Neuvoja aloittelijalle

Olen aloittanut noin viikko sitten kehonrakennusken ja haluaisin tietää mitä ravintolisää käyttäisin. Käyttäisikö proteiinia vai lihasmassanlisääjiä.
Auttakaa.
101042
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

elä osta mitään muutakuin lisää hyvää terveellistä kotiruokaa.

aamulla:
syö 2 lautasellista kauramyslipuuroa marjakeitolla. pari kananmunaa ja pari ruokalusikallista oliiviöljyä.
iso kuppi vihreää teetä.

2-3 tuntia siitä välipala

2-3 t lämmin ateria

2-3 välipala

illallinen ja kevyt iltapala ennen nukkumaan menoa.
ja jos heräilet öisin juo samalla lasi maitoa päälle vettä huuhtoaksesi hampaat.

reenaa oikein, kovaa ja lepää niin kasvat sikakörmyksi niinkuin me kaikki muutkin täällä
suomen suurimmalla ja kauneimmalla palstalla!

Äänestä
  • Miksi vihreää teetä ja oliiviöljyä?

    Äänestä

  • Mihin kummaan sä perustat väitteesi että on ihan sama mitä syö..
    no joo kunhan syö tarpeeksi..
    jos kaveri haluaa kehittyä ja saada lihasmassaa ni toi sun ohje on hyvä KUNHAN kaveri syö noina "välipaloina" noin 2 kiloo lihaa et saa tarpeeks proteiinia.
    Eli kaverilla asiallinen kysymys johon mä ainakin weiderin kanssa taipuisin siihen et syö hyvin ja terveellisesti, mutta osta lisäksi lisä proteiinia.
    noita "massanlisääjiä" varo ellei sul ole erittäin nopea aineen vaihdunta ja jos susta ei näy kirkkalla valolla läpi =).. heh.. niistä normi treenaajalle kertyy äkkiä massa TÄYSIN väärään paikkaan korkean hiilari osuuden takia.
    mut ei tähän voi mitään suoraa vastausta antaa.. suosittelen terveellistä ruokaa ja paljon ja lisäksi proteiinia, kokeilemalla näet itsellesi sopivan määrän.

    Äänestä

Perussafka on tärkeitän ja siinä laatu ja määrä! RavintoLISISTÄ tärkein on palautusjuoma. Älä osta valmiita tällaisia vaan hanki proteiini ja malto erikseen ja sekoita itse.

Parasta yleisesti on heraisolaatti, mutta koska olet vielä aloittelija niin satsaa hivenen edullisempaa herakonsentraattiin mielummin. Tätä samaa herakonsentraattia voit käyttää täydentämään päivän proteiinisaantia.

Lihasmassanlisääjät sisältää pääasiassa huonoja hiilareita: maltoa ja sokeria. Proteiinia niissä on usein vähän ja heikkolaatuista. Maltoa "saa" käyttää vain palkkarissa jossa sen ominaisuuder ovat toivottavia, muuten ei. Heilauttaa verensokeria voimakkaasti ja laittaa hiilarit täten helposti läskiksi!

Lue lisää ravinnosta UFS forumilta jossa todellakin puhutaan laadukkaan perusravinnon puolesta ja lisäravinteista suositelluimmat treenaajien keskuudessa on vain lisäproteiini. Jossain muualla - uskomatonta mutta totta - suositellaan aivan aloittelijoillekkin juuri massanlisääjä tyyppisiä läskin lisääjiä.

Äänestä
  • ... tärkein lisäravinne on perusproteiini eikä palkkari. kokonais proteiinin saanti ratkaisee...

    Äänestä

  • weider--- kirjoitti:

    ... tärkein lisäravinne on perusproteiini eikä palkkari. kokonais proteiinin saanti ratkaisee...

    taivun itsekin kannattamaan tuota "väitettä".. :)

    Äänestä

  • kyllä.. kirjoitti:

    taivun itsekin kannattamaan tuota "väitettä".. :)

    12 kiloa lihasmassaa vähän reilussa puolessa vuodessa ei ole ihan huonosti, eihän? Ilman mitään lisäravinteita. Summa summarum: niitä ei tarvita.

    Kuitenkin rahaa voit säästää ostamalla jotain halpaa heraa.

    Vanhemmat ei anna ostaa heraa, muuten ostaisin kyllä. Mutta faktahan on se, ettei mitään lisäravinteita välttämättä tarvita.

    Äänestä

  • Pörriäinen kirjoitti:

    12 kiloa lihasmassaa vähän reilussa puolessa vuodessa ei ole ihan huonosti, eihän? Ilman mitään lisäravinteita. Summa summarum: niitä ei tarvita.

    Kuitenkin rahaa voit säästää ostamalla jotain halpaa heraa.

    Vanhemmat ei anna ostaa heraa, muuten ostaisin kyllä. Mutta faktahan on se, ettei mitään lisäravinteita välttämättä tarvita.

    Lisäravinteiden merkitys korostuu mitä pitemmälle lajissa edetään.

    Olet oikeassa siinä, että teoriassa yksikään kehonrakentaja ei tarvitse lisäravinteita, mutta käytännössä ne helpottavat elämää varsinkin siinä vaiheessa kun ollaan isoilla lihasmassoilla ja pitkään viihdytty lajin parissa.

    Mitä isommat lihakset sitä enemmän proteiinia ja energiaa tarvitaan lihasten ylläpitämiseen ja kehittymiseen. Tästä syystä aloittelijoiden ei missään nimessä kannata apinoida kenenkään pro-bodarin ruokavaliota sen paremmin kuin treeniohjelmaakaan.

    Varmasti kehityt ilma heroja siinä missä herankin kanssa sillä mistään ihme aineesta ei ole kysymys, mutta kun tulet täysiikäiseksi niin suosittelen, että ostat heraa ja/tai kaseiinia kokeeksi ja tulet hyötymään kyseisistä tuotteista todella paljon, et niinkään kehityksessä joka on yhtä mahdollista äipän lihapadalla,tonnikalalla ja rahkallakin vaan enemmänkin rahan ja ajan säästössä sekä vältyt valtavien ruokamäärien syömiseltä kun lihasmassasi alkaa olemaan massiivinen. (Jos siis tarkoituksenasi on kehittyä niin pitkälle kuin mahdollista).

    Huomauttaisin vielä tähän loppuun, että mikään lisäravinne ei korvaa koskaan kiinteää ruokaa ja ruoka itsessään on kaiken kehityksen perusedellytys.

    Äänestä

  • Pörriäinen kirjoitti:

    12 kiloa lihasmassaa vähän reilussa puolessa vuodessa ei ole ihan huonosti, eihän? Ilman mitään lisäravinteita. Summa summarum: niitä ei tarvita.

    Kuitenkin rahaa voit säästää ostamalla jotain halpaa heraa.

    Vanhemmat ei anna ostaa heraa, muuten ostaisin kyllä. Mutta faktahan on se, ettei mitään lisäravinteita välttämättä tarvita.

    12 kiloa PUHDASTA LIHASMASSAA puolessa vuodessa? Anteeksi, että murskaan kuvitelmasi, mutta varmasti se ei ole rasvatonta massaa mikä on tullut. Pieni teoreettinen lihaskasvukaava:
    nimi: martti olo
    aloituspaino: 60kg
    harrastus: kuntosali
    tulokset: puolessa vuodessa puhdasta lihasmassaa 12kg. vuodessa 20kg puh. lihasmas. välipaino 80kg. seuraavana vuonna 8kg puh. lihasmas. välipaino 88kg. jne. jne. Parin vuoden päästä M. Olo haastoi muut kehonrakentajat mr. olympiassa ja voitti! Onnitteluni.

    Äänestä

  • Miettiny usein sekoitellessani maustamatonta heraa kaakaojauheeseen (tai päinvastoin, kuinka vaan), että mitä etua siinä saavuttaisin maltodekstriinillä?

    Kaakaokinhan koostuu pääasiassa nopeista hiilareista ja eihän sitä maustamatonta heraa juo siivo sikakaan ilman jotain kylkiäistä. yäks..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


voima543 kirjoitti:

Olen aloittanut noin viikko sitten kehonrakennusken ja haluaisin tietää mitä ravintolisää käyttäisin. Käyttäisikö proteiinia vai lihasmassanlisääjiä.
Auttakaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu