onnetoman kirjohylkeen. Ahneet kusipää norjalaiset eivät sietäneet kilpailua, vaan tappoivat uteliaan kirjohylkeen. Toivottavasti ne edes söi sen tai ottivat edes vuodan talteen.
Kalastajat tappoivat
hylkeen
9696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sinä olet elänyt kalastuksella?
Minäkin tuomitsen hylkeiden tapon, mutta toisaalta kalastajien elämä on sen verran rajua ja vaikeaa, että ymmärrän heitä tässä tapauksessa hyvin.
Elämässä ei ole yksinkertaisia totuuksia. Jos osaat asettua hylkeen asemaan, niin voisitko koittaa samaa kalastajankin kohdalla?
mahtoi olla ensin olemassa? Hylkeitä oli jo ennenkuin ensimmäinenkään ihminen edes keksi tehtdä luunkappaleesta ongenkoukkua ja aloittaa kalastusta joten eiköhän niillä hylkeillä ole suurempi oikeus niihin kaloihin kuin yhdelläkään ihmisellä.
Kyse ei ole oikeutuksesta. Me olemme vain vahvempia. Ja luonnossahan vallitsee vahvemman oikeus.
Asian vääryydestä voi olla montaa mieltä, mutta kylmä totuus on se, että ihminen *voi* tappaa minkä tahansa eläimen haluaa.
Oliko Suomesssa, jos niiin missä? Onkohan sen liha myynnissä? Tekisi mieli hylkeen kyljystä, nam!!!
Syö vaan Itämeren hyljettä niin saat dioksiini-, ym. annoksesi kerralla täyteen.
vai? Onpas sulla kivi nimimerkki.
näitä todella "asiantuntevia" kirjoituksia. En minäkään hylkeenmetsästystä ihaile, mutta en sen vuoksi rupea valehtelemaan, enkä esittämään väitteitä joilla ei ole mitään tietopohjaa.
Otapa ihan oikeasti selvää esim. Itämeren kalojen (lajeittain, vuodenajan ja koon mukaan) dioksiinipitoisuuksista ja sitten hylkeen.
Palataan sen jälkeen asiaan.
hylkeen lihaa ei voi syödä, koska se on niin kammottavan makuista. Sen sijaan kuutti on perimätiedon mukaan porsaaseen verrattava paisti!
Olen kalastanut ammatikseni pienestä pitäen ja voin kertoa että siinä vaiheessä kun joku ottaisi teidän palkoisanne päivittäin kymmeniä ellei satoja euroja pois niin uskaltaisin väittää että haluit alkaisivat lentää melko pian.
Te kaikki jotka tuijottavat lukuja jotka kertonee hylkeiden tämänhetkisen määrän; Hylkeet lasketaan lentokoneesta talvisin, taitaapa jokunen hylje viihtyä siellä veden allakin..Jokainen voi itse miettiä millainen laskuvirhe siitä seuraa.
Hylkeenlihaa ei vaitettavasti ole pakastimessa mutta nahkoja kaapista kyllä löytyy mikäli jollain on tarvetta vaikkapa lapasille.