Joko olet tietoinen, mitä on Toronton "siunaus"?
Oletko kuullut kuka sen "isä" on?
Hänen nimensä on Rodney Howard Browne.
Usko tai älä, mutta hyvin monet jopa nuoret, koulutetutkin henkilöt pitävät tätä miestä
Raamatun Jumalan sanansaattajana!
Tiesitkö, että Nokian Markku Koivisto oli tämän miehen käsien alla, kun hän piti kokouksiaan Helsingissä jokunen vuosi sitten.
Koivisto oli maannut maassa nauraen ja sätkyen.Lisäksi monien muiden seurakuntien johtomiehiä, oli ollut esillä kaatuen ja sätkytellen!
Tässä video;
http://www.youtube.com/watch?v=AuVElClilN0&search=rodney howard browne.
Oletko kuullut kuka sen "isä" on?
Hänen nimensä on Rodney Howard Browne.
Usko tai älä, mutta hyvin monet jopa nuoret, koulutetutkin henkilöt pitävät tätä miestä
Raamatun Jumalan sanansaattajana!
Tiesitkö, että Nokian Markku Koivisto oli tämän miehen käsien alla, kun hän piti kokouksiaan Helsingissä jokunen vuosi sitten.
Koivisto oli maannut maassa nauraen ja sätkyen.Lisäksi monien muiden seurakuntien johtomiehiä, oli ollut esillä kaatuen ja sätkytellen!
Tässä video;
http://www.youtube.com/watch?v=AuVElClilN0&search=rodney howard browne.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Onko evankeliumin hengen mukaista levittää pehmopornoa tänne palstalle?
No ei tietenkään ole pakko avata,mutta eksytys on siinä,kun sen piti olla jotain aivan muuta,tuo kaikki mitä tuossa videolla on,on niin syvältä ja mitä suurinta valhetta ja varmaan sitä,mistä Raamattu sanoo,että Jumala lähettää suuren eksytyksen,koska eivät uskoneet totuutta. tuossa ei ollut pihaustakaan Pyhän Hengen osallisuutta,ei kannattaisi levittää tuollaista saastetta,ettei vaan tulisi osalliseksi tuosta synnitisestä menosta ja jumalattomuudesta,täysin aistillista hurmiota koko homma!
mikä tuossa pätkässä oli Herra Ritarin mielestä eroottista?
aistillinen ,ruumiin ja sielun elämöiminen Jumalan nimissä,enää puuttuu uhrit epäjummalalle,kauheaa Jumalan pilkkaa alusta loppuun!
Ja ei paljon tarvitse käyttää mielikuvitusta,mistä voi päätellä "jatkojen" koostuvan !
Vaarrallisin eksytys mitä konsaan on ollut kristinuskon historian aikana,joka tuota ei näe,niin ei ole hän juurikaan Raamattuaan availlut !?
mieleeni. Nuorena uskovaisena en sietänyt mitään tunneuskoa ja siksi vierastin erityisesti erästä naista, joka saattoi saada kokouksissa ilonpurkauksia, mutta muuten hän oli mielestäni kunnioitettava uskovainen, sillä hän puhui ja eli Sanan mukaan.
Nyt kaksikymmentä vuotta myöhemminkin toisinaan vierastan sitä valtavaa iloa ja niitä ilon puuskia, mitä hän saa, mutta tiedän hänen, jos kenen, uskovan ja elävän uskon mukaan.
Mistä sitten johtuu, että minä en halua tunneuskoa, joka ilmenee ulkoisesti, mutta haluan tunneuskoa, joka sisälläni on, iloa ja rauhaa, jotka olen omistanut kauan Jeesuksessa.
Varmasti se johtuu siitä, että olen pohjoismaalaisena jäykempi, kuin etelän lämmössä eläneet, tai muussa maailmassa eläneet, jossa on vapaammin tunteetkin näytetty ja varmasti jos vielä eläisin lihallisuudessa, niin olisin iloton sillä sellaisia luonteenpiirteitä on jopa geeniperimänä tullut.
Nyt uskovaisena, uuden elämän saaneena, ilo yrittää toisinaan aivan pursua yli, sillä niin kiitollinen olen Jeesukselle, joka on minut pelastanut, mutta yhäkään en halua iloani näyttää, vaan iloitsen silälläni.
Vilkaisin tuota videota ja minäkin vierastan noin voimakkaita ilon purkauksia, mutta en uskalla tuomita, en ikinä, sillä se on ensinnäkin kielletty meiltä vajavaisilta ja tuomio jää täydellisen Sanan tehtäväksi. En tunne tuota miestä, enkä tiedä hänen hedelmistään mitään, en edes sitä, puhuuko hän jokaisessa kokouksessa Jeesuksen kautta tulevasta armoasta ja sen tähden en voi häntä arvostellakaan.
Sen vain tiedän, että ilo saattaa joskus olla ylitsepursuavainen Jeesuksen kanssa eläessä.
elämään,ilo ja rauha on juuri sitä mitä Jeesuskin lupaa uskovilleen.
Mutta eihän tuossa videolla ole mistään taivaallisesta ilosta kysymys,ei Pyhä henki riepota ihmistä luonnottomalla tavalla,ei koskaan.
Olen itsekkin kokenut mitä suurinta iloa herrassani,kun täytyin ekakerran Pyhällä Hengellä,puhuin kielilläkin useita päiviä,niin,että ei tahtonut suomensanaa saada suustaan,ja ilo oli valtaisa,mutta ei mitenkään ollut pakonomaista tarvetta riehua eikä vääntelehtiä maassa maaten ,eikä kirkua luonnottomasti.
Se ilo oli niin kokonaisvaltaista ,että koko kehoni oli siinä mukana,ilon tähden ei tahtonut illataisin saada unenpäästä kiinni,se vain pulppus ylitsevuotavan maljan tavoin sydämestäni,ja purkautui lähinnä kiitokseen ja kielilläpuhumiseen,ei mitään tuon videon esittämää vartalon kierintää eikä tutinoita,eikä luonnotonta naurun rämäkkää.
En minäkään tuomitse,mutta Raamattu antaa luvan arvostella ja hyljätä se mikä ei ole Sanan kanssa sopusoinnussa,eikä Raamattu anna ainuttakaan esimerkkiä vastaavasta menosta,ei yli kirjoitusten!
Mistä sinä tiedät mitä Pyhä Henki tekee kunkin ihmisen elämässä ?
Kun äärimmilleen vammautettu henkilö, jossa on vielä paljon pahan linnakkeita kohtaa Pyhän Hengen voiman niin hän taatusti reagoi äärimmäisen voimakkaasti kun hänessä olevat pahan linnakkeet joutuvat poistumaan Jumalan voimasta. Tässä tilanteessa KAIKKI ihmisen liikkeet ja ääntelyt ovat mahdollisia.
Ei meillä ole lupaa mennä uudelleen tuomitsemaan näitä "ääntelijöitä" ja "liikehtijoitä", jotka juuri ovat parantuneet ja eheytyneet jostain aivan kauheista asioista.
Näin minäkin asian ajattelen. Ilo Herrassa on meidänkin väkevyytemme. Hedelmistään puu tunnetaan. Senvuoksi en minäkään uskalla tuomita. Jätän sen tehtävän mieluusti Jumalalle, sillä hän tietää hedelmät ja muut.
Emme me hirveän herkästi analysoi, mitä esim. jalkapallo-otteluiden katsomoissa tehdään. Puhumattakaan siitä kuuluisasta viisuvoittaja saarnaajasta ja hänen yleisöstään. Rea Aaltosta tarvittaisiin sillekin suunnalle ihan vain tasapainon vuoksi.
on aina riemuinnut ja iloinnut, kun on saanut nähdä Jumalan tekoja.
Jumala on käskenyt omiensa iloita ja riemuita ja se riemu ilmenee milloin mitenkin. Toisinaan soittimia lyöden ja toisinaan kovana huutona ja monilla muilla tavoilla.
5. Moos. 32:43
Riemuiten ylistäkää, te pakanakansat, hänen kansaansa, sillä hän kostaa palvelijoittensa veren; hän antaa koston kohdata vastustajiansa ja toimittaa sovituksen maallensa, kansallensa."
1. Sam. 18:6
Ja kun he olivat tulossa, silloin kun Daavid palasi takaisin surmattuansa filistealaisen, menivät naiset kaikista Israelin kaupungeista laulaen ja karkeloiden kuningas Saulia vastaan, riemuiten, vaskirumpuja ja kymbaaleja lyöden.
2. Sam. 6:12
Kun kuningas Daavidille kerrottiin, että Herra oli Jumalan arkin tähden siunannut Oobed-Edomin taloa ja kaikkea, mitä hänellä oli, niin Daavid meni ja toi riemuiten Jumalan arkin Oobed-Edomin talosta Daavidin kaupunkiin.
1. Kun. 1:45
Ja pappi Saadok ja profeetta Naatan voitelivat hänet Giihonilla kuninkaaksi, ja he tulivat sieltä riemuiten, ja koko kaupunki joutui liikkeelle. Sitä oli se huuto, jonka te kuulitte.
1. Aik. 15:25
Sitten Daavid, Israelin vanhimmat ja tuhannenpäämiehet menivät ja toivat riemuiten Herran liitonarkin Oobed-Edomin talosta.
Esra 3:12
Mutta monet papit, leeviläiset ja perhekunta-päämiehet, vanhukset, jotka olivat nähneet edellisen temppelin, itkivät suurella äänellä, kun tämän temppelin perustus laskettiin heidän nähtensä. Monet taas korottivat äänensä riemuiten ja iloiten.
Job 33:26
Hän rukoilee Jumalaa, ja Jumala mielistyy häneen ja antaa hänen riemuiten katsella hänen kasvojaan; niin hän palauttaa ihmiselle hänen vanhurskautensa.
Ps. 84:2
(84:3) Minun sieluni ikävöitsee ja halajaa Herran esikartanoihin, minun sydämeni ja ruumiini pyrkii riemuiten elävää Jumalaa kohti.
Ps. 107:22
Uhratkoot kiitosuhreja ja kertokoot riemuiten hänen töitään.
Ps. 126:5
Jotka kyynelin kylvävät, ne riemuiten leikkaavat.
Ps. 126:6
He menevät itkien, kun kylvösiemenen vievät; he palajavat riemuiten, kun lyhteensä tuovat.
Ps. 132:16
Sen papit minä puetan autuudella, ja sen hurskaat riemuiten riemuitkoot.
Jes. 35:10
Niin Herran vapahdetut palajavat ja tulevat Siioniin riemuiten, päänsä päällä iankaikkinen ilo. Riemu ja ilo saavuttavat heidät, mutta murhe ja huokaus pakenevat.
Jes. 51:11
Niin Herran vapahdetut palajavat ja tulevat Siioniin riemuiten, päänsä päällä iankaikkinen ilo. Riemu ja ilo saavuttavat heidät, mutta murhe ja huokaus pakenevat.
Tuossa videolla ei kyllä näkynyt ainuttakaan pyörätuolista nousevaa rampaa,vaan koko porukka naura käkätti,kuka enemmän kuka vähemmän!
Nauraa saa ketä nauratta,kyllä,mutta ei siitä pidä tehdä seurakunnallista toimintaa,koska Pyhä Henki ei koskaan tuolla tavalla riepota ihmisiä,Pyhä Henki on hienovaraisin mitä kukaan koskaan ihmistä kohtaan!
Toronton nauruherätys on harhaoppi,ei mistään Raamatusta apostolien aikaista nauramista esiinny !
Edelleen vaan tuntuu olevan halu määräillä Pyhää Henkeä miten Hänen tulee toimia. Ei tule Jumalalle IHMISEN asettaa toimintarajoja. Jumala on toiminut aika kovallakin kädellä jos VTstä voit lukea.
