Kalaan?

Kalastaja

Olen vasta muuttanut Hyvinkäälle ja kyselisinkin missä täälläpäin kannattaa ja voi käydä kalassa?
Joku suositteli Vantaan jokea ja toinen kehoitti ajamaan Lohjalle päin. Mitä muita paikkoja on noin 50 km säteellä?

12

1242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalastajaeemelin äiti

      Lapsetkin haluaisivat käydä ongella ja joskus kai ovat Vantaajoella käyneetkin, mutta en oikein tiedä uskaltaako sieltä saatuja kaloja edes syödä.

      Herusista ollaan joskus saatu jokunen ahven, mutta ei kai sielläkään oikein kalapaikkoja ole.

      Vinkkejä kaivataan!

      • Fisustaja

        Joskus 10v sitten Vantaanjoella kävin kalassa, silloin tuli taimenta (joka oli istutetta) Veikkarin kupeesta. Kyllä sen söi ja hyvältä maistui.


    • Myös Kalastaja

      Ridasjärvi (Tarvii veneen)Hyvä haukipaikka niin eipä tässä ole 50 km säteellä muita kalapaikkoja.Hyvinkää kuivaa seutua. :ps Ridasjärvi noin 10 km kaupungista.

      • Anonyymi

    • Mooses

      Kokeilla esim siinä kirjaston alapuolella olevaa CM:ää- tai Prisman kalatori voi kanssa olla hyvä mesta saada fisuu

    • justkävin

      Kytäjällä järven padolla on hyvät paikat. Sitä en tiedä että onko siellä kalaa...

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Hyvinkääläinen kalamies pilkkii kevättalvisin Kytäjärvellä. Kesällä hän käy Hirvijärvellä ja tuo pannuahvenet joka kerralla. Nuo mutalammet joita riittää (Usmi, Piilolampi, Kaksoilammet, Kypärä, ovat hyviä ajantappolammikoita, niistä voi saada mato-ongella tai nelisenttisillä keltaisilla jigeillä mustia, sormen mittaisia ahvenia, mutta yleensä ei mitään. Vantaa on kalajoki josta voi saada kirjolohia, harjuksia ja perinteisiä pikkukaloja. Vantaaseen istutetaan silloin tällöin kirjolohta, istutuspaikat ja -ajat ovat salaisia. Kannattaa muistaa, että vaelluskaloista esim. taimenet ovat rauhoitettuja, ja niiden kilohinta voi olla korkea. Taimen maksaa mereen laskevassa joessa 3260 €, että kannattaa olla varovainen sitä koukusta irrottaessaan. Tuo Ridasjärvi on metrin syvyinen mutajärvi, jossa syyskesällä haukeen on tarttunut mudan maku. Keväällä kutuaikaan ne ovat syötäviä.


    • Anonyymi

      Ridasjärven kalatarinat saattavat parantua tulevaisuudessa.

      https://yle.fi/a/74-20163389?origin=rss

      "Kun Järvenpään Haarajoen pato on purettu, meritaimenet ja itämerenlohet pääsevät merestä aina Hyvinkään Ridasjärvelle saakka."

      • Anonyymi

        Kaverini asuu Ridasjärven lähellä. Hän saa Ridasjärvestä joka kevät jäiden lähdettyä yli kymmenen yli kilon painoista haukea. Hänellä ei ole kalavaakaa ja on myös kova valehtelemaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaverini asuu Ridasjärven lähellä. Hän saa Ridasjärvestä joka kevät jäiden lähdettyä yli kymmenen yli kilon painoista haukea. Hänellä ei ole kalavaakaa ja on myös kova valehtelemaan.

        Vuonna 1978 sai iäkäs pariskunta verkolla hauen joka painoi 14,340 kiloa.Toivat kalan nykyisen "hiekkalaiturin" rantaan verkkoon sotkeutuneena veneen ulkopuolella. Kala punnittiin Jokelassa,kaupan vaa;alla.Vatsassa oli pari pientä hauen tumppia ja vesimyyrä. Kunen Tapio Rautavaara sanoi "Tämä tarina on tosi".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vuonna 1978 sai iäkäs pariskunta verkolla hauen joka painoi 14,340 kiloa.Toivat kalan nykyisen "hiekkalaiturin" rantaan verkkoon sotkeutuneena veneen ulkopuolella. Kala punnittiin Jokelassa,kaupan vaa;alla.Vatsassa oli pari pientä hauen tumppia ja vesimyyrä. Kunen Tapio Rautavaara sanoi "Tämä tarina on tosi".

        Ainakin tuon vesimyyrän osalta tarina saattaa hyvinkin olla tosi. Hauki on ahne peto ja ottaa kalojen lisäksi mm vesimyyriä ja vesilinnun poikasia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5764
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2579
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2497
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      8
      2079
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1353
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1107
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1042
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      825
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    Aihe