Itsenäisyyspuolueen tuore eduskuntavaaliohjelma on lukemisen arvoinen.Kaikkien tällä palstalla kävijöiden olisi syytä tutustua siihen ajan kanssa.
Itsenäisyyspuolueen eduskuntavaaliohjelma on täysin erilainen kuin EU-jäsenyyttä kannattavien puolueiden. Se näyttää perustuvan sosiaalisen eli yhteiskunnallisen oikeudenmukaisuuden ja tasa-arvon sekä todellisen eikä vain uskotellun kansanvallan periaatteille.
Päätösvalta maamme asioissa on palautettava Suomen eduskunnalle, sen sijaan että nyt ollaan parin prosentin ääniosuudella mukana EU:n päätöksenteossa. Jokapäiväinen turvallisuus on mahdollista palauttaa kansalaisille vain irtaantumalla EU:sta, päättämällä itse omista asioistamme ja harjoittamalla itsenäistä puolueettomuuspolitiikkaa, joka tarkoittaa pysyttäytymistä erossa kaikista kansainvälisistä selkkauksista muuna kuin niiden lopettamiseen pyrkivänä sovittelijana.
Tämän on Itsenäisyyspuolue ohjelmastaan päätellen oivaltanut. Sen vuoksi on syytä toivoa, että se saa seuraavaan eduskuntaa mahdollisimman monta kansanedustajaa. Vaikuttaa siltä, että nykyiset kansanedustajat eivät joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta ole kansa vaan EU:n edustajia.
Itsenäisyyspuolueen eduskuntavaaliohjelma on täysin erilainen kuin EU-jäsenyyttä kannattavien puolueiden. Se näyttää perustuvan sosiaalisen eli yhteiskunnallisen oikeudenmukaisuuden ja tasa-arvon sekä todellisen eikä vain uskotellun kansanvallan periaatteille.
Päätösvalta maamme asioissa on palautettava Suomen eduskunnalle, sen sijaan että nyt ollaan parin prosentin ääniosuudella mukana EU:n päätöksenteossa. Jokapäiväinen turvallisuus on mahdollista palauttaa kansalaisille vain irtaantumalla EU:sta, päättämällä itse omista asioistamme ja harjoittamalla itsenäistä puolueettomuuspolitiikkaa, joka tarkoittaa pysyttäytymistä erossa kaikista kansainvälisistä selkkauksista muuna kuin niiden lopettamiseen pyrkivänä sovittelijana.
Tämän on Itsenäisyyspuolue ohjelmastaan päätellen oivaltanut. Sen vuoksi on syytä toivoa, että se saa seuraavaan eduskuntaa mahdollisimman monta kansanedustajaa. Vaikuttaa siltä, että nykyiset kansanedustajat eivät joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta ole kansa vaan EU:n edustajia.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ohjelma syleilee kaikkea ja kaikkia. Se tosiaan kannattaa kaikkien lukea, sillä järjenkäyttö edelleenkään ei ole kiellettyä kuin korkeintaan Itsenäisyyspuolueessa. Ainahan sitä voi tahtoa kaikenlaista, kuten että me Suomessa ihan itse määräämme asioista. Mikään ei sitä estä nytkään,kansalaisaktiivisuutta se vaatii eikä siihen tarvita tällaisia puoluekoneistoja välttämättä lainkaan.
Jos koko Tellus käsittäisi vain Suomen valtion, me voisimme elellä ihan kuten tahdomme, ei tarvitsisi kumarrella eikä joustella mihinkään suuntaan. Mutta kun Suomi ei satu olemaan erityisen merkittävä maa. Me voimme siitä sellaisen tehdä, ei Eu-jäsenyys este ole, päinvastoin. Tämä ei poista sitä tosiasiaa, että me tarvitsemme kumppaneita, niin taloudessa kuin politiikassakin ja monessa muussa asiassa. Jos emme olisi EU:n jäsen, yhteistyö, kontaktit ja kaupankäynti olisi vaikeaa, todella vaikeaa. Me maksaisimme ei-jäsenyydestä asemaamme nähden kohtuuttomasti, paljon enemmän kuin EU:n jäsenmaksut.
Itsenäisyyspuolueen jäsenten ja muidenkin on hyvä vilkaista joskus karttaa ja katsoa, missä se Suomi oikein sijaitseekaan ja keitä sen naapurit ovat. Se näyttää unohtuneen tässä suuressa uhossa.
Itsenäisyys hyvät ihmiset ei tänään ole sitä, että taistelemme yksin maailmaa vastaan vaan sitä, että osaamme hoitaa omat etumme neuvottelemalla. Ajattelee tätä EU-asiaa miltä kannalta tahansa, jäsenyys sinänsä on ollut välttämättömyys. Rahaliitto on se kanto kaskessa ja siitä me kärsimme kansalaistasolla. Siihen menoa olisi sopinut miettiä, kuten naapurimaamme Ruotsi, EU:n jäsenvaltio, mutta ei sen rahaliitossa.
Vastustan tämän puolueen kaltaista pintapuolista keikailua käsitteillä ja asioilla, jotka vaikuttavat toteutukseltaan yksinkertaisilta, mutta eivät ole sitä käytännössä. Puolueen ohjelmaa sopiikin tutkia, mutta kannattaa lukea samalla kansantaloutta, jotta selviää miten raha pyörii silloin, kun maksajia on vähän, mutta vaatimuksia paljon.
Kun paljon luvataan, pitää selvittää myös keinot, millä muutokset aikaansaadaan. Tämä puoluehan aikoo kääntää Suomen ylösalaisin ja muuttaa samalla kaikkien kansalaisten asenteet ja arvot. Sellainen muutos on tosiaankin perustuslain vastaista.
Mistähän johtuu, että itseään realistiksi kutsuva kirjoittaja kääntää kirjoituksessaan tosiasiat päälaelleen? Lieneekö kyseessä tarkoituksellinen pahansuopaisuus? Käsitykseni mukaan Itsenäisyyspuolueen eduskuntavaaliohjelma ei syleile mitään, vaan sisältää perusteellisen vaihtoehdon nykypolitiikalle.
Et näytä edes kunnolla lukeneen Itsenäisyyspuolueen internet-sivuilla olevaa eduskuntavaaliohjelmaa, siihen sisältyviä kansainvälisiä tavoitteita ja erillistä itsenäisyyspuolueen kansainvälisen yhteistyön ohjelmaa. Ne tekevät kirjoituksesi naurunalaiseksi. Kun kukaan tuskin haluaa saattaa itseään tietoisesti naurunalaiseksi, olet kenties laatinut kirjoituksesi "tietyssä tarkoituksessa". Oletko edes todella tutustunut itsenäisyyspuolueen ohjelmiin?
Todelisuuden tajun puutteesta kertovassa kirjoitukseessasi, et tunnu tietävän, että jo yli kolme neljäsosaa kaikista Suomessa voimaan tulevista laeista määrätään maamme rajojen ulkopuolelta.
Väität täysin perusteettomasti,että jos emme olisi EU:n eli Euroopan yhdysvaltojen jäsen, yhteistyö, kontaktit ja kaupankäynti olisivat todella vaikeaa. Onko se muka vaikeaa Sveitsillä ja Norjalla, jotka eivät ole EU:n jäseniä tai Kanadalla, joka ei kuulu Amerikan Yhdysvaltoihin?Päinvastoin. Nämä maat voivat vapaasti itse haluamallaan tavalla käydä kauppaa ja olla yhteistyössä muiden maiden kanssa. EU:ssa vastaavaa mahdollisuutta ei ole.
Väitteesi, että EU-jäsenyys on välttämättömyys, on sekin täyttä puppua. Vain suurten pääomien omistajat suuryhtiöineen,jotka ratkaisevasti vaikuttivat EU:n perustamiseen, ovat hyötyneet siitä ja sen määräyksestä, jonka mukaan pääomia saa vapaasti siirtää sinne, missä ne kulloinkin tuottavat omistajalleen suurimman voiton.
Toivoisin Sinun todella perehtyvän suurten taloustieteilijöiden kuten esim Keynesin teoksiin, jotta ymmärtäisit, mihin kurimukseen EU on saattanut jäsenmaidensa taloudet.
Täysin käsittämätön on myös väitteesi, jonka mukaan Itsenäisyyspuolueen vaatimat muutokset, valtiollisen itsenäisyytemme palauttaminen ja ylimmän vallan, valtiovallan, palauttaminen maamme asioissa Suomen kansalle ovat perustuslain vastaisia. Lyhyt vilkaisu perustuslakimme ensimmäisiin pykäliin osoittaa, että tässäkin totuus on juuri päinvastainen, kuin mitä esität.