Ihmisessä oleva paha - joko itse tuotettu taikka toisten aiheuttama - siinä riepottelee häntä kun ne pahan voimat Jumalan voimasta joutuu lähtemään ja ylös nousee puhdas ja Jeesusta ylistävä Jumalan lapsi.
jos jotkut hirnuvat piehtaroivat kuin hevoset. Ihmismielen manipulointi ja hysterian lietsominen sitä vastoin on. Tuo on esimerkki siitä, miten tietynlainen dominoiva persoona voi ottaa hallintaansa väkijoukkoja lumoamalla heidät uskomaan omaan suvereniteettiinsa. Mieleeni tuli Adolf Hitler-Der Führer.
Hengellisissa kokouksissa kun ne Jeesukseen nimeen on pantu pystyyn, niin kyse on Pyhän Hengen työstä eikä kenenkään ihmisen lihan toimista. Ja kun Pyhä Henki sitten meitä eheyttää ja rakentaa pois hirveistä asioista mitä jotkut ovat meille tehneet lapsuudessa ja aikuisiässä, niin annetaan vaan sitten ko. kärsivän reagoida miten hänen psyykkeensä ko. hetkellä edellyttää. Jumalan Henki ei tee väkivaltaa edes psyykkeen tasolla. Ihminen saa siinä hoitoa saadessaan reagoida miten tahtoo. Pääsasia on että sieltä nousee ylös parannettu ja Jeesusta ylistävä Jumalan lapsi. Ja tästä kiittäkäämme .... Ei pidä olla julma näitä paljon kärsineitä kohtaan - tällaiseen julmuuteen ei Jeesus meitä kehoittanut.
Torontoherätys video oli kauheaa katsottavaa!!
Tuli mieleen ajatus, että kumpi video olisi Raamatullisempi ja kummasta näystä Kaikkivaltias Jumala pitäisi enemmän:
1) Tässä oleva toronto nauru video vai
2) Video jossa ihmiset lukevat Jumalan Sanaa Raamattua ja siunaavat Jeesuksen Kristuksen nimessä toinen toisiansa panemalla kätensä toistensa päälle. Video jossa tutkitaan Raamattua ja pidetään sitä "Jumalan puheena meille ihmisille ja uskotaan se aina sydämmeen asti".
Vammoista parantuminen on AINA kauheaa katseltavaa ja tämä johtuu siitä, että ko. katselija vaistoaa että hänkin on aiheuttanut monille ihmiselle näitä kamalia vammoja. Ihminen AINA vierastaa kärsivää ja kiusattua ja siksi myös kiusaamiset ja työpaikka ym. väkivalta on kattavaa myös uskovien keskuudessa. TÄmä väkivaltahan tulee näissä arvosteluissa niin selvästi esiin, missä uudelleen lyödään kärsiviä ja Jumalan parantaneita ihmisiä. Kyllä osaatte olla julmia ja raakoja ihmisiä lähimmäistänne kohtaan. Surullista että Jeesuksen opetuksista ei kyetä ottamaan mitään itseensä aidolla ja rakentavalla tavalla.
Eka vaihtoehto on tietenkin parempi, sillä kakksovaihtoehdossa olevat ihmiset ovat korskaisia kärsivistä lähimmäisistään täysin välittämättömiä minä minä - ihmisiä, joita Jumala suorastaan on Raamatussa ilmaissut vihaavansa.
Meitä ei ole käsketty omahyväisyyteen lahkolaisuuteen jossa paikallaan ollen ihmiset vaan mädäntyy omassa korskassaan.
Meidät on kutsuttu evankeliumin työhön ja rukoilemaan ja palvelemaan kärsiviä ja köyhiä. Amen
Ihan hyvä meinikihän tuossa videolla on. Lisää tällaisia kokouksia tännekin. Kuivia muotojumalisia kokouksia on ihan tarpeeksi tässä maassa. Kiva, että on jotain elämääkin kokouksessa.
Harmi vaan Rea jos sinä et ole päässyt osalliseksi Pyhän Hengen vaikuttamasta
hoitavasta naurusta. En saata uskoa, etteikö sinullakin olisi
sille tarvetta. Voi olla että se kuitenkin kohdallasi, ainakin
tässä vaiheessa, tyssää tällaiseen tuomitsevaisuuteen; harmi.
Itse koin melkoiset hoitonaurut Pyhässä Hengessä kotona sängyssä maatessani
ja sitä kesti yhteen menoon n.1/2 tuntia! Se tapatui saman päivän
iltana, kun olin saanut kielillä puhumisen, ts. rukouskielet. Siinä vaiheessa
olin ollut uskossa hieman yli kolme vuotta.
Todella kummallinen se teidän pyhä nauru, joka iskee kiinni, eikä lähde sairaalassa lääkkeilläkään. En kehtaisi sellaista naurua mainostaa.
One Of The Most Powerful Move Of God In History - Rodney Howard-Browne & Németh Sándor
https://www.youtube.com/watch?v=ENcFLTvuw1k
ei näy Pyhän Hengen RAUHAA , piirunkaan vertaa.
ei ole video raamatun mukaista, sillä Raamatussa:
"SEISOKAA siis , kupeet totuuteen vyötettyinä" Ef: 6: 14
ei ole videolla TOTUUTTA ; > Jumalan totuutta , piirunkaan vertaa.
Jumalan voimakas kosketus näkyy monenlaisina ilmiöinä.
Älkää arvostelko toisille tapahtuneita ilmenemiä, koska voitte langeta Pyhän Hengen pilkkaamiseen.
"Hengen hedelmät on rakkaus , ilo , RAUHA , kärsivällisyys , ystävällisyys , hyvyys , uskollisuus ,
23 lempeys ja ITSEHILLINTÄ" Gal: 5
videolla oleva nauru ei ole muuta kuin pirun vahingoniloista naurua, tyyliin , heh heh , hee ,
kuinka helposti ihmiset on vietävissä > eksytyksiin.
1.Sam.10:
6. Silloin Herran henki valtaa sinut ja sinäkin joudut hurmoksiin ja muutut toiseksi ihmiseksi.
7. Kun nämä ennusmerkit toteutuvat, tee, mitä tehtäväksesi tulee, sillä Jumala on sinun kanssasi.
Hurmos on terve tila Jumalan edessä.
1.Sam.10:
5…..Ja tullessasi sinne kaupunkiin sinä kohtaat joukon profeettoja, jotka tulevat alas uhrikukkulalta hurmoksissaan, harppu, vaskirumpu, huilu ja kannel edellänsä.
6. Ja Herran henki tulee sinuun, ja sinäkin joudut hurmoksiin niinkuin hekin; ja sinä muutut toiseksi mieheksi.
7. Ja kun nämä ennusmerkit käyvät toteen, niin tee, mikä tehtäväksesi tulee, sillä Jumala on sinun kanssasi.
Torontolaisuus ja "nauruherätys" on selkeästi väärä raamatuntulkinta ja tämän eksytyksen paljastivat jo -90 luvulla Paavo Hiltunen ja Juhani Aitomaa.
>>>"tapaat joukon profeettoja"<<<
"Laki ja profeetat oli Johannekseen asti , SIITÄ LÄHTIEN julistetaan Jumalan valtakuntaa"
Luuk: 16: 16
ymmärtäkää ny edes , > Vanha aika ekr. ja Uusi aika Jkr !
1. Kuninkaiden kirja 22
18 Niin Israelin kuningas sanoi Joosafatille: "Enkö minä sanonut sinulle, ettei tämä koskaan ennusta minulle hyvää, vaan aina pahaa?"
19 Mutta hän sanoi: "Kuule siis Herran sana: Minä näin Herran istuvan istuimellansa ja kaiken taivaan joukon seisovan hänen edessään, hänen oikealla ja vasemmalla puolellansa.
20 Ja Herra sanoi: 'Kuka viekoittelisi Ahabin lähtemään sotaan, että hän kaatuisi Gileadin Raamotissa?' Mikä vastasi niin, mikä näin.
21 Silloin tuli henki ja asettui Herran eteen ja sanoi: 'Minä viekoittelen hänet'. Herra kysyi häneltä: 'Miten?'
22 Hän vastasi: 'Minä menen valheen hengeksi kaikkien hänen profeettainsa suuhun'. Silloin Herra sanoi: 'Saat viekoitella, siihen sinä pystyt; mene ja tee niin'.
