Osaiskos kukaan sanoa että millainen olis tuollainen kuin MB.220 E CDI kuusi lovinen laatikko manual ja vuosi malli 2000.
Toinen kysymys olis sellainen että mitä tarkoittaa Mersuissa sana facelift ?
Kiitoksia etukäteen asiallisista ja rehellisistä puolueettomista vastauksista.
nim. Mersun ostoa harkitseva ostoa harkitseva.
Ostaisinko
3
581
Vastaukset
- tuc
Moottori on varsin pätevä, kori on melko herkkä ruostumaan (tosin jos on huollot kunnossa niin 30 vuotta saat maalivioista johtuvat ruosteet tehtaan piikkiin). Vaihteistokin on ihan jees, manuaali on kestävämpi kuin automaatti.
Facelift tarkoittaa kasvojenkohotusta, eli mallisarjan puolessa välissä auton ulkonäköä ja usein samalla myös tekniikkaa parannellaan tuoreemmaksi. Facelift-mallit ovat siis jonkin verran eri näköisiä kuin vanhemmat mallit ja niissä saattaa olla kehittyneempiä turvaratkaisuja yms.
Vaihtoehtoina voisit harkita C-sarjalaisia (tuon hintaisista sekä viimeiset 202- että ensimmäiset 203-mallit voisivat tulla kyseeseen. Käy koeajolla ihan rauhassa, itse pidän jokaisesta noista.- mercedestä kenellekään
Mikä auto on tuc:illa kun et tiedä esim. 6-lovisten manuaalilaatikoiden vioista?Mihin perustuu väitteesi että automaatti on huonompi kestämään kuin manuaali? En ole nähnyt/kuullut/havainnut automaatista mitään negatiivista päin vastoin kuin manuaalista:Tosi monella ongelmia niiden kanssa eikä saa korjattua kun vehoa ei kiinnosta eivätkä saa kuntoon vaikka kiinnostaisikin. Itselläni oli n. 30000 ajettu takuunalainen c-malli, veholla ei saatu kuntoon eikä heitä se kiinnostanutkaan. Lisäksi pääkaupunkiseudun vehojen palvelu muutenkin huonoa ja epämääräistä.
Jakopäässä oli myös jotain vialla kun rahisi ja rohisi ja takuuajan jälkeen Vehon huoltomies sanoi että olisi sen takuuseen voinut korjata, mutta kas kun ei takuuaikana eikä autoliikkeessä ollessa huvittanut laittaa. No tyhmä asiakas(minä) osti eikä älynnyt vaatia korjausta kun en tiennyt miten sen koneen pitäisi käydä.Luotin tietysti silloin vielä vehoon, kun oli takuukin!
Ja suutarilan(Vehon) maalaamossa tehdään sutta ja sekundaa, itsellenikin useamman kerran.
Samoin mersun mobilolife-takuu on vain sanahelinää, tositilanteessa palvelu tökkii ja jätetään tielle.
Suosittelen siis että unohda MB ja osta joku muu saman hintaluokan auto , saattaa huolto ja palvelu toimia aivan eri lailla.Toyotan organisaatiosta myös huonoja kokemuksia en suosittele sitäkään merkkiä. Kysele eri merkkien omistajilta ja katsele näitä merkkipalstoja netistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887