Tosiasioiden päälaelleen kääntäminen, johon kirjoituksessasi syyllistyt, on varsin kaukana realismista.
Toki olen realisti, kirjoitukseni pääasiallinen tarkoitus oli katsoa, josko teiltä koskaan saa edes jotenkin perusteltua vastausta poliittisen jargonin sijaan. Ainakin yritit,vaikka aivopesty oletkin. Uhosi huvittaa, kannattaa kuitenkin hieman pistää jäitä hattuun, että et ihan pakahdu.
Mainiota, itsenäisyyspuolue siis pelkällä ohjelmanjulistuksellaan ja edellyttäen,että se saa "useita edustajiaan kansanedustajiksi" pistää kuntoon kerralla Suomen talouden, poistaa työttömyyden ja toteuttaa jopa kansanvallan täydellisen toteutumisen edustajiensa kautta.
Tätä maailmaa jo useamman vuosikymmenen seuranneena olen valitettavasti lakannut uskomasta satuihin. Näyttäisi myös siltä, että juuri Itsenäisyyspuolueeseen olisi pesiytynyt maailman harvinaisin eläinlaji, täydelliset ihmiset. Nämä puhdasotsat, jotka pyyteettömästi toimivat vain muiden hyväksi ja palauttavat kansalle päätösvallan. Näin voisimme tulevaisuudessa käsi kädessä jatkaa taivaltamme kuin Elovena-mainoksessa. Ihan kivaa, mutta ei tästä maailmasta.
Politiikkaa, teidän ja muiden, on oikeus ja sitä pitääkin kritisoida. Siitä ei sovi kiivastua varsinkaan sellaisen, joka haluaa kansan pääsevän taas päättämään asioista.
Mitä talouspolitiikkan tulee, epäilen aivan aiheesta ja monia edustajianne tavanneena, että taidat olla heistä ainoita, joilla on jonkinlaista näkemystä edes siitä, mitä talouspolitiikka yleensä tarkoittaa. Kaikella kunnioituksella.
Kirjoituksesi on niin harhainen ja täynnä omituisia johtopäätöksiä, että tunnut olevan täysin metsässä. Et ole voinut koskaan tavata edustajiani, koska sellaisia ei ole.
Keskustellaan asiasta. Minä luin itsenäisyyspuolueen eduskuntavaaliohjelman ja kansainvälisen yhteistyön ohjelman ja suosittelin niiden lukemista muillekin. Sinä ilmoittauduit Suomen valtiollisen itsenäisyyden vastustajaksi ja EU-jäsenyyden kannattajaksi. Itsenäisyyspuolue esittää eduskuntavaaliohjelmassaan, että Suomen tulee harjoittaa puolueettomuuspolitiikkaa eikä olla mukana sotilasliitossa. Sinä olet eri mieltä ja samalla kannalla kuin nykyiset EU:ta kumartavat vallanpitäjät. Käsitykseni mukaan, et ajattele Suomen kansan parasta.
Väitit ensimmäisessä kirjoituksessasi, että EU-jäsenyys on välttämätön ja että Itsenäisyyspuolue toimii vastoin perustuslakia, kun se vaatii valtiollisen itsenäisyyden ja Brysseliin luovutetun Suomen kansalle perustuslakimme mukaan kuuluvan ylimmän vallan, valtiovallan, palauttamista. Mielestäni osoitin, että väitteesi eivät pidä paikkaansa ja että olet kääntänyt tosiasiat päälaelleen. Todellinen realisti pysyttäytyy tosiasioissa. Sinä et niin tee ja vaikutat sen vuoksi epärealistilta.
Toivottavasti et enää erehdy pitämään loogista päättelyä kiivastumisena, vaan perustelet tosiasiat päälaelleen kääntäneet väitteesi, että EU-jäsenyys on välttämättömyys ja että vaatimus valtiollisen itsenäisyyden ja kansalle kuuluvan ylimmän vallan palauttamisesta on perustuslain vastainen.
Olen tämän palstan seuraajana odottanut, että realisti vastaisi väitteistään. Vastausta ei kuulu. Onko tullut mammaa ikävä? Toivottavasti hän lohduttaa!
pysty vastaamaan väitteistään. Viimeksi kirjoitit otsikolla "tulihan se sieltä". Nyt ei tunnu tulevan.
juuttunna huussin reikään?
