ja Suomi käyttää koko summan Finnveran edeltäjien vientitappioihin. Mitäs siitä sanotte? Yksi ratkutuksen aihe vähemmän kun Venäjä ei olekaan enää velkaa Suomelle - mitään.
Venäjä maksaa velkansa 21.8
220 milj.euroa
23733
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Toisesta taskusta ottaa ja toiseen maksaa.
Entäs sitten?
Velka on yksi asia ja varkaus toinen.
Ihanko sitä rinta rottinkilla elvistellään Venäjän nimeen.
Ja sydän sykkii tietysti naapuruussopimuksen nimissä Venäjälle annettavalle lahjoitusavulle?
Hauska sana tuo ratkutus - missähän päin isänmaatamme tällaista sanaa käytetään?
"Ja sydän sykkii tietysti naapuruussopimuksen nimissä Venäjälle annettavalle lahjoitusavulle? "
Mainitseppa yksi käytännön esimerkki tällaisesta "lahjoitusavusta", jos osaat. Epäilen.
"Hauska sana tuo ratkutus - missähän päin isänmaatamme tällaista sanaa käytetään? "
Ratkutus, natkutus, nitkutus, kitkutus... löytyyhän näitä sanoja suomenkielestä.
"Mainitseppa yksi käytännön esimerkki tällaisesta "lahjoitusavusta", jos osaat. Epäilen."
# Karjalan tasavallan pelastustoimen kehittäminen 1 007 306,46 €
# Luoteis-Venäjän kestävän metsätalouden ja luonnon monimuotoisuuden
suojelun kehittämisohjelma 11 393 795,23 €
# Pietarin vesisektorin kehittäminen 11 250 332,12 €
# Pohjoisen ulottuvuuden ympäristökumppanuus 10 000 000,00 €
# Ulkomaankaupan kuljetusten ja logistiikan telematiikan kehittämisohjelma
(TEDIM) 4 249 874,54 €
# EBRD/Ydinturvarahasto: Suomen maksuosuus rahastoon 4 000 000,00 €
# Pietarin pohjoisen jätevedenpuhdistamon lietteenpolttolaitos 2 083 000,00 €
# Paineastioiden ja putkistojen eheyden varmistaminen Leningradin
ydinvoimalaitoksessa 1 880 858,53 €
# Leningradin ydinvoimalaitoksen turvallisuusarviointi 1 475 816,00 €
# Paloturvallisuuden ja sähköjärjestelmien parantaminen Leningradin
ydinvoimalaitoksessa 1 122 344,45 €
# Turvajärjestelyjen parantaminen Leningradin ydinvoimalaitoksessa Sosnovyi
Borissa 1 076 471,01 €
# Leningradin ydinvoimalaitoksen säteilyturvallisuus 833 797,00 €
# Leningradin ydinvoimalaitoksen käytössä noudatettavat työmenetelmät 693 813,72 €
# Tuki Venäjän safeguards-valvonnalle 1 196 173,37 €
# Kuolan ydinvoimalaitoksen käytössä noudatettavat työmenetelmät 1 678 941,80 €
# Kuolan ydinvoimalaitoksen tekniset turvallisuusparannushankkeet 668 071,13 €
# Säteilyvalvonta Kuolan ydinvoimalaitoksen ympäristössä 528 813,00 €
# Kuolan ydinvoimalaitoksen turvallisuusarviot 446 776,94 €
# Murmanskin alueen säteilyturvallisuus 158 476,03 €
# G8 Global Partnership; Suomen tuki Venäjän kemiallisten aseiden
hävittämiselle
# Kaupallisten avustajien koulutusohjelma työvoimakoulutuksena Pietarissa 1 150 095,15 €
# Suomalais-venäläinen öljysatamien ympäristövaikutusten seuranta
Suomenlahdella 9 000,00 €
# Ruchyin sikalan lietelantasäiliöiden ja putkistojen rakentaminen 122 400,00 €
# Suomenlahden alueen öljyntorjuntavalmiuden parantaminen 1 572 000,00 €
http://formin.finland.fi/public/download.aspx?ID=12550&GUID={4BA243F1-DDCE-4585-BAF2-8A720F292536}
Ehkäpä "hieman".