23 Katso, nyt Herra on pannut valheen hengen kaikkien näiden sinun profeettaisi suuhun, sillä Herra on päättänyt sinun osaksesi onnettomuuden."
24 Silloin astui esille Sidkia, Kenaanan poika, löi Miikaa poskelle ja sanoi: "Mitä tietä Herran henki on poistunut minusta puhuakseen sinun kanssasi?"
25 Miika vastasi: "Sen saat nähdä sinä päivänä, jona kuljet huoneesta huoneeseen piiloutuaksesi".
1. Samuelin kirja 16
14 Mutta Herran henki poistui Saulista, ja Herran lähettämä paha henki vaivasi häntä.
15 Niin Saulin palvelijat sanoivat hänelle: "Katso, Jumalan lähettämä paha henki vaivaa sinua.
16 Käskeköön vain herramme, niin palvelijasi, jotka ovat edessäsi, etsivät miehen, joka taitaa soittaa kannelta, että hän, kun Jumalan lähettämä paha henki tulee sinuun, soittaisi sitä, ja sinun olisi parempi olla."
17 Silloin Saul sanoi palvelijoillensa: "Katsokaa minulle mies, joka on taitava soittaja, ja tuokaa hänet minun luokseni".
18 Niin eräs nuorista miehistä vastasi ja sanoi: "Katso, minä olen nähnyt beetlehemiläisellä Iisailla pojan, joka taitaa soittaa ja joka on kelpo mies ja sotilas sekä ymmärtäväinen puheiltaan ja komea mies, ja Herra on hänen kanssaan".
19 Niin Saul lähetti sanansaattajat Iisain luo ja käski sanoa: "Lähetä minun luokseni poikasi Daavid, joka kaitsee lampaita".
20 Ja Iisai otti aasin sekä leipää, viinileilin ja vohlan ja lähetti ne poikansa Daavidin mukana Saulille.
21 Ja Daavid tuli Saulin luo ja rupesi palvelemaan häntä; ja hän tuli hänelle hyvin rakkaaksi ja pääsi hänen aseenkantajakseen.
22 Ja Saul lähetti sanan Iisaille ja käski sanoa: "Anna Daavidin jäädä minua palvelemaan, sillä hän on saanut armon minun silmieni edessä".
23 Niin usein kuin Jumalan lähettämä henki tuli Sauliin, otti Daavid kanteleen ja soitti sitä; silloin Saulin oli helpompi ja parempi olla, ja paha henki väistyi hänestä.
1. Samuelin kirja 16
14 Mutta Herran henki poistui Saulista, ja Herran lähettämä paha henki vaivasi häntä.
15 Niin Saulin palvelijat sanoivat hänelle: "Katso, Jumalan lähettämä paha henki vaivaa sinua.
16 Käskeköön vain herramme, niin palvelijasi, jotka ovat edessäsi, etsivät miehen, joka taitaa soittaa kannelta, että hän, kun Jumalan lähettämä paha henki tulee sinuun, soittaisi sitä, ja sinun olisi parempi olla."
17 Silloin Saul sanoi palvelijoillensa: "Katsokaa minulle mies, joka on taitava soittaja, ja tuokaa hänet minun luokseni".
18 Niin eräs nuorista miehistä vastasi ja sanoi: "Katso, minä olen nähnyt beetlehemiläisellä Iisailla pojan, joka taitaa soittaa ja joka on kelpo mies ja sotilas sekä ymmärtäväinen puheiltaan ja komea mies, ja Herra on hänen kanssaan".
19 Niin Saul lähetti sanansaattajat Iisain luo ja käski sanoa: "Lähetä minun luokseni poikasi Daavid, joka kaitsee lampaita".
20 Ja Iisai otti aasin sekä leipää, viinileilin ja vohlan ja lähetti ne poikansa Daavidin mukana Saulille.
21 Ja Daavid tuli Saulin luo ja rupesi palvelemaan häntä; ja hän tuli hänelle hyvin rakkaaksi ja pääsi hänen aseenkantajakseen.
22 Ja Saul lähetti sanan Iisaille ja käski sanoa: "Anna Daavidin jäädä minua palvelemaan, sillä hän on saanut armon minun silmieni edessä".
