitaa pelottaa, kun niitä omiakaan ikävuosia ei pysty alkaa yhtäkkiä täyttämään alaspäin...

      • ..Mutta jätin tämän kirjoituksen tähän näkyviin ihan siksi,että tähän ketjuun saa nyt purkaa kaikki patoutumat,mitä nyt on mielenpäällä..henkilökohtaisesti en piittaa pätkääkään omaan persoonaani kohdistuvista arvosteluista,mutta näitä juttuja lukee varmasti paljon sellaisia henkilöitä,jotka saattavat todella loukkaantua ilkeämieliseti ja ajattelemattomasti lauotuista kommenteista..jotenkas jatkossa pyrin puuttumaan ikävänsävyisiin aloituksiin tiukemmin.

        Mielipide saa olla ja pitääkin olla..mutta sen esittäminen sellaisessa muodossa,että herättää asiallista keskustelua..kiistelyäkin,on jo taitolaji,jota kaikki eivät osaa..valitettavasti.

        terveisin Ottis..


    • viikonloppuisä.

      Pidä vain linjasi. Sitä varten palstoilla on seriffit, että niillä olisi jonkinlainen järjestys.

      On oikein poistaa loukkaavat viestit, niitä on ihan liikaa eri palstoilla edelleen näkyvissä. jostain sýystä nämä palstat saavat ihmiset ihan suoraan käymään toisen kirjoittajan kimppuun vaikka he eivät (ehkä) oikeassa elämässä edes kuvittelisi tekevänsä moista. Anonymiteetti saa aikaan kummallisia asioita.

      Perustellut mielipiteet ovat mukavaa luettavaa. Toisten persoonan rääpiminen tuntematta ihmistä on säälittävää.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      161
      5003
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      20
      3601
    3. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      160
      3401
    4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      38
      2907
    5. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      104
      2665
    6. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      28
      2058
    7. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1905
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      11
      1759
    9. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      154
      1515
    10. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1502
    Aihe