USA:n solttujen mielenterveys...

horjuu; vakavia ongelmia maailmalta kotiutettujen sotureiden psyykkeessä!

Asia on tuttu kaikkialla sotatoimissa, mutta yleisesti valtaapitävät vaikenevat asiasta.

Sodan tuoman stressin vaikutuksia on tutkittu runsaastikin sotilaspsykiatriassa ja on pyritty kehittämään psykologisia menetelmiä posttraumaattisten syndromien kehittymiselle. Tarkoituksena kehittää ihmisestä yhä parempi ja kestävämpi "väline, kone, eli uusi kyberihminen militantteihin toimiin, otus, joka ei turhia hötkyile!

Kasarmin kupeessa kasvaneena olen joutunut näitä sodan vikuuttamia persoonallisuuksia seuraamaan jo lapsena ja todella järkyttäviä tapauksia on ollut, niitä ei armeijoiden jälkihuolloilla ja tattoilla ja sankarikiitoksilla hoideta, tabuilla kylläkin!
7288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei vähinten sinulla.

Olen lukenut sinun toislaitaisia juttujasi ja tullut siihen tulokseen, että sinun äärivasemmistolaisuutesi johtuu liian helposta elämästä.

Vaadit muilta, mutta itse et anna mitään. Aito kommunistihan sinä olet!

Ja aina muita syyttämässä, itsessä ei mitään vikaa?

Äänestä
  • mutta ohhoh!

    Kivaa ja helppoa on ollut; ei edes lainoja ole tarvinnut ottaa, eikä kaikenmailman työnantajia pelätä! Senkun vaan opiskella sitä mikä kiinnostaa ja rakennella tönöjä ja huviloita!

    Sosialaismista olen todennut useasti, että se on hyvä renki, mutta huono isäntä, siis tavalliselle palkansaajalle ja pienyrittäjälle.

    Kapitalismi sekin on hyvä renki, mutta huono isänta. Sama koskee sotilasta ja uskontojakin!

    Pari vikaa minussakin on, mutta en niitä tässä kerro, tai kerron sittenkin:" Olen eri peto ostelemaan kaikenlaista, mutta myydä en osaa ja toiseksi olen liian vaatimaton!"

    Äänestä

Katsellessani juuri äsken YLE:n eilisiltaisia uutisia totesin saman asian mistä kirjoitat.
Uutisissa kerrottiin mm. miten sotilasta jolla on sotilasasu päällä kunnioitetaan... Ehkä on sittenkin enemmän kysymys sen aseen kunnioittamisesta, mitä hän kantaa rinnallaan aivan kuin äiti kantaisi siinä pientä lastaan...
Ehkä pitäisi hieman sääliä näitä sotilasparkoja, jotka tuhansien kilometrien päässä turvaavat maansa koskemattomuutta...en tiedä.
On muistettava miten myös Vietnamin Sodan aikana, ja heti sen jälkeen alettiin keskustella amerikkalaisten sotilaiden horjuvasta mielenterveydestä. Myös siellä he tappoivat joukoittain siviilejä, kylvivät ihmisten päälle myrkkyjä jne... Saattaa siinä mielenterveys pitkän päälle horjuakin, mutta silti on kyseessä elitistinen juttu, koska yleensä puhutaan amerikkalaisten ongelmasta, siitä miten hyvinvoivat kultapojut ovatkin alkaneet voida pahoin. Näissä keskusteluissa unohtuu helposti se toinen osapuoli... joista arvatenkin suurin osa on jo tapettu tehokkailla aseilla, eikä heillä siis niin ollen ole enään mitään ongelmia.

Äänestä
  • "kysymys sen aseen kunnioittamisesta, mitä hän kantaa rinnallaan aivan kuin äiti kantaisi siinä pientä lastaan..."

    ????

    Äänestä

  • ootko savon suunnalta? kirjoitti:

    "kysymys sen aseen kunnioittamisesta, mitä hän kantaa rinnallaan aivan kuin äiti kantaisi siinä pientä lastaan..."

    ????

    Kaiketi sotilas rakastaa asettaa, niin kuin äiti lastaan...

    Mielleyhtymä...vertauskuva...jos ymmärrät? Ja miten Savo tähän liittyy?

    Äänestä

  • osapuolille, niin taisteleville sotilaille kuin siviileille, etenkin sodan jaloissa pyöriville lapsille traumatisoiva katastrofi.

    Nykyaikainen sodankäynti, jota myös Israelin joukot ja Hitzbollahit yms. käyvät, tähtää vastapuolen totaaliseen tuhoamineen sen kummemmin erittelemättä; kaikki tuhotaan, oli sitten kyseessä elävää ihmismassaa tai materiaalia. Sodan uhreista on tänään n.80% siviilejä! Sotilas on myös sodan uhri!

    Äänestä

Entäs sitten näitten "hummeeti" jotka elävät sotaa käyvissä maissa? Pitkittyneissä kriisipesäkkeissä kuten lähi-idässä. Voitaisko olettaa että Israelin sotilaat näkevät vihollisia kaikkialla? Samoin Hamas, Hizbollahit, Irakissa sunnit ja shiat jne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loginomi kirjoitti:

horjuu; vakavia ongelmia maailmalta kotiutettujen sotureiden psyykkeessä!

Asia on tuttu kaikkialla sotatoimissa, mutta yleisesti valtaapitävät vaikenevat asiasta.

Sodan tuoman stressin vaikutuksia on tutkittu runsaastikin sotilaspsykiatriassa ja on pyritty kehittämään psykologisia menetelmiä posttraumaattisten syndromien kehittymiselle. Tarkoituksena kehittää ihmisestä yhä parempi ja kestävämpi "väline, kone, eli uusi kyberihminen militantteihin toimiin, otus, joka ei turhia hötkyile!

Kasarmin kupeessa kasvaneena olen joutunut näitä sodan vikuuttamia persoonallisuuksia seuraamaan jo lapsena ja todella järkyttäviä tapauksia on ollut, niitä ei armeijoiden jälkihuolloilla ja tattoilla ja sankarikiitoksilla hoideta, tabuilla kylläkin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu