Uskotko, että seuraava Vartiotorni-lehti on opetukseltaan 100% raamatullinen, kokonaan totta?
Eli uskotko, että se on 100% Jumalan sanaa?
Voisiko siinä olla opetusta, joka olisi väärin, vastoin Raamatun omaa opetusta?
Eli uskotko, että se on 100% Jumalan sanaa?
Voisiko siinä olla opetusta, joka olisi väärin, vastoin Raamatun omaa opetusta?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Niin uskoo oikea jt, ja menepä sanomaan että raamatun jälkeen ei ole ilmestynyt henkeytettyä kirjallisuutta niin tulee sellainen ilme, että maitokin happanee.
Vartiotorni-lehti on 100% Jumalan sanaa, ja 100% ihmisen sanaa.
Vartiotorni-seura on pelkkä amerikkalainen kirjapainoyhtiö, mutta salatulta olemukseltaan ainoan tosi Jumalan ainoa tosi Kanava.
Kaikki Vartiotornissa on totta, kaikki siinä on valhetta, ja paljon on siltä väliltä.
Et ymmärrä? Ei ole tarkoituskaan. Kyseessä on salaisuus. "Tämä on yhteinen kristillinen oppi. Se joka ei usko sitä vakaasti ja vahvasti, ei voi pelastua!"
Siunausta ;)
Tottakai Jehovan todistajat uskovat,sataprosenttisesti Vartiotorniin.Se mikä on tänään näin voi huomenna olla jo toisin.Jos uskollinen ja ymmärtäväinen orjaluokka niin päättää.
välikappaleeksi!!Eikö muka kaikkivaltias taivaan ja maan Luoja kuulisi niin minua kuin sinuakin ilman välikäsiä???
Olen tullut uskoon kotonani,ilman mitään järjestöä.Jeesus Kristus on vapauttanut minut kuoleman vallasta ja täyttänyt Pyhällä Hengellään,antanut armolahjaksi kielet ja uskon ja pelastuksen,jotta kerran Taivaan kodissa saamme iloita ja ylistää Hänen nimensä kunniaa.siellä ei kipua,ei murhetta,ei syntiä,sillä Jeesuksen sovitustyö Golgatan ristillä meidän syntiemme tähden on meidät pelastava!
Ei tekojemme vuoksi vaan yksin armosta!Parannusta on toki hyvä tehdä ja uskoilman tekoja on kuollut,mutta Uskomalla Jeesukseen Kristukseen pelastumme Hänen ja läheistemme luokse!
Vartiotornissa esitetään kysymys: "MINNE muualle me menisimme, jos emme JÄRJESTÖN yhteyteen?" (tjs.)
Kysymyksellä viitataan opetuslasten kysymykseen, jossa he kysyivät KENEN muun kuin JEESUKSEN luokse he menisivät.
Aikamoista harhaanjohtamista. Ja sitten sanotaan, että oppi "perustuu Raamattuun".
Miten sitten voidaan tunnistaa väärät opettajat tai profeetat, jos kerran Jumala sallii, että joku väittää väärää opetusta Jumalalta tulleeksi? VT on muuttanut opetuksiaan, joita se on sanonut Jumalalta tulleeksi totuudeksi. Se on valehdellut Jumalasta. Kuitenkin Jumala pitää VT:a omana kanavanaan??
Jehovan todistajien Jumala ei ole Raamatun Jumala, joka tuomitsee Hänen nimessään valehdelleet ihmiset.
Jehovan todistajille VT:n asema on dogmi, jota ei tarvitse todistaa millään tavalla. VT:n asema uskotaan yhtä uskonomaisesti kuin Jumalan Raamatun todenmukaisuus. On oikein uskoa Raamatun olevan totta, mutta VT:n asemalle ei ole mitään valtuutusta mistään.
Oppi VT-teokratiasta on valhe, ihmisen keksimä epäraamatullinen dogmi, jota ei tarvitse millään todistaa oikeaksi.
Jos Vartiotorni ei täytä Raamatun kuvausta väärästä profeetasta, niin mikä sitten?
Vasta kun olen sen kokonaan lukenut ja todennut sen olevan kokonaan Raamatun mukainen hyväksyn sen sisällön. Saman pitäisi jokaisen Jehovan todistajan tehdä niiden nimenomaisten ohjeiden mukaan mitä toistetaan usein kaikissa Vartiotorni-seuran kirjoituksissa. Missään Vartiotornin julkaisussa ei milloinkaan ole sanottu että Vartiotorni olisi ! Ainoastaan Raamattu on Jumalan henkeyttämä ja sinänsä hyödyllinen opettamiseen ja oikaisemiseen vanhurskaudessa.
Vartiotorni sanoo, että jokaisella on oikeus tarkistaa Raamatusta, että lehtien opetukset ovat oikeita. Kuitenkaan kukaan ei voi päätyä toisenlaiseen näkemykseen kuin on lehdissä. Jokaisen on pakko uskoa se, mitä lehdissä kirjoitetaan.
Tämä ei ole sitä, mistä Raamattu sanoo: koetelkaa kaikki, pitäkää hyvä, karttakaa pahaa.