Kun ymmärtävässä iässä oleva ihminen "kiinnostuu" evankeliumin julistuksesta, on hänessä silloin halu pelastua. Tämä kiinnostus ei ole vielä valimis pelastava usko, jos henkilö ei ole vielä saanut kristillistä kastetta. Tämä "kiinnostus" vie henkilön kasteelle, jossa tämä saa syntienanteeksiantamuksen ja pelastavan uskon, jonka yksin Kaikkivaltias voi antaa. Raamattu: "..huuda avuksesi Herraa ja anna kastaa itsesi, jotta syntisi pyyhittäisiin pois"
Tätä Raamatun kohtaa EI saa syrjäyttää vaan se tulee huomioida kokonaistulkinnassa!!
Jos henkilö on jo kastettu lapsena ja henkilö on ollut "muilla teillä" ja ei ole uskonut siis asiaoihin ja tässä olotilassa nyt kiinnostuu uskonasioista ja haluaa pelastua, niin Jumala aktivoi henkilössä jo aikaisemmin lapsena kasteessa lahjoittamansa USKON ja Pyhän Hengen henkilölle ja Jumala vaikuttaa siis sen että henkilö pääsee tämän jälkeen suoraan kiinni pelastavaan uskoon! Tässä tulee huomioida ylläoleva Raamatun kohta jota ei saa sivuuttaa.
Kasteella on Jumallinen Uskon voitelu selkeästi Raamatun mukaan! Lapsena saatu kaste otetaan sitten vain vastaan uskolla Kristukseen eikä tarvita enää uusia kasteita. "..Kaste on yksi.."
Tätä Raamatun kohtaa EI saa syrjäyttää vaan se tulee huomioida kokonaistulkinnassa!!
Jos henkilö on jo kastettu lapsena ja henkilö on ollut "muilla teillä" ja ei ole uskonut siis asiaoihin ja tässä olotilassa nyt kiinnostuu uskonasioista ja haluaa pelastua, niin Jumala aktivoi henkilössä jo aikaisemmin lapsena kasteessa lahjoittamansa USKON ja Pyhän Hengen henkilölle ja Jumala vaikuttaa siis sen että henkilö pääsee tämän jälkeen suoraan kiinni pelastavaan uskoon! Tässä tulee huomioida ylläoleva Raamatun kohta jota ei saa sivuuttaa.
Kasteella on Jumallinen Uskon voitelu selkeästi Raamatun mukaan! Lapsena saatu kaste otetaan sitten vain vastaan uskolla Kristukseen eikä tarvita enää uusia kasteita. "..Kaste on yksi.."
Vastaukset 12
Vanhimmat
pimempää opetusta enää voi olla.
Mark. 16:16
Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
Siis ensin USKO ja vasta sitten KASTE, ymmärrä jo!
et ymmärrä ideaa. Siunausta
Markuksen loppu on perimätietoa ei yhtä jaetta pidä ottaa opin lähtökohdaksi. Pitää lukea muitakin kastekohtia Raamatusta.
suomenkielen "ja" sana ei tarkoita järjestystä, vaan asioiden luettelointia ja rinnastusta (ja-sana on rinnastuskonjunktio).
92-Raamatussa näin:
9 Kun Jeesus oli varhain sapatin jälkeisenä päivänä noussut kuolleista, hän ilmestyi ensiksi Magdalan Marialle, josta hän oli ajanut ulos seitsemän pahaa henkeä. [16:9--20: Markuksen evankeliumi päättyi alkuaan jakeeseen 16:8. Joku varhaiskristillinen kirjoittaja on täydentänyt evankelistan esitystä muualta tunnetulla, luotettavaksi katsotulla perimätiedolla.] [16:9-20: Matt. 28:16-20; Luuk. 23:36-53; Joh. 20:19-31; Ap. t. 1:6-14 : Luuk. 8:2]
Jeesuksen alkuperäinen ja sanatarkka kastekäsky tehdä hänelle opetuslapsia kastamalla ja opettamalla (mateuteseette=opetuslapseuttakaa kastamalla ja opettamalla kaikki kansat) on talletettu sanatarkasti Matteuksen evankeliumiin. Siinä käsketään ensin kastamaan ja sitten opettamaan. Matt.28:19-20.
eivät kerro keitä tulee kastaa ja missä järjestyksessä on usko ja kaste, vaan ketkä pelastuvat!
