Koeajaja vei auto, väärensi paperit ja myi toiselle. Vakuutus ei korvaa mitään eikä uuden omistajan ei tarvitse palauttaa autoa. Poliisin mukaan edellisellä omistajalla on kuitenkin etuosto-oikeus uuden omistajan autoon. HÄHHÄHHÄÄ! >:)
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200607264914169_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200607264914169_uu.shtml
Vastaukset 4
Vanhimmat
Näin on käynyt ennenkin :( Lait ja sopimukset perustuvat luottamukseen ja jotkut käyttävät systeemiä surutta hyväkseen ja korjaavat voitot.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95;conf erence=591;posting=22000000016820607
Ei olisi kohtuutonta vaatia että katsastuskonttori lähettäisi _aina_ uuden teknisenosan vain rekisteriin merkityn omistajan kotiosoitteeseen.
Jaa, minusta tässä jutussa ei ole oikeudellisesti mitään epäselvää. Auton omistaa edelleenkin Petri, koska hän ei ole missään vaiheessa autoaan myynyt. On Petrin omistussuhteen kannalta täysin epäolennaista, mitä ulkopuoliset herra X, Y ja AKE sopivat keskenään.
Ei kai AKE:n rekistereillä pelleileminen voi omistussuhteita muuttaa sen kummemmin kuin väärennetty kauppakirja yleensäkkään. Ei tälläinen tapaus voi oikeusvaltiossa kovin montaa oikeusastetta edetä ilman loogiseen lopputulokseen päätymistä.
Niinpä, ajatelkaapa omalle kohdalle. Periaatteessa kuka tahansa voi tehdä katoamisilmoituksen rekisteriotteen 2. osasta ja väärentää luovariin sitten omistajan nimen, eihän tuohonkaan auta, vaikka hanskalokero on tyhjänä kaikista papereista. Saahan AKE:lta tilattua tekstiviestillä auton tekniset ja omistajatiedot hintaan 1,70 / per viesti. Helpoksi on ryövääminen tehty. Ja mitähän lie ostajalla ollut mielessä... kyllä varmaan epäilys kaikilla käy mielessä, että miksi auto on niin halpa...
Ei tämä nyt kyllä oikein POLIISI valtio näytä olevan,vaikka joku on väittänyt? Korkeitaan pahassa painajais unessa vois olla mahdollista tämmöinen,mutta sitten herää aamulla...olipa vaan unta!