Skinareille tieodoksi

Sophie Scholl

Tiesittekö että Skihead kulttuuri rakentui alunperin Reggae-musiikkin ympärille, ja mukana oli myös mustia....

;)

9

833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Punk-Kari

      Totta kai MINÄ sen tiedän, mutta tiedätkö SINÄ, minkä niminen biisi '80 -luvun alussa oli ensimmäinen jenkkilistan ykköseksi päässyt rap -biisi, ja minkä bändin tekemä?

    • Punk - Kari

      Mikä oli eka bändi ja eka biisi, joka pääsi RAPin avulla jenkkien myydyimpien listalle YKKÖSEKSI? Viiden pisteen vihje: biisin nimi alkoi Rap-

    • Punk-Kari

      Laulusolisti on kotoisin kaupungista nimeltä Union City, ja hänen etunimensä on Deborah.

    • Punk-Kari

      Bändin laulusolisti Deborah eli avoliitossa bändin kitaristin Chris Steinin kanssa. Näillä hakusanoilla löydätkin jo Googlesta.

      • ranX

        Sehän on Blondie ja biisin nimi on Rapture, tai jotain sinnepäin. Ensimmäisiä levytettyjä rap-biisejä maailmanssa.


      • Punk-Kari
        ranX kirjoitti:

        Sehän on Blondie ja biisin nimi on Rapture, tai jotain sinnepäin. Ensimmäisiä levytettyjä rap-biisejä maailmanssa.

        3 pistettä ja papukaijamerkki!


    • Nimetön

      ...timpurilta että tiedätkö mikä on vasara. Totta helvetissä skinit tyylistä (RAC/WP/OI/SHARP/SHAC/) riippumatta tietävät tuon. Tosin 60-luvulla kuunneltiin myös Northern soulia ja 70-luvun alussa Sladea. Ja pakeja, hippejä ja homoja vihattiin jo silloin, joten mistään kukkaisliikkestä ei alun alkaenkaan ollut kysymys.

      • Ja bain tyhmät siihen uskoo

        Oli - kukkaliike se on nykyisinkin.


    • Anonyymi

      Tiesittekö, että meidän äärivasemmistolaisten radikaIistien alkuperä on myös osittain skinhead-kulttuurissa? 70-luvun Briteissä skinhead-kulttuuri jakautui poliittisen vaikutuksen vuoksi. Sen tuloksena syntyi väkivaltaiset äärilaidat.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      188
      4790
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3670
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2572
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2247
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1548
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1308
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1151
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1142
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1083
    10. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1011
    Aihe