Eräät helluntailaiset ovat vakuuttaneet, ettei pieniä lapsia voi kastaa, koska he eivät usko ja vetoavat Markuksen virkkeen alkusanoihin, mutta
ovat epäjohdonmukaisia siinä, etteivät lue lvirkettä loppuun: mutta joka ei uskio, tuomitaan kadotukseen, siis lapsetkinko?
Tääs sinä harhaopin levittäjä täällä???
enää enempää sekoita ihmisten mieliä,ja väännä Raamatun opetusta mitä merkillisemmin astetelmin.
Tuo juuri vie teitä hulluudessanne yhä syvemälle pois Raamatun opista,kun sekoitatte lapsen joka paikkaan,nyt teette tyhjäksi jeesuksen omat sanat,selittämällä,jos lapsi ei usko,niin hänkin hukkuu,mieletntä ja mustaamagiaa koko ajattelunne.
Jumala kyllä tietää,että lapsi ei voi uskoa,olisiko siis jesus ollut niin tyhmä,että silti sanoi tuon,"joka ei usko,joutuu kadotukseen",niikö luulet,olisiko Jeesus todella ollut noin ajattelematon?
lapset eivät kuulu Raamatun opetuksen alaisuuteen,ei missään nimessä,ennekuin itse osaavat lukea tai osaavat ja ymmärtävät evankeliumin itse,siihen saakka lapset ovat automattisesti Kristuksen lunastustyön sisäpuolella,eivätkä siis tarvitse ihmisen tekoja heidän sielunsa puhdistamiseksi. Heittäkää jo tuo hourailunne lapsikasteen armosta sun muusta höpinästä,että muka kasevesi on sitä ja tätä,kasteelle mennään sitten kun on ensin tultu uskoon,uudestisynnytty elävän ja pysyvän Sanan ja Pyhän Hengen peson ja Jeesuksen veren puhdistuksen kautta.
katolinen lapsikaste on kirkon sisäinen rituaali,täysin Raamatusta irrallaan oleva riitti,jonka ovelat katoliset ns. teologit ovat siitä tehneet sen mikä se on vieläkin,eikä siis kirkko ole siitä irti päässyt,vaan seuraa yhä katolisen kirkon printeitä mieluimmin,kuin että uskoisi Raamatuun ja sen opettamaan kastekäytäntöön. Ja siihen kätkeytyy juuri tuo ylivallanhalu. Sillä saadaan hallittua suuria ihmismassoja,kuten paavikin,ja kirkko omaa väkeään,siis suurinta osaa suomalaisia on kirkon talutusnuorassa lapsikasteen kautta.
ihan omiasi,yksi kaste,se on tottta,mutta se kaste ei ole lapsikaste! Mistä sellaisen olet saanut päähäsi,Raamattu ei moista esittämmääsi evankeliumia tunne,että täysin sepität ihan omaa logiikkasi,saat toki uskoa mitä haluat,mutta suotavaa olisi,että et opeta harhaoppejasi täällä,niistä Ramattu kehoittaa varoittamaan.