Venäjä viis veisaa Suomen turvallisuudesta tai Suomen ympäristönsuojelusta, niinpä Suomen on huolehdittava turvallisuudestaan ja ympäristöstään itse.
# Karjalan tasavallan pelastustoimen kehittäminen -> Evakko-turisti Karjalassa muistelumatkalla, saa sydärin, mistä apua? Onneksi Suomi on mukana järjestämässä sitä sinne itse ja siitä voi omatkin kansalaiset hyötyä.
# Luoteis-Venäjän kestävän metsätalouden ja luonnon monimuotoisuuden suojelun kehittämisohjelma -> Jos Suomen teollisuudelle käyttökelpoinen metsä loppuu Luoteis-Venäjältä niin mistä Suomen metsäteollisuus sitten saa raaka-aineensa?
# Pietarin vesisektorin kehittäminen -> Vaikuttaa Suomenlahden ja sitä myötä Suomen rannikkovesistön tilaan
# Pohjoisen ulottuvuuden ympäristökumppanuus -> Tärkeää ympäristönsuojelun kehittämistä
# Ulkomaankaupan kuljetusten ja logistiikan telematiikan kehittämisohjelma -> Venäjä on Suomen suurin kauppakumppani ja Suomen kautta kulkee muidenkin Venäjän kaupasta iso osa. Tämä on pelkkää bisnestä.
# EBRD/Ydinturvarahasto: Suomen maksuosuus rahastoon -> Ydinturvahan on pelkkää tuhlausta, joopa joo ;)
# Pietarin pohjoisen jätevedenpuhdistamon lietteenpolttolaitos -> Ihan turha laitos, lietteet vaan Suomenlahteen, jotta suomalaiset voivat tulevaisuudessa uida ja ruskettua Suomenlahdessa ;)
# Paineastioiden ja putkistojen eheyden varmistaminen Leningradin ydinvoimalaitoksessa -> Ydinturvahan on pelkkää tuhlausta, eihän ne laskeumat tänne ole kulkeutuneet ennenkään ;)
# Leningradin ydinvoimalaitoksen turvallisuusarviointi -> Ydinturvahan on pelkkää tuhlausta jne....
# Paloturvallisuuden ja sähköjärjestelmien parantaminen Leningradin ydinvoimalaitoksessa -> Ydinturvahan on pelkkää tuhlausta jne....
# Turvajärjestelyjen parantaminen Leningradin ydinvoimalaitoksessa Sosnovyi Borissa -> Ydinturvahan on pelkkää tuhlausta jne....
# Leningradin ydinvoimalaitoksen säteilyturvallisuus -> Ydinturvahan on pelkkää tuhlausta jne....
# Leningradin ydinvoimalaitoksen käytössä noudatettavat työmenetelmät -> Ydinturvahan on pelkkää tuhlausta jne....
# Tuki Venäjän safeguards-valvonnalle -> Taas pelkkää "tuhlausta" => http://www.stuk.fi/ydinturvallisuus/ydinsulkuvalvonta/ydinmateriaalivalvonta/fi_FI/safeguards/
# Kuolan ydinvoimalaitoksen käytössä noudatettavat työmenetelmät -> Ydinturvahan on pelkkää tuhlausta jne....
# Kuolan ydinvoimalaitoksen tekniset turvallisuusparannushankkeet -> Ydinturvahan on pelkkää tuhlausta jne....
# Säteilyvalvonta Kuolan ydinvoimalaitoksen ympäristössä
-> Ydinturvahan on pelkkää tuhlausta jne....
# Kuolan ydinvoimalaitoksen turvallisuusarviot -> Ydinturvahan on pelkkää tuhlausta jne....
# Murmanskin alueen säteilyturvallisuus -> Ydinturvahan on pelkkää tuhlausta jne....
# G8 Global Partnership; Suomen tuki Venäjän kemiallisten aseiden hävittämiselle -> Onhan se kiva että naapurilla on sellaisiakin aseita, eikö olekin?
