Olen vasta muuttanut Hyvinkäälle ja kyselisinkin missä täälläpäin kannattaa ja voi käydä kalassa?
Joku suositteli Vantaan jokea ja toinen kehoitti ajamaan Lohjalle päin. Mitä muita paikkoja on noin 50 km säteellä?
Kalaan?
12
1371
Vastaukset 12
- Kalastajaeemelin äiti
Lapsetkin haluaisivat käydä ongella ja joskus kai ovat Vantaajoella käyneetkin, mutta en oikein tiedä uskaltaako sieltä saatuja kaloja edes syödä.
Herusista ollaan joskus saatu jokunen ahven, mutta ei kai sielläkään oikein kalapaikkoja ole.
Vinkkejä kaivataan!- Fisustaja
Joskus 10v sitten Vantaanjoella kävin kalassa, silloin tuli taimenta (joka oli istutetta) Veikkarin kupeesta. Kyllä sen söi ja hyvältä maistui.
- Myös Kalastaja
Ridasjärvi (Tarvii veneen)Hyvä haukipaikka niin eipä tässä ole 50 km säteellä muita kalapaikkoja.Hyvinkää kuivaa seutua. :ps Ridasjärvi noin 10 km kaupungista.
- Anonyymi
Ridasjärvi vilahtaa luontoretkiohjelman alussa: https://areena.yle.fi/audio/1-50615419
http://kalahavainnot.luke.fi/kalalajitieto/suutari/
Luonnonkalaa olisi syytä käyttää nykyistä enemmän.
- Mooses
Kokeilla esim siinä kirjaston alapuolella olevaa CM:ää- tai Prisman kalatori voi kanssa olla hyvä mesta saada fisuu
- justkävin
Kytäjällä järven padolla on hyvät paikat. Sitä en tiedä että onko siellä kalaa...
- Anonyymi
Ahdenkallionkatu 29a. Yleensä tonne jää syksyisin pari haukee kannattaa hakee pois.
https://www.finna.fi/Record/ta_ah.M011-987887- Anonyymi
Hyvinkääläinen kalamies pilkkii kevättalvisin Kytäjärvellä. Kesällä hän käy Hirvijärvellä ja tuo pannuahvenet joka kerralla. Nuo mutalammet joita riittää (Usmi, Piilolampi, Kaksoilammet, Kypärä, ovat hyviä ajantappolammikoita, niistä voi saada mato-ongella tai nelisenttisillä keltaisilla jigeillä mustia, sormen mittaisia ahvenia, mutta yleensä ei mitään. Vantaa on kalajoki josta voi saada kirjolohia, harjuksia ja perinteisiä pikkukaloja. Vantaaseen istutetaan silloin tällöin kirjolohta, istutuspaikat ja -ajat ovat salaisia. Kannattaa muistaa, että vaelluskaloista esim. taimenet ovat rauhoitettuja, ja niiden kilohinta voi olla korkea. Taimen maksaa mereen laskevassa joessa 3260 €, että kannattaa olla varovainen sitä koukusta irrottaessaan. Tuo Ridasjärvi on metrin syvyinen mutajärvi, jossa syyskesällä haukeen on tarttunut mudan maku. Keväällä kutuaikaan ne ovat syötäviä.
- Anonyymi
Ridasjärven kalatarinat saattavat parantua tulevaisuudessa.
https://yle.fi/a/74-20163389?origin=rss
"Kun Järvenpään Haarajoen pato on purettu, meritaimenet ja itämerenlohet pääsevät merestä aina Hyvinkään Ridasjärvelle saakka."- Anonyymi
Kaverini asuu Ridasjärven lähellä. Hän saa Ridasjärvestä joka kevät jäiden lähdettyä yli kymmenen yli kilon painoista haukea. Hänellä ei ole kalavaakaa ja on myös kova valehtelemaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaverini asuu Ridasjärven lähellä. Hän saa Ridasjärvestä joka kevät jäiden lähdettyä yli kymmenen yli kilon painoista haukea. Hänellä ei ole kalavaakaa ja on myös kova valehtelemaan.
Vuonna 1978 sai iäkäs pariskunta verkolla hauen joka painoi 14,340 kiloa.Toivat kalan nykyisen "hiekkalaiturin" rantaan verkkoon sotkeutuneena veneen ulkopuolella. Kala punnittiin Jokelassa,kaupan vaa;alla.Vatsassa oli pari pientä hauen tumppia ja vesimyyrä. Kunen Tapio Rautavaara sanoi "Tämä tarina on tosi".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuonna 1978 sai iäkäs pariskunta verkolla hauen joka painoi 14,340 kiloa.Toivat kalan nykyisen "hiekkalaiturin" rantaan verkkoon sotkeutuneena veneen ulkopuolella. Kala punnittiin Jokelassa,kaupan vaa;alla.Vatsassa oli pari pientä hauen tumppia ja vesimyyrä. Kunen Tapio Rautavaara sanoi "Tämä tarina on tosi".
Ainakin tuon vesimyyrän osalta tarina saattaa hyvinkin olla tosi. Hauki on ahne peto ja ottaa kalojen lisäksi mm vesimyyriä ja vesilinnun poikasia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1331548Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1431373Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak118861Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen
800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja123826- 75771
- 55736
Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?
Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero149592- 37571
Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt292561- 6525