"tietäen, ettette ole millään katoavaisella, ette hopealla ettkä kullalla, lunastetut TURHASTA, ISILTÄ PERITYSTÄ VAELLUKSESTANNE, vaan Krisuksen kalliilla verellä, 1.Piet.1:18-19
Jeesus ei ole vahan "kattilanpaikkaaja":
"JOS JOKU ON KRISTUKSESSA, NIIN HÄN ON UUSI LUOMUS; SE, MIKÄ ON VANHAA ON KADONNUT, KATSO, UUSI ON SIJAAN TULLUT." 2.kOR.5:17
"Jos siis Poika tekee vapaaksi, niin te tulette todellisesti vapaaksi." Joh.8:36
Uudestisyntymisessä saa kaiken vanhan anteeksi, jopa väärän sakramentti-uskonnoillisuuden ja ns. pakko-perinnäissäännöt. Ja siihen "unhotusten mereen" minne synnit on upotettu, ei ole kalastuslupaa kenellekään myönnetty, vaikka sielunpuoskarit omia koottuja selityksiään tarjoavatkin luulojen kirjastaan. Mutta Jumala vain koettelee sinua niin, oletko kuuliainen Hänelle ja Raamatun sanalle vai ihmisille, heidän opeilleen ja ihmiskunnialle.
"JOS JOKU ON KRISTUKSESSA, NIIN HÄN ON UUSI LUOMUS; SE, MIKÄ ON VANHAA ON KADONNUT, KATSO, UUSI ON SIJAAN TULLUT." 2.kOR.5:17
Yksi ruumis, monta jäsentä (SEURAKUNTA)
12 Kristus on niin kuin ihmisruumis, joka on yksi kokonaisuus mutta jossa on monta jäsentä; vaikka jäseniä on monta, ne kaikki yhdessä muodostavat yhden ruumiin. [Room. 12:4,5; 1. Kor. 10:17]
13 Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ON KASTETTU YHDEKSI RUUMIIKSI. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
Joko muuten teidän lapset on Kristuksessa?
heti siittämisetä alkaen,he ovat Kristuksen lunastustyön perusteella Jumalle otolliset sellaisinaan,eivät tarvitse ihmisen tekemiä rituaaleja kelvatakseen Jumalalle.
"Niikuin synti tuli maailmaan yhden ihmisen,Aadamin kautta,niin myös synti sovitettiin yhden ihmisen kautta,Jeesuksen Kristuksen kautta,Hänessä on ihmisnen sovitettu,ja tuohon sovitukseen pääsee vastasyntyneet sen Sanan perusteella,että yksi on kuollut kaikkien puolesta,siis vauvat ,koska eivät voi olla uskovaisia,he ovat Kristuksen sovitustyön perusteella osalliset Kristuksen sovituksesta sellaisenaan.
Miten muka lapsikaste voisi tehdä Kristuksentyön täydellisemmäksi,kuin se tehty on Golgatan ristillä,jossa Jeesus sen huusi suurella äänellä,että se kuuluu yhä vieläkin tänne sakka,"SE ON TÄYTETTY!"
Miten nuka tämä sopii vauvakasteen kanssa yhteen?
"""JOS JOKU ON KRISTUKSESSA, NIIN HÄN ON UUSI LUOMUS; SE, MIKÄ ON VANHAA ON KADONNUT, KATSO, UUSI ON SIJAAN TULLUT." 2.kOR.5:17 ""
Mikäs vanha se vauva on,juuri tullut Jumalan kädestä,ja on siinä vaiheessa edelleen Jumalan kämmenellä.
Miten näet UUDEN vanhan vauvan sijasta? Miten vauva muuttuu?
sanassahan sanotaan,KATSO,uusi on sijaan tullut,mitä siis "katsot",mitä uutta siinä vasta kastetussa vastasyntyneessä vauvassa on sitä uutta,mitä ei siinä "vanhassa" vauvassa vielä ollut?
""Yksi ruumis, monta jäsentä (SEURAKUNTA)""
Yksi ruumis,monta vauvaa (vauvaseurakunta)
""12 Kristus on niin kuin ihmisruumis, joka on yksi kokonaisuus mutta jossa on monta jäsentä; vaikka jäseniä on monta, ne kaikki yhdessä muodostavat yhden ruumiin. [Room. 12:4,5; 1. Kor. 10:17]""
Kristus on kuin ihmisruumis jossa on monta vauvaa,ja vaikka niitä on niin monta vauvaa,ne kaikki yhdessä muodostavat yhden ruumiin?
noinkohan ?