# Kaupallisten avustajien koulutusohjelma työvoimakoulutuksena Pietarissa -> Olisihan se kamalaa, jos suomalaisia firmoja varten olisi venäläisiä koulutettuja kaupallisia avustajia opastamassa kuinka toimia
# Suomalais-venäläinen öljysatamien ympäristövaikutusten seuranta Suomenlahdella -> Eihän ne öljyt onnettomuuden sattuessa meidän rannikolle ajelehtisi kuitenkaan, eihän?
# Ruchyin sikalan lietelantasäiliöiden ja putkistojen rakentaminen -> Nekin vaan Suomenlahteen, kyllä sinne mahtuu!
# Suomenlahden alueen öljyntorjuntavalmiuden parantaminen -> Mitä sitä semmoisella, tuhlausta!
Tokihan se olisi oikein, jos Venäjä huolehtisi näistä itse, mutta kun se ei tee niin millä pakotat? Odottaisit vain ja jos jotain sitten tapahtuisi niin Venäjän häpeähän se olisi kun Suomi Venäjällä tapahtuneesta onnettomuudesta kärsisi. Paljonko sitä sellainen "häpeä" nappaisi? ME sen sotkun saisimme siivota sittenkin ja omat kansalaisemme siinä voisivat hengestään päästä. Ehkäistään mieluummin ennalta.
"Tokihan se olisi oikein, jos Venäjä huolehtisi näistä itse, mutta kun se ei tee niin millä pakotat?"
Ei tietysti voi pakottaa, mutta ei Suomeakaan voi velvoittaa huolehtimaan niistä asioista, jotka kuuluvat Venäjälle.
Odottaisit vain ja jos jotain sitten tapahtuisi niin Venäjän häpeähän se olisi kun Suomi Venäjällä tapahtuneesta onnettomuudesta kärsisi."
Venäjältä voi tälloin vaatia korvauksia laiminlyönneistä.
"Paljonko sitä sellainen "häpeä" nappaisi? ME sen sotkun saisimme siivota sittenkin ja omat kansalaisemme siinä voisivat hengestään päästä. Ehkäistään mieluummin ennalta."
Ei näin. Kun Venäjä huomaa, että sen pitää itse huolehtia oma osansa, kun mikään toinen valtio ei sitä tee, se myös sen tekee, joko itse tai EU:n painostuksesta. Tottakai Venäjä ei pane vastaankaan, kun Suomi auliisti kyykistelee ja maksaa kaiken.
"Ei tietysti voi pakottaa, mutta ei Suomeakaan voi velvoittaa huolehtimaan niistä asioista, jotka kuuluvat Venäjälle. "
Jos jokin uhkaa Suomen ja sen kansalaisten turvallisuutta niin kyllä se on Suomen oikeus ja velvollisuus siihen puuttua jos siihen pystyy puuttumaan. Venäjä ei näissä luetelluissa asioissa Suomen turvallisuutta ajattele, ei se kuulu sen prioriteetteihin.
"Venäjältä voi tälloin vaatia korvauksia laiminlyönneistä. "
Ennaltaehkäisy on aina kannattavampaa kuin jälkihoito. Millä korvaat ihmishenget, jos naapurissa poksahtaa huonosti järjestetyn ydinturvallisuuden takia ja meillä alkaa väkeä kuolla sen takia?
"Ei näin. Kun Venäjä huomaa, että sen pitää itse huolehtia oma osansa, kun mikään toinen valtio ei sitä tee, se myös sen tekee, joko itse tai EU:n painostuksesta."
Naivi, eli lapsellinen näkemys. Venäjän päättäjien intressit ovat aivan muualla kuin naapurimnaiden ihmisten ja ympäristön suojelussa sen myrkyiltä. Venäjä viis veisaa siitä sonnasta mitä sen pihalta valuu naapurin pihalle.
Sinä et sallisi tämän sonnan valumisen estämistä omalle pihallesi, seisoisit mieluummin sormi opettavasti pystyssä ja nilkat paskassa. Onneksi meidän ei tarvitse olla noin tyhmiä.