23 Niin usein kuin Jumalan lähettämä henki tuli Sauliin, otti Daavid kanteleen ja soitti sitä; silloin Saulin oli helpompi ja parempi olla, ja paha henki väistyi hänestä.
Torontolaisuus elää ja voi hyvin Suomessa vielä vuonna 2024 ainakin Helsingissä, Lehtojen River seurakunta ja Pehkosen City seurakunta
ei tarvitse kun kerran toi video katsoa, niin "hälytyskellojen" pitäisi soida !
Jotkut ovat niin sokeita hengellisesti että eivät vain ymmärrä. Siitä alkuperäisestä Suomen torontoporukasta ainakin Seppo Pehkonen ja Paul Raja-aho jatkavat ihan samaa linjaa kun sillon -90 luvulla.
se on totta , >>>JOTKUT . . . ovat NIIN sokeita HENGELLISESTI !!!
mieti sitä.
Anteeksi vain mutta eksyneet ei tosiaan jää naureskelemaan ja irvistelemään kuin mikäkin käärimys ja alma.
5. Mooseksen kirja 13
1 Kaikkea, mitä minä käsken, noudattakaa tarkoin. Älkää siihen mitään lisätkö älkääkä siitä mitään ottako pois."
2 "Jos teidän keskuuteenne ilmestyy profeetta tai unennäkijä ja lupaa sinulle jonkun tunnusteon tai ihmeen,
3 ja jos sitten todellakin tapahtuu se tunnusteko tai ihme,
josta hän puhui sinulle sanoen: 'Lähtekäämme seuraamaan muita jumalia, joita te ette tunne, ja palvelkaamme niitä',
4 niin älä kuuntele sen profeetan puhetta tai sitä unennäkijää, sillä Herra, teidän Jumalanne, ainoastaan koettelee teitä tietääksensä, rakastatteko Herraa, teidän Jumalaanne, kaikesta sydämestänne ja kaikesta sielustanne.
5 Seuratkaa Herraa, teidän Jumalaanne, häntä peljätkää ja pitäkää hänen käskynsä, häntä kuulkaa, häntä palvelkaa ja hänessä kiinni riippukaa.
Johanneksen ilmestys 13
13 Ja se tekee suuria ihmeitä, niin että saa tulenkin taivaasta lankeamaan maahan ihmisten nähden.
14 Ja se villitsee maan päällä asuvaiset niillä ihmeillä, joita sen sallittiin tehdä pedon nähden; se yllyttää maan päällä asuvaiset tekemään sen pedon kuvan, jossa oli miekanhaava ja joka virkosi.
15 Ja sille annettiin valta antaa pedon kuvalle henki, että pedon kuva puhuisikin ja saisi aikaan, että ketkä vain eivät kumartaneet pedon kuvaa, ne tapettaisiin.
16 Ja se saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan merkin oikeaan käteensä tai otsaansa,
17 ettei kukaan muu voisi ostaa eikä myydä kuin se, jossa on merkki: pedon nimi tai sen nimen luku.
18 Tässä on viisaus. Jolla ymmärrys on, se laskekoon pedon luvun; sillä se on ihmisen luku. Ja sen luku on kuusisataa kuusikymmentä kuusi.
tällainen lyhyt tiktok-video tuli vastaan, jossa opetetaan ääri-menestysteologiaa ja vaikutelma on kuin jostain barbiemaailmasta, jossa Jeesuksesta on tehty Ken-barbi! Paljon olen Suomessa kuullut, mutta tämä on yksi pahimmista menestysteologia video pätkistä.
https://www.youtube.com/watch?v=NzkN9CNpvkA
video , täysin raamatun vastaista.
Uudessa liitossa Jkr. Jeesus sanoo:
"Älkää kootko itsellenne aarteita maan päällä , missä koi ja ruoste raiskaa ja missä varkaat
murtautuvat sisään ja varastavat . 20 Vaan kootkaa itsellenne aarteita TAIVAASEEN , missä
EI koi eikä ruoste raiskaa ja missä eivät varkaat murtaudu sisään , eivätkä varasta."
Matt: 6: 19-20