Menossa työmatkalle Saksaan pariksi päiväksi, tarvitsenko passia? Vai riittääkö kuvallinen henkilökortti? Passi jäi pesukoneeseen enkä viitsisi(ellei pakko) hakea uutta nyt.
Enkä halua mitään kommentteja siitä miten kannattaisi nyt se passi hakea kun vielä saa 40 egellä heinäkuussa..
Enkä halua mitään kommentteja siitä miten kannattaisi nyt se passi hakea kun vielä saa 40 egellä heinäkuussa..
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos nyt oikein muistan. Saksan pitäisi olla sopimusoikeudellisesti samanlainen, mutta en ole varma, joten soita tai kirjoita sähköpostilla ulkoasiainministeriöön.
http://www.utrikesministeriet.fi/public/default.aspx?nodeid=15698&contentlan=1&culture=fi-FI
Ootko noin perkeleen tyhmä?
Ruotsiin ja muihin pohjoismaihin ei ole tarvittu passia vuoden 1955 jälkeen.
Ajattele, jo yli viisikymmentä vuotta olemme me suomalaiset saaneet nauttia pohjoismaisesta passivapaudesta.
Sinä et nähtävästi ole edes kuullut asiasta.
Schengen-sopimusmaihin, kuten esim.Saksaan, Espanjaan, Italiaan, Kreikkaan, Hollantiin ja Belgiaan riittää kuvallinen henkilötodistus.
Ei minua kiinnosta matkailu Ruotsiin eikä kyseinen asia ole tullut eteen, joten en ole sitä selvittänyt.
Tuolla asenteella ei eduskuntapaikkoja aukene!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4500000000000924&subcat=1555
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4500000000000518&subcat=382
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=1500000000000017&subcat=1525
Henkilökortti, saksaksi Personalausweis, riittää.
Danke.
Kävin Saksassa pari kuukautta sitten. Passi oli mukana, mutta ei kysytty, ei edes henkilökorttia. Niin vapaaksi on näkojään mennyt. En ole varma, mutta voi olla,että henkilökortin pitää olla uusinta mallia(sirukortti?). Kannattaa asia varmaan varmistaa. Jos sattuisivat sinulta kysymään.
Tee niin kuin Trajanus neuvoi.
Kysy matkailupalstalta. Asiasi ei liity suoraan yhteiskuntaan, saati sitten EU:hun.
Et sinä tarvitse passia Saksaan, koska Suomi liittyi "Eurooppaan" vuonna 1995. Toista se on norjalaisilla ja sveitsiläisillä, jotka eivät ole "eurokansalaisia". Heillä pitää olla passi ja viisumi, kun matkustavat "Eurooppaan"? :)
Siksi juuri kannattaakin kuulua Eurooppaan, koska kauppa, matkustaminen ja yhteistyö on helpompaa.