Venäjä viis veisaa ongelmista, joiden korjaamiseen EU ja Suomi sen mukana osallistuvat. Jos eivät osallistuisi niin ne ongelmat vain kasvaisivat Venäjän "heräämistä" odottaessa. Voisihan se herätä joskus, mutta siihen mennessä voisit sinäkin olla siinä jo kaulaasi myöten ;)
"Jos jokin uhkaa Suomen ja sen kansalaisten turvallisuutta niin kyllä se on Suomen oikeus ja velvollisuus siihen puuttua jos siihen pystyy puuttumaan. Venäjä ei näissä luetelluissa asioissa Suomen turvallisuutta ajattele, ei se kuulu sen prioriteetteihin. "
Mielestäni Suomen turvallisuutta ei uhkaa se, jos se lopettaa rahan työntämisen rikkaalle öljyvaltiolle. Ei voi lähteä siitä olettamuskesta, että Venäjä saa tehdä /tai olle tekemättä mitä haluaa, ja Suomen täytyy tukea RIKASTA SUURVALTAA
"Ennaltaehkäisy on aina kannattavampaa kuin jälkihoito. Millä korvaat ihmishenget, jos naapurissa poksahtaa huonosti järjestetyn ydinturvallisuuden takia ja meillä alkaa väkeä kuolla sen takia? "
Joku tolkku "ennaltaehkäisyys". Miljoonien tuki joka ikiseen kohteeseen ei ole tarpeellista.
"Sinä et sallisi tämän sonnan valumisen estämistä omalle pihallesi, seisoisit mieluummin sormi opettavasti pystyssä ja nilkat paskassa. Onneksi meidän ei tarvitse olla noin tyhmiä. "
Sonta ei valu pihalleni, jos Suomi lopettaa katsrofaalisen rahan törsäämisen rikkaalle öljyvaltiolle.
"Venäjä viis veisaa ongelmista, joiden korjaamiseen EU ja Suomi sen mukana osallistuvat. Jos eivät osallistuisi niin ne ongelmat vain kasvaisivat Venäjän "heräämistä" odottaessa. Voisihan se herätä joskus, mutta siihen mennessä voisit sinäkin olla siinä jo kaulaasi myöten ;)"
Ei moisella valtiolla olekaan mitään tulevaisuutta, joka toimii loisena EU.n kyljessä. Saa nähdä kuinka kauan EU:n kärsivällisyys kestää.
...kuin myös Hitler, yms.
"Mielestäni Suomen turvallisuutta ei uhkaa se, jos se lopettaa rahan työntämisen rikkaalle öljyvaltiolle. Ei voi lähteä siitä olettamuskesta, että Venäjä saa tehdä /tai olle tekemättä mitä haluaa, ja Suomen täytyy tukea RIKASTA SUURVALTAA "
Ei tässä ollakaan TUKEMASSA RIKASTA SUURVALTAA vaan poistamassa sen alueella olevia Suomea ja Suomen kansalaisia uhkaavia riskejä, joita se ei itse välitä poistaa.
"Joku tolkku "ennaltaehkäisyys". Miljoonien tuki joka ikiseen kohteeseen ei ole tarpeellista. "
Mieluummin miljoonia kuin kuolleita suomalaisia onnettomuuden seurauksena. Harmittaako rahan meno ihmishenkien puolesta tosiaankin sinua noin paljon?
"Sonta ei valu pihalleni, jos Suomi lopettaa katsrofaalisen rahan törsäämisen rikkaalle öljyvaltiolle. "
Ja aivan varmasti valuu. Mitään "katastrofaalista rahaa" sinne ei "törsätä" niin kuin tuo postaamasi lista hyvin kertoo, vaan rahat menee ihan oikeisiin osoitteisiin turvaamaan suomalaisten elinympäristöä naapurin sonnalta.
"Ei moisella valtiolla olekaan mitään tulevaisuutta, joka toimii loisena EU.n kyljessä. Saa nähdä kuinka kauan EU:n kärsivällisyys kestää. "
EU:n kärsivällisyys kestää niin kauan kuin Venäjällä on mitä EU tarvitsee. Eli näillä näkymin loputtomiin ja sen tosiasian kanssa sinunkin on opittava elämään, vaikka mieluumin sormi pystyssä sonnassa talsisitkin.
"Ei tässä ollakaan TUKEMASSA RIKASTA SUURVALTAA vaan poistamassa sen alueella olevia Suomea ja Suomen kansalaisia uhkaavia riskejä, joita se ei itse välitä poistaa."