""13 Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ON KASTETTU YHDEKSI RUUMIIKSI. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä.""
kaikki vauvat,olimmepa mitä rotua tahansa vapaita tai orja vauvvoja,niin meidät on vauvaoina kastettu yhdeksi vauvaksi ja yksi ja sma henki on yhdistänyt meidät,ja saimme kaikki juoda äidinrinnoista samanlaista maitoa,vähän ennekuin meidät kastettiin,etemme itskisi kovin kun vettä päällemme valeltiin.
Ja nyt me olemme vahvoja äidinmaidolla vahvistettu vauvaseurakunta.
No onpas sinulla taivaallinen siemen kupeissasi, kun jo lapsesi ovat sikiämisestään asti täysin synnittömiä kuten Jeesus. Raamatun mukaan myös uuden liiton aikana ihminen syntyy edelleen turmeltuneeseen maailmaan synnin ja kuoleman alle. Kristus sovitti synnit Golgatalla, mutta sovitus on saatava henkilökohtaiseksi ja Kristuksen Henki on saatava asuvaiseksi ja sinetiksi lunastuksesta. Ei ole ketään vanhurskasta sellaisenaan Raamatun mukaan, ei ainuttakaan. 1. Joh. 1:8
"Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä."
Niinhän se aamuruskon poikakin korotti itsensä aikanaan taivaassa ja tahtoi olla yhtä loistokas kuin itse Taivaan Jumala kirkkaudessaan, mutta kuinkas kävikään? Alas maahan paiskattiin.
Raamatun mukaan katoavasta eli miehen siemenestä ei synny mitään katoamatonsa. Ihminen on syntyessään turmeluksen alaisen Adamin kuvan kaltainen. Kaikkien ihmisten on synnyttävä uudesti vedestä ja Hengestä Jeesuksen sanojen mukaan (Joh.3:5).
Kristuksen sovitus pitää saada lapselle henkilökohtaiseksi autuudeksi ja sovitukseksi. Joka ei ota vastaan Jumalan valtakuntaa NIINKUIN LAPSI ei pääse sinne sisälle. Antakaa sovittaa lapsenne Jumalan kanssa viemällä heidät kristilliselle kasteelle, jossa heidät varhuskautetaan Kristuksen veren tähden ja puetaan Kristuksen vanhurakauteen (Gal.3:27). Vai ettekö tiedä, että meidät kaikki Kristukseen kastetut on kastettu Hänen kuolemansa ja ylösnousemuksensa osallisuuteen? (Room.6:3-4). Eihän kaikki maailman pakanlapset automaattisesti ole Kristuksen ruumiin eli seurakunnan jäseniä, johon liitytään kasteessa (1.Kor.12:13). Kastamalla ja opettamalla tehdään Kristuksen opetuslapseksi.(Mt.28:19-20)
"mutta te olette vastaanottaneet peson, te olette pyhitetyt, te olette vanhurskautetut meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme Hengessä"
Kasteesi on täysin väärä ja tulkintasi ei perustu Raamattuun.
"Tehkää parannus ja uskomaa evankeliumi." Mark.1:15
"Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen" Ap.t.2:38
"Mutta kaikille, jotka ottivat Hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille jotaka USKOVAT hänen nimeensä." Joh.1:12
Siinä tuli ihmisen osuus esille, ei käsketty kastamalla vauvoja taikoa taivaaseen.(he ovat muutekin taivaskelpoisia niin pieninä)
Eipä näytä toimivankaan: yli 200 000 alkoholistia, vankilat täynnä, itsemurhien johtava maa, yli 10 000 aborttia, jopa homopapeja kansankirkossa...
Etkö edes häpeä!