Sonkajärvellä päen on ahtaita nuo huussin reijjättii yli lihaville miehille.
Eikö teidän änkyröiden päässä liiku muuta kuin Sonkajärvet ja paskahuussit?? Ei taida liikkua, sillä koko puolue on sonkajärveläisestä paskahuussista, ja ensimmäinen kokouskin taidettiin pitää paskahuussissa!
Ainakin sellainen hien- ja paskanhaju niissä kokouksissa on, joissa on kommarit mukana. Vasemmistolainen ei peseydy!
arvostelun. Asiasta ei osaa kirjoittaa. Miten lie pimahtanut!
En jatkuvasti päivystä kirjoittelemassa, eivätkä kommentinne itse asiassa olisi sitä kaivanneetkaan. Osoititte, että kritiikkiä ette kestä,ette minkään vertaa. Jos politiikkaan täysillä aioitte,poltatte proppunne alta aikayksikön. Miten mahtaisi käydä suorassa vaaliväittelyssä - teidät pestäisiin sanallisesti alta aikayksikön.
Niinhän siinä itse asiassa onkin käynyt. Televisioväittelyssä kunnallisvaalien aikaan edustajanne oli kuin kynsille löyty.
Edelleenkään en usko, että näillä tähän saakka saaduilla Itsenäisyyspuolueen ja sen lukuisten erinimisten edeltäpuolueiden ns. näytöillä teistä olisi päättämään ja hallitsemaan yhtään mitään. Ette näytä sananakäyttöännekään hallitsevan. On huomattavasti elegantimpia tapoja todistaa väitteitä vääräksi kuin haukkua vastapuoli vähäjärkiseksi. Se, jos mikä todistaa, mitä kansasta ajattelette. Sillä minä muun muassa edustan kansaa, jolle aiotte niin kovasti tahkota oikeuksia.
Miksi minun esimerkiksi pitäisi liittyä kaltaiseenne jengiin haukuttavaksi, jos haluaisin kysellä jostakin tai harjoittaa sisäistä kritiikkiä, kuten puolueissa on tapana? Näytitte juuri minulle ja monelle muulle, mitä teidän puolueessanne vastataan ja mihin tyyliin.
Te ja edustajanne aioitte saada oikein murskavoiton vaaleissa. Vastauksenne kertovat puolueestanne ja sen hengestä enemmän kuin mitkään ohjelmajulistukset ikinä voivat. Kiitos näytöistä!
Loinen!
aika pahasti sekaisin kirjoituksessasi. Hyvä, ettet enää sano olevasi Realisti vaan Realisiti. Se paljastaa, ettet kirjoita rekisteröidyllä nimimerkillä. Taidatkin kuulua täällä mellastaviin häiriköihin, joilla ei ole haluakaa asialliseen keskusteluun.
"Hyvä, ettet enää sano olevasi Realisti vaan Realisiti. Se paljastaa, ettet kirjoita rekisteröidyllä nimimerkillä."
Nimimerkki Realisti teki kirjoitusvirheen ja kirjoitti vahingossa nimimerkkinsä Realisiti. Kuten voit todeta, ylläolevat nimimerkit on kirjoitettu nimimerkillä Realisti, joten nimimerkkiä realisti ei ole rekisteröity.
Rekisteröity nimimerkki loistaa sinisenä ja on alleviivattu. Se paljastaa, että kirjoittaa nimimerkillä.
Ei taida änkyrällä logiikka pelata? Liian monta kossupulloa tällä viikolla - jo!?
Me hävitään seuraavatkin vaalit. Taidan itse lompsia kokoomukseen.
Niin käy luonnossa usein pelästyneille eläimille, etenkin linnuille. Silloin ei ihmisen ole hyvä olla alapuolella. Älä silti masennu ja nimitä itseäsi loiseksi.Olethan ihminen, joka voi aina kehittyä kohti parempaa.
Itsenäisyyspuolueella on sisällöltään aivan toisenlaiset ohjelmat kuin eurostoliittopuolueilla. Käykää lukemassa itsenäisyyspuolueen nettisivuilta! Se toden totta kannattaa tehdä.
Itsenäisyyspuolueen nettisivuilla. Enää ei ole ongelmia puolueen valitsemisessa, kun vaalit tulevat.
Ei puolueet valitsemisessa varmasti ole ongelmia, mutta kun sitä ei valita eduskuntapuolueeksi niin sitä äänestämällä heität äänesi hukkaan!