Samalla tuetaan Venäjää ja avustetaan, jotta se voi käyttä öljyvarojaan muihin tarkoituksiin. Esim. Tsetsenian sotaan.
"Mieluummin miljoonia kuin kuolleita suomalaisia onnettomuuden seurauksena. Harmittaako rahan meno ihmishenkien puolesta tosiaankin sinua noin paljon? "
Älä nyt höpötä. Suomalaisia EI todellakaan ala välittömästi kuollä sen jälkeen, kun rahahanoja supistetaan ja käytetään niitä säästeliäämmin ja mielummin omiin tarpeisiin.
"Ja aivan varmasti valuu. Mitään "katastrofaalista rahaa" sinne ei "törsätä" niin kuin tuo postaamasi lista hyvin kertoo, vaan rahat menee ihan oikeisiin osoitteisiin turvaamaan suomalaisten elinympäristöä naapurin sonnalta. "
Ei TODELLAKAAN valu. Tuollainen rahan haaskaminen rikkaalle öljyvaltiolle on todellinen kansallinen katastrofi ja orjamaisuuden huipemtuma.
"EU:n kärsivällisyys kestää niin kauan kuin Venäjällä on mitä EU tarvitsee. Eli näillä näkymin loputtomiin ja sen tosiasian kanssa sinunkin on opittava elämään, vaikka mieluumin sormi pystyssä sonnassa talsisitkin."
No, katsottaan nyt. Ui sinä sillä aikaa suomettuneisuuden löyhkässäsi, äläkä tule normaalien ihmisten ilmoille, ettei henkisesti terve ilma pilaannu.
???????????????????
Joo, siinä on se linkkiosa vajaa, mutta jos kopioit koko rimpsun leikepöydälle ja liität sen sitten osoiteriville, kyllä se siitä aukeaa.
Uskomatonta rahan lahjoitusta suurvallalle. Sitten väitetään, että Karjalan palautus tulee kalliiksi...
"Sitten väitetään, että Karjalan palautus tulee kalliiksi... "
Karjalan palautus kuulema maksaisi 30 mrd euroa, eli noin kolkyttuhatta kertaa nuo summat. Eihän se teitä eläkeläisiä ja muita elättejä tietysti sen enempää nappais :D
"Samalla tuetaan Venäjää ja avustetaan, jotta se voi käyttä öljyvarojaan muihin tarkoituksiin. Esim. Tsetsenian sotaan."
Ihan niin kuin erkki kirjoitti, Venäjällä on muut intressit kuin naapurien- ja ympäristönsuojelu. Missäs sun hoksottimet on?
"Älä nyt höpötä. Suomalaisia EI todellakaan ala välittömästi kuollä sen jälkeen, kun rahahanoja supistetaan ja käytetään niitä säästeliäämmin ja mielummin omiin tarpeisiin. "
Suomalaisetkaan ei ole (etkä sinä) säteilyn kestäviä jos naapurissa poksataa ydivoimala huonon turvallisuuden takia tai Kuolan ydinsaasteet alkavat säteillä rikkoutuneista säiliöistä.
"Ei TODELLAKAAN valu. Tuollainen rahan haaskaminen rikkaalle öljyvaltiolle on todellinen kansallinen katastrofi ja orjamaisuuden huipemtuma. "
Sinä et tosiaankaan ymmärrä lukemaasi :D
"No, katsottaan nyt. Ui sinä sillä aikaa suomettuneisuuden löyhkässäsi, äläkä tule normaalien ihmisten ilmoille, ettei henkisesti terve ilma pilaannu. "
Sinä et ole normaali :D
"Karjalan palautus kuulema maksaisi 30 mrd euroa, eli noin kolkyttuhatta kertaa nuo summat. Eihän se teitä eläkeläisiä ja muita elättejä tietysti sen enempää nappais :D"
No 30 kertaa. Mutta, johan tuota lähialuetukea on jo maksettu Venäjän syntymästä asti eli ainakin 15 vuotta, ellei jo NL:n aikaan. Eli ainakin 5-10 miljardia.
