Mikä on tämän hetken suosituin pillerimerkki (ehkäisy-)? Millä perusteella? Kertokaa asiasta, kokemusta omaavat käyttäjät (mikseivät muutkin, jotka jotain tietävät asiasta) nykyhetkistä tilannetta. Kiitos jo etukäteen vastauksista!
Tämän hetken suosituin
pillerimerkki ?
51307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja sillä perusteella, että se on Suomen myydyin pilleri, ainakin Duodecimin mukaan.
Ja mikäs siinä, se on kalliimpi kuin muut (--> lisää rahaa firmalle), monille on vaihdettu ihan huvikseen siihen, se aloitetaan hyvin monille ensimmäisenä pillerinä jne.
Onhan se hyväkin toki, parantaa ihon laatua ja sen kanssa esiintyy pienemmällä todennäköisyydellä turvotusta. Minulle henkilökohtaisesti siinä oli liikaa hormoneja.
nimenomaan ole vähemmän hormoneja kuin monissa muissa? voin toki olla väärässäkin..
monet luulee että Yasmin olisi jotenkin miedompi, vaan ei pidä paikkaansa ollenkaan. Yasminissa on 30mikrogrammaa estrogeenia, kun esim. Harmonetissa, Melianessa, Mercilonissa on 20 mrg ja Mirellessä 15.
Saman verran estrogeenia on esim merkeissä Femoden, Marvelon, Migrogynon.
Mulle kylläkin määrättiin yasminit juuri sen matala hormoonisuuden takia...
pitää paikkansa mutta pillereissä on estrogeenin lisäksi (jota on kaikissa pillereissä samassa muodossa) MYÖS keltarauhashormonia, joka on eri merkeissä eri muodoissa..ja yleensä se keltahormoni on juuri se hormoni, millä on suurempi haitallinen vaikutus. Tuolla logiikalla minipillerit on "hormooniton" valmiste kun siinä ei ole estrogeenia ollenkaan..