Karjalaa olisi kehitetty jo siinä ajassa hyvän matkaa. Ja nimenomaan OMAA MAATA, eikä syydetty vieraalle suurvallalle rahaa vain sen takia, että se pysyy koossa ja paskat sisällä, eikä itse Karjala kehity vitunkaan vertaa.
Kyllä pitää olla hölmöjä ihmisiä, jotka tosissaan kannattavat tuota järjetöntä rahan pumppaamista rajan yli.
Kaikki vaan lompakot auki Venäjälle! Se rahareikä on pohjaton.
Et voi olla tosissasi! Yritähän käyttää niitä omia hoksottimisiasi, äläkä sinisilmäisesti usko jonkun idolisi jankutuksiin. Lue ja ajattele. Jos et ymmärrä lue uudelleen, kyllä se siitä. Vähän aikaa tietysti menee ennenkuin koko 120-sivuinen asiakirja on läpikäyty, mutta onhan se hyödyllisempää kuin täällä inttää asioista joista ei tiedä eikä ymmärrä tuon taivaallista.
Ja ole huoleti, kyllä tuokin raportti kohta piilotetaan. Toisaalta julkista tietoahan tuo on, joten pyydettäessä se on aina saatavissa.
Millaisessa umpiossa sitä vielä tämän päivän Suomessa eletään.
Myös tuo kiihkomielinen itään kallellaan olo hämmästyttää. Itselläni on Venäjällä ystäviä, mutta ei se edellytä tuollaista käytöstä.
vajaa, mutta en siltikään saa avatuksi, kuin tyhjän sivun.
Saan avattua kyllä budjettisivun vuodelta 2005, mutta en 2006, enkä löydä tekstimuotoista perusteluosaa.
http://formin.finland.fi/public/download.aspx?ID=12550&GUID={4BA243F1-DDCE-4585-BAF2-8A720F292536}
Tämän pitäisi aueta pdf-tiedostona
"http://formin.finland.fi/public/download.aspx?ID=12550&GUID={4BA243F1-DDCE-4585-BAF2-8A720F292536}"
Ja sitten siellä yläreunassa on luukku, johon voit kirjoittaa hakusi - vaikka lähialueyhteistyö.
Sitten voitkin jo valita Toteutusvaiheessa olevat...
Latautuminen kestää jonkin aikaa, koska kyseessä on yli satasivuinen asiakirja. Siinä on hankkeet lueteltuina, mutta ne varsinaiset siällöt pitää etsiä muualta.
http://www.formin.fi/public/default.aspx?contentid=50392&contentlan=1
Tästä linkistä, ja sieltä Hankeluettelot ja se ensimmäinen linkki.
"Samalla tuetaan Venäjää ja avustetaan, jotta se voi käyttä öljyvarojaan muihin tarkoituksiin. Esim. Tsetsenian sotaan. "
En näe heikon ydinturvallisuuden parantamista vain Venäjän avustamisena, kyllä siitä hyötyy Suomikin.
"Älä nyt höpötä. Suomalaisia EI todellakaan ala välittömästi kuollä sen jälkeen, kun rahahanoja supistetaan ja käytetään niitä säästeliäämmin ja mielummin omiin tarpeisiin."
Ja sinäkö sen lupaat, ettei Venäjällä tapahdu säteilyonnettomuuksia, Suomenlahdella öljyvahinkoja? Millä hauiksella voit noin pollevana väittää moista? Venäjän ydinturvallisuus on koko EU:n intressi ja sen parantamista tukee muutkin kuin Suomi.
"Ei TODELLAKAAN valu. Tuollainen rahan haaskaminen rikkaalle öljyvaltiolle on todellinen kansallinen katastrofi ja orjamaisuuden huipemtuma. "
Sinä et todellakaan näytä ymmärtävän mistä on kysymys kun ympäristöön ja turvallisuuteen panostetaan.
"No, katsottaan nyt. Ui sinä sillä aikaa suomettuneisuuden löyhkässäsi, äläkä tule normaalien ihmisten ilmoille, ettei henkisesti terve ilma pilaannu. "
Minusta sinä vaikutat henkisesti vajavaiselta, jonkin asteen tunnevammaiselta, jolla on vaikeuksia ymmärtää edes perusasioita.